Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA vindt besluit over vrije dag 1 juli niet aan politiek

CDA vindt besluit over vrije dag 1 juli niet aan politiek

DEN HAAG (ANP) - Het is aan het "maatschappelijk middenveld" en niet aan de politiek of 1 juli een nationale feestdag moet worden vanwege de afschaffing van de slavernij, vindt het CDA. Na een oproep van diverse organisaties zijn circa 3500 e-mails gestuurd naar de partij met het verzoek om stelling te nemen in deze discussie. Volgens de initiatiefnemers is alleen de steun van het CDA nog nodig om het plan aan een meerderheid te helpen in de Tweede Kamer.

"Als Nederland moeten we ons bewust zijn van het slavernijverleden", zegt Kamerlid Evert Jan Slootweg van het CDA in reactie op de vele e-mails. "Daarom is het goed stil te staan bij dat verleden en het afschaffen van de slavernij." Hij vindt dat de samenleving de vraag moet beantwoorden of Keti Koti, de herdenking en viering van de afschaffing van de slavernij op 1 juli, ook een vrije dag moet worden. De parlementariër verduidelijkt niet welke organisaties hij bedoelt als hij spreekt over het "maatschappelijk middenveld".

De brievenactie is een vervolg op de actie "ik neem vrij op 1 juli". Nederland Wordt Beter, radiozender FunX en The Black Archives riepen mensen op om hun werkgever te vragen om de genoemde datum een vrije dag te maken. Bedrijven als Tony's Chocolonely en LUSH steunden deze actie.

Dijkgraaf

Eerder deze maand zei minister Robbert Dijkgraaf (Emancipatie) het een "interessante gedachte" te vinden om Keti Koti een vrije dag te maken. Minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) heeft na aandringen van Tweede Kamerleden het herdenkingscomité dat zich bezighoudt met dit verleden gevraagd om de optie te onderzoeken.

In Nederland is het zo geregeld dat officiële vrije dagen in cao's worden afgesproken op verzoek van de Stichting van de Arbeid. Dat is een samenwerkingsorgaan waar werkgevers- en werknemersorganisaties onderdeel van uitmaken.

Meer uit Politiek

Van Essen stelt nieuw plan voor mestbeleid halfjaar uit

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.

8 uur geleden
Kabinet akkoord met handelsverbod goederen uit nederzettingen

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.

8 uur geleden
Vijlbrief 'heel blij' met bijdrage VNO-NCW aan AOW-discussie

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.

8 uur geleden
Yeşilgöz vindt onderbouwing uitgaven Defensie wel voldoende

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.

8 uur geleden
Minister spreekt niet alle gemeenten die te weinig opvang hebben

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.

10 uur geleden
Goedkoper treinreizen in zomermaanden moet op 21 juni ingaan

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.

11 uur geleden
Berendsen wil kalm en kordaat zijn bij 'onvoorspelbaarheid' VS

HELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.

12 uur geleden