Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA wil BBB welkom heten in Europese fractie

CDA wil BBB welkom heten in Europese fractie

BRUSSEL (ANP) - De Europarlementariërs van het CDA willen hun BBB-collega's opnemen in hun machtige Europese fractie. Het CDA had aanvankelijk zijn twijfels door eurokritische uitlatingen van BBB'ers tijdens de campagne voor de Europese verkiezingen, maar is "na een stevig gesprek" gerustgesteld. De BBB kan zich opmaken voor toetreding tot de EVP-fractie.

BBB veroverde bij de verkiezingen twee weken geleden twee zetels in het nieuwe Europees Parlement. Net als NSC, dat er één kreeg, wil de partij aansluiten bij de EVP-fractie, de grootste van het parlement. Europarlementariërs kunnen binnen zo'n fractie meer invloed uitoefenen en meer spreektijd, assistentie en parlementaire spilfuncties krijgen.

Om lid te worden, moeten BBB en NSC het politiek programma van de EVP tekenen. Daarin staat onder meer dat de fractie de Europese klimaatdoelen, het klimaatakkoord van Parijs en het Europese migratiepact steunt. De ondertekenaars scharen zich volgens EU-bronnen ook achter de kandidatuur van EVP-boegbeeld Ursula von der Leyen om opnieuw voorzitter van de Europese Commissie te worden. Tijdens de campagne had BBB bij veel van deze punten vraagtekens gezet.

'Dezelfde kant'

"In de gesprekken is duidelijk geworden dat de Europarlementariërs van NSC en BBB zich committeren" aan de EVP-uitgangspunten, laat het CDA weten. "Op basis hiervan zien het CDA en de EVP voldoende basis om samen te werken in het belang van Nederland en Europa." De EVP-fractie telt drie CDA'ers.

De EVP beslist dinsdagmiddag over het toelaten van BBB en NSC, en daarbij weegt het advies van fractieleden uit dezelfde EU-lidstaat doorgaans zwaar. Fractieleider Manfred Weber laat al doorschemeren dat BBB en NSC, dat al haast verzekerd was van toetreding, welkom zijn. "Samen met onze Nederlandse collega's zullen we deze koers voortzetten."

Met de drie extra zetels van BBB en NSC staan de Nederlanders in de grote EVP-fractie een stuk sterker, klinkt het in EVP-kringen. "Maar je moet wel aan dezelfde kant van het touw trekken als het gaat om veiligheid, de rechtstaat of migratie", zegt CDA-voorman Tom Berendsen.

Meer uit Politiek

Labour verliest controle parlement Wales, Plaid Cymru wint

CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.

2 uur geleden
Van den Brink wil stoppen met controles aan de grens

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.

9 uur geleden
Hantavirus 'totaal niet te vergelijken' met corona, zegt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.

9 uur geleden
Van den Brink werkt nog aan wet strafbaarstelling illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.

9 uur geleden
Hermans: alle mensen aan boord KLM-vlucht worden gemonitord

DEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."

13 uur geleden
Kabinet voelt verantwoordelijkheid alle passagiers te repatriëren

DEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.

13 uur geleden
Ministerie laat nog niks los over terugkeer opvarenden Hondius

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."

14 uur geleden