Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA wil opheldering over niet-gedeelde analyse NAVO over defensie

CDA wil opheldering over niet-gedeelde analyse NAVO over defensie

DEN HAAG (ANP) - Minister Kajsa Ollongren (Defensie) heeft geen volledige openheid van zaken gegeven toen in september in een Kamerdebat de Nederlandse bijdrage aan de NAVO ter sprake kwam. Dat vindt Kamerlid Derk Boswijk van de coalitiepartij CDA na berichtgeving van Zembla hierover. De minister zei tijdens dat debat dat Nederland militair gezien "grotendeels" doet wat het militaire bondgenootschap vraagt. Maar uit een kritisch NAVO-document dat niet is gedeeld met de Tweede Kamer ontstaat volgens Boswijk en Zembla een ander beeld.

Een woordvoerder van Ollongren zegt dat de eindversie van het document nog niet klaar was en het daardoor ook niet kon worden gedeeld.

Boswijk was tijdens het debat in september kritisch op de manier waarop de Nederlandse krijgsmacht is ingericht. Hij vindt dat Defensie de nadruk te veel legt op gevechten op afstand, bijvoorbeeld door geld te steken in drones en straaljagers van het type F-35. Maar aan gevechtskracht op korte afstanden bij de Landmacht ontbreekt het volgens het Kamerlid. Hij bedoelt daarmee "zware voertuigen, mensen met laarzen in de modder".

Een ander beeld

Op vragen hierover tijdens het debat antwoordde Ollongren "wij voldoen grotendeels aan wat de NAVO van ons vraagt". Dat had ze gebaseerd op analyses uit het verleden, vermeldde ze daarbij. In het nog niet gepubliceerde en meer actuele NAVO-document ontstaat een ander beeld volgens Zembla. De NAVO zou kritisch zijn op de Nederlandse bijdrage aan de gevechtskracht van het bondgenootschap, ook op land.

"Die informatie hadden we moeten hebben als Kamer", zegt de parlementariër van het CDA. Hij wil een motivatie horen van Ollongren waarom het kabinet een andere afweging heeft gemaakt dan de NAVO. Een woordvoerder van de minister zegt het dat het document van de NAVO nu definitief af is en "op korte termijn" naar de Kamer wordt gestuurd. Woensdag wil Boswijk hier vragen over stellen tijdens een debat over de defensiebegroting.

Open en eerlijk

Het Kamerlid van de VVD Peter Valstar vindt dat onterecht het beeld ontstaat dat Defensie een document zou achterhouden. Op Twitter zegt hij dat Defensie zich aan de eerder aangekondigde planning houdt wat betreft de publicatie hiervan.

Ollongren zegt via haar woordvoerder in een reactie zich er bewust van te zijn dat Nederland nog niet aan alle verwachtingen van de NAVO voldoet. "Daar zijn we ook open en eerlijk over", zegt hij zegsvrouw. Die zegt ook dat het een eigen keuze geweest om minder te investeren in troepen op de grond en dat ook te hebben besproken met de NAVO.

Meer uit Politiek

Onderteken verklaring met Tata niet, zeiden ambtenaren Financiën

DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van Financiën adviseerden vorig jaar tegen het ondertekenen van voorlopige afspraken met Tata Steel over verduurzaming. In de deal staat dat de staalfabriek in IJmuiden miljoenen tonnen CO2 minder gaat uitstoten en dat de overheid daar maximaal 2 miljard euro aan meebetaalt.

4 uur geleden
Sjoerdsma maakt 4 miljoen euro extra vrij voor bestrijding ebola

DEN HAAG (ANP) - Nederland maakt nog eens 4 miljoen euro vrij voor de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda. Het geld is bestemd voor de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), meldt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag.

9 uur geleden
Nijlgans en wasbeer afschieten mag zonder opdracht provincie

DEN HAAG (ANP) - Sommige dieren die niet in Nederland horen, mogen worden afgeschoten zonder opdracht van de provincie. Minister Jaimi van Essen (Natuur, D66) heeft daarvoor nieuwe regels gepubliceerd die hij op 1 januari wil laten ingaan. Op een lijst met 23 zogeheten invasieve exoten staan bijvoorbeeld de nijlgans, de wasbeer en de grijze eekhoorn.

1 dag geleden
Jetten verwacht snel resultaat van nieuwe raketcoalitie

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht snel resultaat van een nieuwe Europese coalitie tegen ballistische raketten. "We verwachten eigenlijk binnen een jaar al te kunnen leveren voor een deel van het luchtafweergeschut, en binnen anderhalf jaar voor de meer complexe gevallen", zegt hij tegen het ANP.

1 dag geleden
Jetten: absoluut niet meedoen aan plan Trump voor heffing Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het plan van de Amerikaanse president Donald Trump af om geld te gaan vragen van schepen die door de Straat van Hormuz varen. Dat zegt premier Rob Jetten tegen het ANP. "Van tolheffing kan geen sprake zijn. Dat vinden we echt Europabreed."

1 dag geleden
Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne. Dat zei premier Rob Jetten tegen het ANP na een bijeenkomst van de Coalition of the Willing in Parijs. De oefeningen vinden niet plaats in Oekraïne, maar op grondgebied van de EU, aldus de premier.

2 dagen geleden
Minister: wachtende asielzoekers Ter Apel opgevangen in pand

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) neemt maatregelen bij het aanmeldcentrum van Ter Apel nadat Rode Kruis en VluchtelingenWerk hun werk hier hebben gestaakt om de veiligheid. Asielzoekers die door grote drukte niet kunnen worden toegelaten tot het asielzoekerscentrum hoeven vanaf woensdag niet meer te wachten op het gras en worden in plaats daarvan overdag opgevangen in een pand op het terrein. Het terrein rond het asielzoekerscentrum wordt bovendien uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied, wat preventief fouilleren mogelijk maakt.

2 dagen geleden