CDA wil basisbaan en hogere belasting op vermogen
AMERSFOORT (ANP) - Net als veel andere partijen maakt het CDA van bestaanszekerheid een belangrijk punt in de campagne, bleek vrijdag tijdens een lezing door lijsttrekker Henri Bontenbal. Mensen moeten meer belasting betalen over hun vermogen, terwijl arbeid juist minder wordt belast. De partij wil basisbanen, banen die uitkeringsgerechtigden moet helpen om volledig aan het werk te gaan, om te voorkomen dat mensen "langs de kant" staan.
Bontenbal wil ook dat mensen die bijstand ontvangen en samenwonen, hier niet meer op gekort worden. Als het aan de gezinspartij ligt, gaat bovendien de kinderbijslag en het kindgebonden budget flink omhoog.
"Onze bestaanszekerheidsagenda gaat uit van werk als belangrijkste instrument", zegt Bontenbal in zijn Hannie van Leeuwen-lezing in Amersfoort. Daarnaast wil hij een stevig "gezinspakket" om "juist onze gezinnen meer lucht en armslag te bieden". Bontenbal maakt zich zorgen om "stille armoede", vooral onder kinderen, en "sociale armoede, als mensen niet genoeg geld hebben om gewoon mee te kunnen doen aan het maatschappelijk leven". Gemeenten moeten deze mensen kunnen helpen, bijvoorbeeld door alle schulden over te nemen. Op die manier hebben gezinnen niet ontelbaar veel schuldeisers.
Zwaar
Maar ook veel mensen die niet in armoede leven, hebben het volgens de CDA-leider zwaar. Huishoudens met een normaal inkomen hebben soms net genoeg om rond te komen, maar door de stijgende prijzen hebben zij weinig financiële ruimte "om te sparen of een buffer aan te leggen om tegenslag op te vangen. Dit is geen armoede, maar wel onzekerheid. Over bestaanszekerheid."
Hoewel Bontenbal al een aantal plannen uit de doeken deed in zijn lezing in Amersfoort, komt het CDA maandag officieel met haar verkiezingsprogramma. Dit weekeinde wordt de conceptkandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen bekendgemaakt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Over het motief van de aanslag op het partijkantoor van D66 is nog niets bekend, maar volgens premier Rob Jetten is wel duidelijk dat het heel gericht tegen de partij was. "Er zijn heel veel panden in de Haagse binnenstad. Ik denk wel dat deze dader heel bewust naar ons partijkantoor is gelopen om daar met een voorbereide vuurwerkbom deze actie uit te voeren", zei de premier en D66-leider vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Op internationaal niveau wil asielminister Bart van den Brink vooral benadrukken dat "terugkeer een essentieel onderdeel moet zijn" van migratiebeleid. Die boodschap heeft hij naar eigen zeggen naar voren kunnen brengen op een VN-migratiebijeenkomst in New York.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
1 week geleden