Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA wil niet dat burgemeesters 'crimefighters' worden

CDA wil niet dat burgemeesters 'crimefighters' worden

DEN HAAG (ANP) - CDA-Kamerlid Inge van Dijk wil voorkomen dat burgemeesters "crimefighters" worden, zei ze in een debat over rol en taken van burgemeesters. "Je wilt niet dat een burgemeester een officier van justitie wordt", vindt ook minister Hanke Bruins Slot van Binnenlandse Zaken.

Het burgemeesterschap is "echt een hele zware functie" die de laatste jaren veeleisender is geworden, ziet Bruins Slot. Zeker als het gaat om de handhaving van de openbare orde, maar steeds vaker wordt ook bij wapenvondsten verwacht dat de burgemeester in actie komt. D66 vindt dat criminaliteitsbestrijding geen kerntaak van burgemeesters is, de handhaving van openbare orde en veiligheid, zei Hind Dekker-Abdulaziz.

Burgemeesters kunnen nu - op basis van hun bevoegdheden op het gebied van openbare orde en veiligheid - woningen sluiten, cameratoezicht instellen of gebiedsverboden opleggen. Zij komen daardoor steeds meer in beeld, ook bij de aanpak van ondermijning, zei Bruins Slot. "Dat gaat ook gepaard met een toename van intimidatie en bedreigingen. Dat mogen ze nooit normaal vinden. Het is onacceptabel dat het gebeurt."

Takenpakket aanpassen

Het takenpakket van de burgemeesters moet worden aangepast, zei de bewindsvrouw, al is nog niet duidelijk welke taken erbij moeten komen of er juist vanaf moeten. Voor het einde van dit jaar wil ze met een voorstel hiertoe komen. Ook wil ze dat er een heldere scheiding en een betere balans komt tussen de taken van burgemeesters op het terrein van bestuursrecht en strafrecht, vindt de minister.

Bruins Slot wil de aanstellingswijze van burgemeesters niet veranderen, zei ze in het debat waarin onder meer een onderzoek naar de rol en toekomstbestendigheid van burgemeesters op tafel lag. Daarin stellen onderzoekers van diverse universiteiten dat het burgemeestersambt is gepolitiseerd en dat aanpassingen noodzakelijk zijn. Niet de burgemeester moet raadsvergaderingen voorzitten, maar een raadslid, is een van de aanbevelingen. Een andere is om burgemeesters rechtstreeks door de inwoners te laten kiezen.

De minister voelt voor beide voorstellen niets. Uit (ander) onderzoek blijkt dat 70 procent van de Nederlanders tevreden is over wat de burgemeester doet en hem of haar herkenbaar vindt. Mede daarom wil Bruins Slot bij de huidige aanstellingswijze blijven. Dat wil ook de VVD. D66 en PVV zijn wel voor een direct gekozen burgemeester. Bruins Slot vindt ze dat de burgemeester, als persoon die boven de partijen staat, de raadsvergaderingen moet blijven voorzitten.

Meer uit Politiek

Schoof rekent nog steeds op komst Trump naar NAVO-top

DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof rekent er nog altijd op dat de Amerikaanse president Donald Trump naar Nederland komt voor de NAVO-top. Nederland heeft in ieder geval geen afzegging ontvangen, zei hij zondag. Daarvoor wordt wel gevreesd nu de Verenigde Staten Iran hebben gebombardeerd en zich mogelijk moeten opmaken voor vergeldingsaanvallen door dat land.

7 uur geleden
Nederland vraagt na Iran-aanval alle partijen om terughoudendheid

DEN HAAG (ANP) - Nederland roept na de Amerikaanse aanval op Iran alle partijen op tot terughoudendheid om verdere escalatie te voorkomen. Dat zei demissionair minister-president Dick Schoof zondag na een ingelaste bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad op het ministerie van Justitie en Veiligheid.

8 uur geleden
Schoof: Veiligheidsraad bijeen over situatie in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - De Nationale Veiligheidsraad is rond het middaguur bijeengekomen om de Amerikaanse aanval op Iran te bespreken. Dat meldt demissionair minister-president Dick Schoof op X. Hij noemt de ontwikkelingen in het Midden-Oosten "zorgwekkend" en laat weten dat het kabinet de situatie "nauwlettend" volgt.

10 uur geleden
Brekelmans: aanval VS op Iran kwam niet als een verrassing

DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse bombardementen op Iran kwamen voor het kabinet niet als een verrassing. Dat heeft demissionair defensieminister Ruben Brekelmans gezegd in het televisieprogramma WNL op Zondag. Nederland was "niet formeel op de hoogte gesteld", maar zag de aanval wel aankomen, aldus de VVD-bewindsman.

12 uur geleden
Kabinet houdt extra veiligheidsberaad na aanval VS op Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) vindt de Amerikaanse aanval op nucleaire installaties in Iran "een verdere escalatie van een zorgwekkende situatie in het Midden-Oosten". Dat zegt de NSC-bewindsman in een bericht op X. Het kabinet komt later op zondag bijeen in de nationale veiligheidsraad.

13 uur geleden
Timmermans dankt leden voor steun Israël-motie: duidelijk signaal

NIEUWEGEIN (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans is "dankbaar" voor de steun die de leden van beide partijen hebben uitgesproken voor de lijn van de Tweede Kamerfractie ten aanzien van Israël. Hij sprak in een speech op het partijcongres van "een duidelijk signaal aan de rest van Nederland: stop de oorlog in Gaza". Hij beloofde tegelijkertijd "open oren en een open hart" voor mensen die daar zorgen over hebben.

1 dag geleden
BBB overweegt in 34 gemeenten deelname raadsverkiezingen

APELDOORN (ANP) - BBB overweegt in 34 gemeenten mee te doen aan de komende gemeenteraadsverkiezingen. Dat maakt het partijbestuur bekend op de ledenvergadering in Apeldoorn. Het gaat veelal om plattelandsgemeenten en een aantal grotere steden, waar BBB kans ziet om mee te dingen naar raadszetels.

1 dag geleden