CDA wil basisbaan en hogere belasting op vermogen
AMERSFOORT (ANP) - Net als veel andere partijen maakt het CDA van bestaanszekerheid een belangrijk punt in de campagne, bleek vrijdag tijdens een lezing door lijsttrekker Henri Bontenbal. Mensen moeten meer belasting betalen over hun vermogen, terwijl arbeid juist minder wordt belast. De partij wil basisbanen, banen die uitkeringsgerechtigden moet helpen om volledig aan het werk te gaan, om te voorkomen dat mensen "langs de kant" staan.
Bontenbal wil ook dat mensen die bijstand ontvangen en samenwonen, hier niet meer op gekort worden. Als het aan de gezinspartij ligt, gaat bovendien de kinderbijslag en het kindgebonden budget flink omhoog.
"Onze bestaanszekerheidsagenda gaat uit van werk als belangrijkste instrument", zegt Bontenbal in zijn Hannie van Leeuwen-lezing in Amersfoort. Daarnaast wil hij een stevig "gezinspakket" om "juist onze gezinnen meer lucht en armslag te bieden". Bontenbal maakt zich zorgen om "stille armoede", vooral onder kinderen, en "sociale armoede, als mensen niet genoeg geld hebben om gewoon mee te kunnen doen aan het maatschappelijk leven". Gemeenten moeten deze mensen kunnen helpen, bijvoorbeeld door alle schulden over te nemen. Op die manier hebben gezinnen niet ontelbaar veel schuldeisers.
Zwaar
Maar ook veel mensen die niet in armoede leven, hebben het volgens de CDA-leider zwaar. Huishoudens met een normaal inkomen hebben soms net genoeg om rond te komen, maar door de stijgende prijzen hebben zij weinig financiële ruimte "om te sparen of een buffer aan te leggen om tegenslag op te vangen. Dit is geen armoede, maar wel onzekerheid. Over bestaanszekerheid."
Hoewel Bontenbal al een aantal plannen uit de doeken deed in zijn lezing in Amersfoort, komt het CDA maandag officieel met haar verkiezingsprogramma. Dit weekeinde wordt de conceptkandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen bekendgemaakt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Jan Paternotte, de fractieleider van coalitiepartij D66 in de Tweede Kamer, hoorde een "uitgestoken hand" in de troonrede die de koning uitsprak. "Ik ga proberen om hem zo ver mogelijk uit te steken, zodat iemand hem ook aanneemt." Dat de oppositie tot nu toe niet enthousiast is over de uitgelekte begrotingsplannen, lijkt hem geen zorgen te baren. "Er zal altijd wel kritiek zijn, dat hoort er ook een beetje bij."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SGP hekelt dat het kabinet geen keuzes maakt en vooral deadlines nog maar eens opschuift. Partijleider Chris Stoffer zegt ook nog steeds niet te weten hoe de minderheidsregering voor politieke steun in beide Kamers gaat zorgen. Na de troonrede noemde hij het kabinet 'vleugellam'.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitstel of afstel van de stikstofaanpak is onverantwoord. Dat zegt de koning in de troonrede op Prinsjesdag.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politiek moet problemen oplossen en zich niet laten leiden door de ophef van de dag, zei koning Willem-Alexander dinsdagmiddag in de troonrede die hij voorlas namens het kabinet. Hij had het bijvoorbeeld over problemen op het gebied van stikstof, migratie en de toekomst van het sociale stelsel. "De parlementaire democratie is van en voor iedereen en moet dienstbaar zijn aan iedereen", aldus het staatshoofd.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren en kinderen geven voor het derde jaar op rij een onvoldoende aan de landelijke politiek in een onderzoek naar de mate waarin zij zich gehoord voelen. Dat meldt UNICEF, dat het onderzoek liet uitvoeren. Het rapportcijfer was dit jaar een 4,8. UNICEF noemt dat een "duidelijke waarschuwing".
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer) noemt het "bijzonder zorgelijk" dat de grote treinstoring in het noorden en midden van het land met opzet lijkt te zijn veroorzaakt. "Het is nu zaak dat dit heel goed onderzocht wordt", laat de CDA-bewindsvrouw via een woordvoerder weten.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Traditiegetrouw brengen politici op Prinsjesdag een boodschap over via hun outfits. Zo draagt minister Rianne Letschert (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, D66) een hoed en schouderstuk die een combinatie van wetenschap en kunst zijn.
1 dag geleden