CDA wil 'omvangrijk pakket' voor gestegen prijzen
DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Pieter Heerma wil dat het kabinet met een "omvangrijk pakket" komt om mensen te helpen die in het nauw komen door de inflatie en hoge energieprijzen. "Dat is evident", zei hij woensdag voor aanvang van een overleg van de fractievoorzitters van de coalitiepartijen met het kabinet over de begroting van volgend jaar.
Veel mensen dreigen in de problemen te komen door de gestegen prijzen. Het kabinet heeft dit jaar meer dan 6 miljard euro uitgetrokken om burgers te compenseren. Er ligt volgens Heerma een "enorme uitdaging" voor het kabinet door de inflatie en stijgende energieprijzen.
Er is volgens het CDA ruimte voor een flink hulppakket. Heerma wees daarbij op de economische groeicijfers die eerder op de dag naar buiten kwamen. De Nederlandse economie groeide ondanks alle tegenwind in het tweede kwartaal met 2,6 procent in vergelijking met de drie voorgaande maanden.
Middeninkomens
De christendemocraat wil dat het kabinet de lage en middeninkomens gaat helpen. Dat wil ook fractieleider Sophie Hermans van de VVD. "Ik vind het heel belangrijk dat we iets voor hen doen om de schok te verzachten." Ze sprak over het "opvangen van de ergste klap".
"De uitdagingen voor de koopkracht zijn heel groot", aldus D66'er Jan Paternotte. Hij wil "kijken waar hulp nodig is" en zorgen "dat mensen de rekening kunnen betalen". Dat moet het kabinet samen met het bedrijfsleven bewerkstelligen, zei hij. Bedrijven moeten de salarissen verhogen, vindt de coalitie.
Coalitiepartijen en kabinet nemen nog geen besluit tijdens het overleg. Het is een eerste inventarisatie. Vrijdag komt het Centraal Planbureau (CPB) met nieuwe economische ramingen. Dan wordt meer duidelijk over de financiƫle vooruitzichten van het kabinet voor volgend jaar.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.
23 uur geleden