Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA wil opheldering over niet-gedeelde analyse NAVO over defensie

CDA wil opheldering over niet-gedeelde analyse NAVO over defensie

DEN HAAG (ANP) - Minister Kajsa Ollongren (Defensie) heeft geen volledige openheid van zaken gegeven toen in september in een Kamerdebat de Nederlandse bijdrage aan de NAVO ter sprake kwam. Dat vindt Kamerlid Derk Boswijk van de coalitiepartij CDA na berichtgeving van Zembla hierover. De minister zei tijdens dat debat dat Nederland militair gezien "grotendeels" doet wat het militaire bondgenootschap vraagt. Maar uit een kritisch NAVO-document dat niet is gedeeld met de Tweede Kamer ontstaat volgens Boswijk en Zembla een ander beeld.

Een woordvoerder van Ollongren zegt dat de eindversie van het document nog niet klaar was en het daardoor ook niet kon worden gedeeld.

Boswijk was tijdens het debat in september kritisch op de manier waarop de Nederlandse krijgsmacht is ingericht. Hij vindt dat Defensie de nadruk te veel legt op gevechten op afstand, bijvoorbeeld door geld te steken in drones en straaljagers van het type F-35. Maar aan gevechtskracht op korte afstanden bij de Landmacht ontbreekt het volgens het Kamerlid. Hij bedoelt daarmee "zware voertuigen, mensen met laarzen in de modder".

Een ander beeld

Op vragen hierover tijdens het debat antwoordde Ollongren "wij voldoen grotendeels aan wat de NAVO van ons vraagt". Dat had ze gebaseerd op analyses uit het verleden, vermeldde ze daarbij. In het nog niet gepubliceerde en meer actuele NAVO-document ontstaat een ander beeld volgens Zembla. De NAVO zou kritisch zijn op de Nederlandse bijdrage aan de gevechtskracht van het bondgenootschap, ook op land.

"Die informatie hadden we moeten hebben als Kamer", zegt de parlementariër van het CDA. Hij wil een motivatie horen van Ollongren waarom het kabinet een andere afweging heeft gemaakt dan de NAVO. Een woordvoerder van de minister zegt het dat het document van de NAVO nu definitief af is en "op korte termijn" naar de Kamer wordt gestuurd. Woensdag wil Boswijk hier vragen over stellen tijdens een debat over de defensiebegroting.

Open en eerlijk

Het Kamerlid van de VVD Peter Valstar vindt dat onterecht het beeld ontstaat dat Defensie een document zou achterhouden. Op Twitter zegt hij dat Defensie zich aan de eerder aangekondigde planning houdt wat betreft de publicatie hiervan.

Ollongren zegt via haar woordvoerder in een reactie zich er bewust van te zijn dat Nederland nog niet aan alle verwachtingen van de NAVO voldoet. "Daar zijn we ook open en eerlijk over", zegt hij zegsvrouw. Die zegt ook dat het een eigen keuze geweest om minder te investeren in troepen op de grond en dat ook te hebben besproken met de NAVO.

Meer uit Politiek

Indiase premier Modi komt deze week naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.

9 uur geleden
OM: verdachte van explosie bij pand D66 had terroristisch oogmerk

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.

11 uur geleden
Vijlbrief: kabinet 'komt met voorstel' na ultimatum vakbonden

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.

14 uur geleden
Raad van State betwijfelt nut van wet intrekken Nederlanderschap

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.

16 uur geleden
Berendsen: bevroren Russische tegoeden gebruiken voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

17 uur geleden
Berendsen hoopt op EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.

18 uur geleden
Dassen in congresspeech: verbreek banden met Palantir

EDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".

2 dagen geleden