Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA verliest vooralsnog in alle gemeenten

CDA verliest vooralsnog in alle gemeenten

DEN HAAG (ANP) - Het CDA, dat naar verwachting twee derde van haar zetels verliest in de Tweede Kamer, ziet kiezers in alle tot nu toe getelde gemeenten weglopen. Vooral in Tubbergen, een bekend bolwerk van NSC-leider Pieter Omtzigt, verliest de partij veel stemmen. In Amsterdam blijft het verlies het meest beperkt, is op te maken uit de verkiezingsdienst van het ANP. Driekwart van de stemmen zijn geteld.

De christendemocraten waren voorbereid op een flink verlies. De peilingen van vlak voor de verkiezingen voorspelden dat het CDA 4 zetels zou halen, maar de partij lijkt volgens de jongste prognoses van de verkiezingsdienst van het ANP te kunnen rekenen op 6 zetels. In 2021 kwam het CDA nog met 15 zetels in de Tweede Kamer. Ook in het voor de christendemocraten meest gunstige geval, houden ze minder dan de helft van de zetels over van het eerdere dieptepunt. Na de val van het eerste kabinet-Rutte kwam de partij in 2012 op 13 zetels.

Het CDA wist dat het een zware verkiezingsnederlaag zou worden. Lijsttrekker Henri Bontenbal benadrukte dat de verkiezingen voor hem een "tussenmoment" zijn, hoewel hij de laatste dagen voor de verkiezingen ook benadrukte dat het CDA nog weleens zou kunnen verrassen. Bontenbal volgde Wopke Hoekstra op en geniet populariteit binnen de partij zelf, en wil na de verkiezingen het CDA weer wederopbouwen. In het CDA valt te horen dat Bontenbal wél weer een echt christendemocratisch verhaal afsteekt, hoewel hij het grote publiek er dus nog niet mee voor zich won.

"Wij komen terug", zei de lijsttrekker op de uitslagenavond van het CDA tegen zijn partijgenoten. Maar of het CDA gaat werken aan die terugkeer vanuit de oppositie of coalitie, moet nog blijken. Bontenbal gaf eerder aan bij een fors verlies weinig zin te hebben om in een regeringscoalitie te stappen. Van de "reflex" van zijn bestuurderspartij om altijd maar verantwoordelijkheid te nemen, moet hij weinig weten.

Meer uit Binnenland

Opnieuw natuurbrand in Wijchen

WIJCHEN (ANP) - In het Gelderse Wijchen, bij Nijmegen, woedt aan de Geitweg een natuurbrand. Dat meldt de veiligheidsregio. In de omgeving van Wijchen waren op zondag al meer natuurbranden.

13 minuten geleden
Veel brandweer bij natuurbrand in Wijchen

WIJCHEN (ANP) - Aan de Heumenseweg in Wijchen (Gelderland) woedde zondag een natuurbrand. De brandweer ging met meerdere eenheden ter plaatse, maar de brand is inmiddels geblust.

2 uur geleden
Politie: verdachte van steekpartijen Rotterdam krijgt zorg

ROTTERDAM (ANP) - De 26-jarige man die zaterdag in Rotterdam vermoedelijk betrokken was bij meerdere steekpartijen vertoonde "onbegrepen gedrag". Volgens de politie blijft hij verdachte, maar krijgt hij ook de benodigde zorg.

3 uur geleden
Hoge temperaturen op komst, kans op vijfde regionale hittegolf

HOUTEN (ANP) - De temperaturen lopen komende week vanaf woensdag weer op. Weeronline verwacht dat het donderdag en vrijdag lokaal 30 tot 35 graden wordt. Daardoor is de kans op een vijfde regionale hittegolf deze zomer groot.

4 uur geleden
Natuurbrand Herperduin onder controle, brandweer blijft nablussen

OSS (ANP) - De natuurbrand in Herperduin bij Oss is onder controle. Het vuur heeft zich niet verder verspreid. De brandweer blijft nog wel nablussen om te voorkomen dat de brand weer oplaait, meldt de veiligheidsregio.

7 uur geleden
Weeronline: weer lijkt gunstig om zonsverduistering te zien

HOUTEN (ANP) - De weersomstandigheden lijken gunstig om woensdag in ons land de gedeeltelijke zonsverduistering te kunnen zien. Weeronline verwacht, zoals het er nu naar uitziet, geen grootschalige, lage bewolking die het zicht belemmert. Om het verschijnsel goed te kunnen aanschouwen, is helder weer nodig.

8 uur geleden
Natuurbrand in Herperduin bij Oss, veel brandweer aanwezig

OSS (ANP) - In natuurgebied Herpenduin, in de Noord-Brabantse gemeente Oss, woedt zondagochtend een natuurbrand. De brandweer is met veel voertuigen, onder meer waterwagens, aanwezig. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio gaat het om een gebied van 100 bij 150 meter.

8 uur geleden