Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA vindt besluit over vrije dag 1 juli niet aan politiek

CDA vindt besluit over vrije dag 1 juli niet aan politiek

DEN HAAG (ANP) - Het is aan het "maatschappelijk middenveld" en niet aan de politiek of 1 juli een nationale feestdag moet worden vanwege de afschaffing van de slavernij, vindt het CDA. Na een oproep van diverse organisaties zijn circa 3500 e-mails gestuurd naar de partij met het verzoek om stelling te nemen in deze discussie. Volgens de initiatiefnemers is alleen de steun van het CDA nog nodig om het plan aan een meerderheid te helpen in de Tweede Kamer.

"Als Nederland moeten we ons bewust zijn van het slavernijverleden", zegt Kamerlid Evert Jan Slootweg van het CDA in reactie op de vele e-mails. "Daarom is het goed stil te staan bij dat verleden en het afschaffen van de slavernij." Hij vindt dat de samenleving de vraag moet beantwoorden of Keti Koti, de herdenking en viering van de afschaffing van de slavernij op 1 juli, ook een vrije dag moet worden. De parlementariër verduidelijkt niet welke organisaties hij bedoelt als hij spreekt over het "maatschappelijk middenveld".

De brievenactie is een vervolg op de actie "ik neem vrij op 1 juli". Nederland Wordt Beter, radiozender FunX en The Black Archives riepen mensen op om hun werkgever te vragen om de genoemde datum een vrije dag te maken. Bedrijven als Tony's Chocolonely en LUSH steunden deze actie.

Dijkgraaf

Eerder deze maand zei minister Robbert Dijkgraaf (Emancipatie) het een "interessante gedachte" te vinden om Keti Koti een vrije dag te maken. Minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) heeft na aandringen van Tweede Kamerleden het herdenkingscomité dat zich bezighoudt met dit verleden gevraagd om de optie te onderzoeken.

In Nederland is het zo geregeld dat officiële vrije dagen in cao's worden afgesproken op verzoek van de Stichting van de Arbeid. Dat is een samenwerkingsorgaan waar werkgevers- en werknemersorganisaties onderdeel van uitmaken.

Meer uit Politiek

Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

18 uur geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

19 uur geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 dag geleden
Jetten geeft nog niets prijs over verzachten gevolgen Iran-oorlog

LONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.

1 dag geleden
Van Weel over in brand steken man in rolstoel: alle grenzen over

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."

1 dag geleden
CDA 'gaat rustig kauwen' op asielwetten na debat in Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.

1 dag geleden
Kabinet wil voorzichtig de knip trekken voor gevolgen Iran-oorlog

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.

1 dag geleden