CDA verliest vooralsnog in alle gemeenten
DEN HAAG (ANP) - Het CDA, dat naar verwachting twee derde van haar zetels verliest in de Tweede Kamer, ziet kiezers in alle tot nu toe getelde gemeenten weglopen. Vooral in Tubbergen, een bekend bolwerk van NSC-leider Pieter Omtzigt, verliest de partij veel stemmen. In Amsterdam blijft het verlies het meest beperkt, is op te maken uit de verkiezingsdienst van het ANP. Driekwart van de stemmen zijn geteld.
De christendemocraten waren voorbereid op een flink verlies. De peilingen van vlak voor de verkiezingen voorspelden dat het CDA 4 zetels zou halen, maar de partij lijkt volgens de jongste prognoses van de verkiezingsdienst van het ANP te kunnen rekenen op 6 zetels. In 2021 kwam het CDA nog met 15 zetels in de Tweede Kamer. Ook in het voor de christendemocraten meest gunstige geval, houden ze minder dan de helft van de zetels over van het eerdere dieptepunt. Na de val van het eerste kabinet-Rutte kwam de partij in 2012 op 13 zetels.
Het CDA wist dat het een zware verkiezingsnederlaag zou worden. Lijsttrekker Henri Bontenbal benadrukte dat de verkiezingen voor hem een "tussenmoment" zijn, hoewel hij de laatste dagen voor de verkiezingen ook benadrukte dat het CDA nog weleens zou kunnen verrassen. Bontenbal volgde Wopke Hoekstra op en geniet populariteit binnen de partij zelf, en wil na de verkiezingen het CDA weer wederopbouwen. In het CDA valt te horen dat Bontenbal wél weer een echt christendemocratisch verhaal afsteekt, hoewel hij het grote publiek er dus nog niet mee voor zich won.
"Wij komen terug", zei de lijsttrekker op de uitslagenavond van het CDA tegen zijn partijgenoten. Maar of het CDA gaat werken aan die terugkeer vanuit de oppositie of coalitie, moet nog blijken. Bontenbal gaf eerder aan bij een fors verlies weinig zin te hebben om in een regeringscoalitie te stappen. Van de "reflex" van zijn bestuurderspartij om altijd maar verantwoordelijkheid te nemen, moet hij weinig weten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Vrouwenorganisaties WOMEN Inc., LINDA. en LINDA.meiden hebben een petitie voor een nationaal actieplan om geweld tegen vrouwen te stoppen aangeboden aan Tweede Kamerleden in Den Haag. De organisaties willen dat de politiek maatregelen neemt tegen dit structurele probleem, omdat vrouwen veilig moeten kunnen zijn in Nederland, schrijven ze. Ruim 33.000 mensen hebben de petitie ondertekend.
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - "Amsterdam kun je niet begrijpen als je geen kennis hebt van Suriname", zei burgemeester Femke Halsema bij de officiële opening van het Suriname Museum in de hoofdstad. "Onze hele binnenstad getuigt van onze koloniale geschiedenis en de slavernij waar de stad Amsterdam en vele stadsbestuurders eeuwenlang verantwoordelijk voor waren."
28 minuten geledenARNHEM (ANP) - Structurele financiële ondersteuning door het Rijk is nodig om de breedtesport in Nederland op peil te houden. Dat zei Marc van den Tweel, algemeen directeur NOC*NSF, tijdens de algemene ledenvergadering. Met name jongeren tussen de 13 en 18 jaar blijken de weg naar het sportveld steeds moeilijker te vinden.
55 minuten geledenTERNEUZEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Zeeland Hugo de Jonge gaat in gesprek met de gemeenteraad van Terneuzen over signalen dat raadsleden onder druk zouden zijn gezet bij de besluitvorming over een asielzoekerscentrum (azc). Op aandringen van de gemeenteraad willen wethouders in de Zeeuwse gemeente geen vergunning meer voor het azc afgeven.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft celstraffen van acht jaar opgelegd aan de pleegouders voor onder meer het opsluiten van het Vlaardingse pleegmeisje. De rechtbank legt beiden geen tbs met dwangverpleging op, zoals het Openbaar Ministerie had geëist. Dit omdat het volgens de rechtbank niet waarschijnlijk is dat de man en vrouw ooit nog pleegkinderen krijgen. Daarmee is niet aan de voorwaarden van tbs voldaan. Wel komen ze na hun straf onder langdurig toezicht te staan.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - AVROTROS stopt per 2027 vanwege bezuinigingen met een aantal populaire programma's, zoals Draadstaal, Opium op Oerol en het Zondagochtend Concert. Ook documentaireserie Close Up, Nu te zien! en Man en Kunst verdwijnen, maakte de omroep dinsdag bekend.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BNNVARA stopt vanwege de bezuinigingen op de publieke omroep in 2027 met een aantal populaire programma's, zoals Kassa, 3 op Reis, First Dates en Proefkonijnen. Ook het Nieuwjaarsconcert, Wortelboer en Van Rossem en Van Roosmalen & Groenteman stoppen, maakte de omroep dinsdag bekend.
2 uur geleden