CDA-voorzitter Ploum stapt op na pijnlijke verkiezingsnederlaag
DEN HAAG (ANP) - CDA-voorzitter Rutger Ploum stapt op na de pijnlijke nederlaag die zijn partij deze week leed bij de Tweede Kamerverkiezingen. Dat zei de voorzitter in een persconferentie op het partijbureau. De christendemocraten mikten met Wopke Hoekstra op het premierschap, maar zijn volgens een voorlopige prognose van het ANP vier van hun negentien zetels kwijtgeraakt.
"Ik neem deze stap met pijn in het hart, maar het is belangrijk dat er verantwoordelijkheid wordt genomen", zei Ploum vrijdagmiddag. Het partijbestuur neemt zijn taken over, en gaat op zoek naar een interim-voorzitter. Ploum nam in februari 2019 het stokje over van partijvoorzitter Ruth Peetoom. Even later vertrok partijleider Sybrand Buma, en er volgde een zeer turbulent jaar voor het CDA.
De uitgangspositie voor het CDA leek vorig jaar nog goed. Maar een lijsttrekkersverkiezing deze zomer verliep moeizaam en toonde een verdeelde partij. Zo moest het stemproces opnieuw worden gestart. "Dat kan niet", zei Ploum vrijdag terugblikkend. Maar ook daarna bleef onrust heersen in de partij. Zo trad lijsttrekker Hugo de Jonge minder dan een half jaar na de strijd om het partijleiderschap af, en moest Wopke Hoekstra op stel en sprong worden gelanceerd als nieuw kopstuk. Zijn optreden in de verkiezingscampagne verliep niet vlekkeloos.
Hoge verwachtingen
Ondanks hooggespannen verwachtingen wist het CDA met Hoekstra aan het roer de kiezer niet te overtuigen. In debatten en interviews kon de minister van Financiën geen antwoord geven op vragen over zijn eigen verkiezingsprogramma. Ook blunderde hij door tegen de coronaregels in te gaan schaatsen in het overdekte ijsstadion Thialf. Hij kreeg van andere partijen daarnaast harde kritiek over een aantal impopulaire plannen in het CDA-programma.
Het is de taak van de partij om de "lijsttrekker op de rails te zetten en houden". Dat is niet genoeg gebeurd, concludeert Ploum. Het is dus niet de fout van Hoekstra, vindt hij. Ploum blijft ook achter de lijsttrekker staan. "Hij is de partijleider. Daar laat ik geen enkel misverstand over bestaan. We staan met zijn allen achter Wopke Hoekstra."
Evaluatiecommissie
Hoekstra dankt de opgestapte partijvoorzitter op zijn beurt via Twitter. "Veel dank aan Rutger Ploum voor al zijn toewijding, betrokkenheid en harde werk als voorzitter." Ploum heeft volgens de partijleider "een enorme bijdrage" aan het CDA geleverd.
Een evaluatiecommissie gaat nog eens terugkijken wat er allemaal is misgegaan in de verkiezingscampagne van het CDA.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.
8 uur geledenDEN HAAG/WASHINGTON (ANP) - Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft maandag kort na zijn aantreden gesproken met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio. Dat meldde een woordvoerder van de Amerikaanse bewindsman.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft al enkele uren na zijn aantreden gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Jetten verzekerde Zelensky dat Nederland Oekraïne onverminderd blijft steunen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer, Tweede Kamerlid en tot maandag vicepremier namens haar partij, stapt uit de BBB. In een interview met De Telegraaf zegt zij verder te gaan als zelfstandig Kamerlid. Keijzer zegt dat zij partijleider en -oprichter Caroline van der Plas zou opvolgen, maar dat in plaats daarvan Henk Vermeer het partijleiderschap kreeg. Zij noemt dat in De Telegraaf "een grote vertrouwensbreuk".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pas beëdigde kabinet-Jetten is maandagmiddag voor het eerst in functie bijeengekomen voor een ministerraad. De ministers en staatssecretarissen nemen daar een definitief besluit over de precieze taakverdeling op de ministeries. Zaterdag hebben zij daar ook al over overlegd.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe ministers en staatssecretarissen zijn maandagmiddag verwelkomd op hun ministeries door hun voorgangers. Daar hebben ze door een handtekening te zetten officieel het beheer van het ministerie overgenomen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De premiers van België en Luxemburg hebben Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aantreden als hun ambtsgenoot. "In een tijd van gezamenlijke Europese uitdagingen is een krachtige Benelux-samenwerking essentieel", schrijft de Belgische premier Bart De Wever op X. Hij pleit voor nauwere samenwerking, "in de geest van ons gedeeld verleden".
16 uur geleden