Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA vindt besluit over vrije dag 1 juli niet aan politiek

CDA vindt besluit over vrije dag 1 juli niet aan politiek

DEN HAAG (ANP) - Het is aan het "maatschappelijk middenveld" en niet aan de politiek of 1 juli een nationale feestdag moet worden vanwege de afschaffing van de slavernij, vindt het CDA. Na een oproep van diverse organisaties zijn circa 3500 e-mails gestuurd naar de partij met het verzoek om stelling te nemen in deze discussie. Volgens de initiatiefnemers is alleen de steun van het CDA nog nodig om het plan aan een meerderheid te helpen in de Tweede Kamer.

"Als Nederland moeten we ons bewust zijn van het slavernijverleden", zegt Kamerlid Evert Jan Slootweg van het CDA in reactie op de vele e-mails. "Daarom is het goed stil te staan bij dat verleden en het afschaffen van de slavernij." Hij vindt dat de samenleving de vraag moet beantwoorden of Keti Koti, de herdenking en viering van de afschaffing van de slavernij op 1 juli, ook een vrije dag moet worden. De parlementariër verduidelijkt niet welke organisaties hij bedoelt als hij spreekt over het "maatschappelijk middenveld".

De brievenactie is een vervolg op de actie "ik neem vrij op 1 juli". Nederland Wordt Beter, radiozender FunX en The Black Archives riepen mensen op om hun werkgever te vragen om de genoemde datum een vrije dag te maken. Bedrijven als Tony's Chocolonely en LUSH steunden deze actie.

Dijkgraaf

Eerder deze maand zei minister Robbert Dijkgraaf (Emancipatie) het een "interessante gedachte" te vinden om Keti Koti een vrije dag te maken. Minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) heeft na aandringen van Tweede Kamerleden het herdenkingscomité dat zich bezighoudt met dit verleden gevraagd om de optie te onderzoeken.

In Nederland is het zo geregeld dat officiële vrije dagen in cao's worden afgesproken op verzoek van de Stichting van de Arbeid. Dat is een samenwerkingsorgaan waar werkgevers- en werknemersorganisaties onderdeel van uitmaken.

Meer uit Politiek

Kabinet ziet geen opties voor exportstop vechthonden naar Israël

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.

2 dagen geleden
Jetten zag verhitte discussie leiders over EU-meerjarenbegroting

NICOSIA (ANP) - De standpunten van de EU-leiders over de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen volgens premier Rob Jetten nog ver uiteen. "We hebben vandaag een hele uitvoerige en soms ook verhitte discussie gehad over de meerjarenbegroting", zei Jetten voor vertrek uit Cyprus, waar de EU-leiders donderdag en vrijdag bijeen waren voor een informele top.

2 dagen geleden
Aartsen draait voorgenomen bezuiniging bijstand terug

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet draait een voorgenomen bezuiniging op de bijstand terug. Het gaat om het actief benaderen van mensen die recht hebben op een uitkering, maar daar nog geen gebruik van maken. Die regeling zou versoberd worden, dat zou zo'n 30 miljoen euro per jaar besparen.

2 dagen geleden
Jetten blij met steunpakket Oekraïne en nieuwe sancties Rusland

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".

3 dagen geleden
Rechtse initiatiefwet: schrap voorrang statushouders op huurhuis

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten niet langer de mogelijkheid krijgen om statushouders voorrang te geven op een sociale huurwoning, vinden Mona Keijzer, Groep Markuszower en JA21. De drie rechtse fracties hebben een initiatiefwet met deze strekking ingediend. Toen Keijzer eerder minister van Volkshuisvesting was, stelde ze een vergelijkbare wet voor. Maar tot haar teleurstelling heeft de huidige minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) dit voorstel ingetrokken.

3 dagen geleden
Kabinet vraagt te veel van werkenden, vinden GL-PvdA en JA21

DEN HAAG (ANP) - De lastenverzwaringen die het kabinet-Jetten wil doorvoeren, raken werkenden onevenredig hard, vindt zowel JA21 als GroenLinks-PvdA. De twee oppositiepartijen waar het minderheidskabinet het meest van afhankelijk is voor steun in de Tweede Kamer, maakten dit bezwaar in het Kamerdebat over de voorjaarsnota.

3 dagen geleden
Oppositie kritisch op energiepakket, oneens over extra plannen

DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.

4 dagen geleden