Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA wil basisbaan en hogere belasting op vermogen

CDA wil basisbaan en hogere belasting op vermogen

AMERSFOORT (ANP) - Net als veel andere partijen maakt het CDA van bestaanszekerheid een belangrijk punt in de campagne, bleek vrijdag tijdens een lezing door lijsttrekker Henri Bontenbal. Mensen moeten meer belasting betalen over hun vermogen, terwijl arbeid juist minder wordt belast. De partij wil basisbanen, banen die uitkeringsgerechtigden moet helpen om volledig aan het werk te gaan, om te voorkomen dat mensen "langs de kant" staan.

Bontenbal wil ook dat mensen die bijstand ontvangen en samenwonen, hier niet meer op gekort worden. Als het aan de gezinspartij ligt, gaat bovendien de kinderbijslag en het kindgebonden budget flink omhoog.

"Onze bestaanszekerheidsagenda gaat uit van werk als belangrijkste instrument", zegt Bontenbal in zijn Hannie van Leeuwen-lezing in Amersfoort. Daarnaast wil hij een stevig "gezinspakket" om "juist onze gezinnen meer lucht en armslag te bieden". Bontenbal maakt zich zorgen om "stille armoede", vooral onder kinderen, en "sociale armoede, als mensen niet genoeg geld hebben om gewoon mee te kunnen doen aan het maatschappelijk leven". Gemeenten moeten deze mensen kunnen helpen, bijvoorbeeld door alle schulden over te nemen. Op die manier hebben gezinnen niet ontelbaar veel schuldeisers.

Zwaar

Maar ook veel mensen die niet in armoede leven, hebben het volgens de CDA-leider zwaar. Huishoudens met een normaal inkomen hebben soms net genoeg om rond te komen, maar door de stijgende prijzen hebben zij weinig financiële ruimte "om te sparen of een buffer aan te leggen om tegenslag op te vangen. Dit is geen armoede, maar wel onzekerheid. Over bestaanszekerheid."

Hoewel Bontenbal al een aantal plannen uit de doeken deed in zijn lezing in Amersfoort, komt het CDA maandag officieel met haar verkiezingsprogramma. Dit weekeinde wordt de conceptkandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen bekendgemaakt.

Meer uit Politiek

Van Weel: Rekenkamer had gelijk, Kamer op verkeerde been

DEN HAAG (ANP) - "Het is klip en klaar dat u zich op het verkeerde been gezet heeft gevoeld," zei minister David van Weel (VVD, Justitie) tegen de Tweede Kamer in het laatste deel van het debat over de aangiftes die waren blijven liggen. "Daar had de Algemene Rekenkamer ook gewoon gelijk in." Eerder in het debat maakte de minister al excuses, maar zei hij dat hij de Kamer niet had misleid.

13 uur geleden
Excuses Van Weel voor verklaringen over Rekenkamer-rapport

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) heeft excuses aangeboden voor opmerkingen die hij maakte over een Rekenkamer-rapport over ernstige misdrijven waar justitie niet achteraan ging. Met zijn "nuancering" wekte hij de indruk dat hij het rapport in twijfel trok of bagatelliseerde, en dat was niet de bedoeling, zei hij in het debat over de kwestie.

16 uur geleden
Oppositie verbindt aangiften-kwestie met eerdere acties Van Weel

DEN HAAG (ANP) - De uitspraken van justitieminister David van Weel (VVD) over ernstige misdrijven waar justitie niet achteraan ging, passen volgens enkele oppositiepartijen in een patroon van te stellige uitspraken die achteraf gecorrigeerd moesten worden. JA21 en DENK brachten onder meer de zaak rond de dood van de 17-jarige Lisa in herinnering.

18 uur geleden
CDA: Van Weel had 'ruis' over aangiften eerder kunnen wegnemen

DEN HAAG (ANP) - Minister van Justitie David van Weel heeft volgens het CDA "ruis" gecreëerd met zijn uitspraken over ernstige misdrijven die justitie liet liggen. Die "ruis" had hij kunnen wegnemen door eerder aan te geven dat hij de cijfers van de Algemene Rekenkamer niet kon verifiëren, zei CDA-Kamerlid Jeltje Straatman in een debat. "Dat had een hoop ellende bespaard."

18 uur geleden
Oppositie verwacht zwaar debat voor Van Weel over aangiftecijfers

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen verwachten een zwaar debat voor minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) donderdagavond over aangiftecijfers. De VVD'er kwam dinsdag in de problemen toen de Rekenkamer scherpe kritiek uitte op zijn uitleg over 10.000 aangiftes en meldingen van zware misdrijven die niet zijn opgepakt of snel terzijde zijn geschoven. PRO, SP, SGP en ChristenUnie verwachten misschien de vraag te gaan stellen of de minister moet opstappen als zijn opstelling bij het debat niet tevredenstelt. JA21 heeft weinig vertrouwen in een goede afloop.

22 uur geleden
Sterk: stuitend dat zorgvilla's dichtgaan, bemiddeling blijft

DEN HAAG (ANP) - De bemiddeling om een nieuwe plek te vinden voor de 25 meervoudig gehandicapte kinderen die gebruikmaken van zorgvilla's van Villa ExpertCare blijft. De zorg stopt na 31 december en dat noemt zorgminister Mirjam Sterk stuitend.

22 uur geleden
PRO en D66: besluit over deelname songfestival niet aan politiek

DEN HAAG (ANP) - Het is niet aan de politiek om zich te bemoeien met het besluit van de NPO om alsnog mee te doen aan het Eurovisie Songfestival met een onafhankelijk team. Dat zeiden Mohammed Mohandis (PRO) en Ouafa Oualhadj (D66) na vragen van Doğukan Ergin (DENK) over de kwestie tijdens een debat over de publieke omroep.

23 uur geleden