CDA wil meer kansen op hypotheek voor starters die duur huren
DEN HAAG (ANP) - Starters op de woningmarkt moeten meer mogelijkheden hebben om een hypotheek af te sluiten voor een eigen woning. Banken en andere hypotheekverstrekkers zouden daarvoor niet alleen op een inkomen moeten afgaan, maar ook op bewijzen dat betrokkenen al lange tijd een hoge huur kunnen betalen, vindt het CDA. Een motie daartoe zal donderdag volgens de christendemocraten steun krijgen van een Kamermeerderheid.
CDA-Tweede Kamerlid Julius Terpstra roept daarin het kabinet op om hierover snel in overleg te gaan met het Platform Hypotheken. Dat heeft al ervaring opgedaan met de verstrekking van hypotheken op basis van huurlasten. Het voorstel krijgt volgens Terpstra steun van een meerderheid van de coalitiepartijen en een deel van de oppositie.
Volgens Terpstra hebben "duurhuurders en verplichte thuiswoners" nu weinig kans om een eerste woning te kopen. Dat komt niet alleen door het woningtekort maar ook omdat zij vaak geen hypotheek kunnen afsluiten vanwege de strenge voorwaarden.
Ze verdienen te veel, maar tegelijk ook te weinig
Ze verdienen te veel voor een sociale huurwoning, maar hebben te weinig inkomsten voor een hypotheek. "Terwijl ze soms jarenlang iedere maand een forse huur betalen, in plaats van aflossen." Starters zouden met een eigen woning een fors lagere maandlast krijgen en eigen vermogen opbouwen in plaats van de hoge huur die ze nu betalen.
Terpstra vindt dat er een scheve situatie is en de overheid een plicht heeft om te zorgen voor eerlijke volkshuisvesting.
Meer uit Binnenland
KLUNDERT (ANP) - De zeehavenpolitie van Zeeland-West-Brabant heeft in de Brabantse plaats Klundert acht verdachten aangehouden in verband met een eerdere vondst van honderden kilo's cocaïne in een busje in Papendrecht. Dat heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendgemaakt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het gesprek dat EU-leiders hadden met de Hongaarse premier Viktor Orbán was "niet gezellig", stelde premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. "En dat was ook precies het doel", zei hij. "Het is eigenlijk schandalig dat hij elke keer weer dwarsligt voor iets wat alle Europeanen raakt."
5 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiën, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.
7 uur geledenDORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.
8 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.
11 uur geleden