CDA vindt besluit over vrije dag 1 juli niet aan politiek
DEN HAAG (ANP) - Het is aan het "maatschappelijk middenveld" en niet aan de politiek of 1 juli een nationale feestdag moet worden vanwege de afschaffing van de slavernij, vindt het CDA. Na een oproep van diverse organisaties zijn circa 3500 e-mails gestuurd naar de partij met het verzoek om stelling te nemen in deze discussie. Volgens de initiatiefnemers is alleen de steun van het CDA nog nodig om het plan aan een meerderheid te helpen in de Tweede Kamer.
"Als Nederland moeten we ons bewust zijn van het slavernijverleden", zegt Kamerlid Evert Jan Slootweg van het CDA in reactie op de vele e-mails. "Daarom is het goed stil te staan bij dat verleden en het afschaffen van de slavernij." Hij vindt dat de samenleving de vraag moet beantwoorden of Keti Koti, de herdenking en viering van de afschaffing van de slavernij op 1 juli, ook een vrije dag moet worden. De parlementariër verduidelijkt niet welke organisaties hij bedoelt als hij spreekt over het "maatschappelijk middenveld".
De brievenactie is een vervolg op de actie "ik neem vrij op 1 juli". Nederland Wordt Beter, radiozender FunX en The Black Archives riepen mensen op om hun werkgever te vragen om de genoemde datum een vrije dag te maken. Bedrijven als Tony's Chocolonely en LUSH steunden deze actie.
Dijkgraaf
Eerder deze maand zei minister Robbert Dijkgraaf (Emancipatie) het een "interessante gedachte" te vinden om Keti Koti een vrije dag te maken. Minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) heeft na aandringen van Tweede Kamerleden het herdenkingscomité dat zich bezighoudt met dit verleden gevraagd om de optie te onderzoeken.
In Nederland is het zo geregeld dat officiële vrije dagen in cao's worden afgesproken op verzoek van de Stichting van de Arbeid. Dat is een samenwerkingsorgaan waar werkgevers- en werknemersorganisaties onderdeel van uitmaken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.
12 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.
14 uur geleden