Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA verliest in alle gemeenten, op twee na

CDA verliest in alle gemeenten, op twee na

DEN HAAG (ANP) - Slechts in twee van de 337 gemeenten waarvan de uitkomst donderdagavond bekend was, heeft het CDA iets aan stemmen gewonnen. In de rest van de gemeenten hebben de christendemocraten bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten verloren, tot wel bijna een derde van hun aanhang zoals in Tubbergen, zo blijkt uit de voorlopige prognose van de ANP Verkiezingsdienst. Die wacht nog op uitslagen van vijf gemeenten.

In Tubbergen verloor het CDA 30,6 procentpunt van de stemmen. In Nederweert verdampte het aantal stemmen met 28,5 procentpunt en in Dinkelland met 28,1 procentpunt. Alleen in Goeree-Overflakkee en in Utrecht boekte de partij een heel kleine winst, respectievelijk 392 (+0,5 procentpunt) en 791 stemmers (+0,3 procentpunt).

In tientallen gemeenten bleef het verlies beperkt tot ver onder de 10 procentpunt, zoals in Den Haag, Renkum en Schouwen-Duiveland. In heel veel gemeenten is het verlies (veel) groter dan 10 procentpunt waaronder Laarbeek, Altena en Dalfsen.

Voorlopige prognose

Het CDA heeft in alle provincies verloren, zo blijkt uit de voorlopige prognose op basis van bijna 99 procent van de stemmen. In Overijssel heeft de partij het grootste verlies moeten incasseren en houdt vier van de negen zetels in Provinciale Staten over. In Noord-Brabant, Friesland en Gelderland zag het CDA haar zetelaantal halveren tot vier. In Limburg is het CDA op vijf zetels uitgekomen, terwijl de partij er nu nog negen heeft.

In Noord-Holland halveerde het aantal zetels van vier naar twee. Ook in Zeeland en Drenthe moet het CDA twee zetels inleveren en komt uit op respectievelijk vijf en drie. In Flevoland, Utrecht, Zuid-Holland en Groningen bleef het verlies beperkt tot een zetel.

42 zetels

Van de 74 zetels die het CDA vier jaar geleden in alle twaalf provincies behaalde, blijven er nu nog 42 over. In de Eerste Kamer stevent de partij af op een verlies van 4 zetels en houdt er waarschijnlijk 5 over. De nieuwe Provinciale Staten en de kiescolleges kiezen op 30 mei een nieuwe Eerste Kamer.

De partij, waar Wopke Hoekstra sinds eind 2020 aan het roer staat, verloor ook bij de gemeenteraadsverkiezingen vorig jaar en bij de Tweede Kamerverkiezingen in 2021.

Meer uit Politiek

Jetten: geen 'stappen terug' op stikstofaanpak en vrouwenrechten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is niet bereid "stappen terug" te zetten in de aanpak van het slepende stikstofprobleem, of op "belangrijke verworvenheden voor vrouwenrechten". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens de wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad.

13 minuten geleden
Zorgen bij kabinet over grondrechten bij Europese internetregels

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt zich zorgen over grondrechten en de privacy van ouders en kinderen bij de nieuwe Europese regels voor internetgebruik door kinderen. Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Handel en Soevereiniteit) wil er in gesprek met Europese collega's voor zorgen dat de grondrechten en privacy worden gewaarborgd in de nieuwe regels.

52 minuten geleden
Kabinet komt nog niet met beloofde uitwerking stikstofplannen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt vrijdagmiddag toch niet met verdere uitwerking van de stikstofplannen. Landbouwminister Jaimi van Essen zou die bekendmaken nadat hij veelvuldig overlegd heeft met onder andere boerenorganisaties. Vrijdagochtend zat hij nog met LTO en NAJK om de tafel, maar na de ministerraad wilde Van Essen "nog de puntjes op de i zetten" en neemt hij nog een paar dagen de tijd.

2 uur geleden
Klaver: kabinet vervult rechtse wensen niet, zelf ook ontevreden

DEN HAAG (ANP) - Volgens PRO-leider Jesse Klaver is het kabinet niet van plan in te gaan op de wensen van drie partijen op de rechterflank om steun voor het belastingplan te krijgen. Maar of het kabinet er met zijn partij en Volt uitkomt, durfde Klaver ook nog niet te zeggen na afloop van een gesprek met het kabinet.

4 uur geleden
Rechtse partijen ontevreden na gesprek over belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21, BBB en SGP zijn na een nieuw gesprek over het belastingplan met onder anderen premier Rob Jetten niet tevreden over de uitkomst. "Het ligt nog niet zoals wij zouden willen", zei JA21-voorman Joost Eerdmans bij het verlaten van het ministerie van Algemene Zaken.

5 uur geleden
Deadline belastingplan in zicht, kabinet lijkt nog niet te kiezen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt nog altijd geen keuze te hebben gemaakt tussen steun van de linker- of rechterflank voor het belastingplan. Dat terwijl de tijd om dat plan aan te passen opraakt. De behandeling in de Tweede Kamer gaat volgende week verder, een week later staan de stemmingen gepland. De voorstellen moeten ook nog door de Eerste Kamer en de Belastingdienst heeft tijd nodig om alle veranderingen voor te bereiden.

7 uur geleden
Overleg boerenclubs met Van Essen nog steeds niet klaar

DEN HAAG (ANP) - Gesprekken tussen boerenorganisaties LTO en NAJK en landbouwminister Jaimi van Essen over mogelijke aanpassingen aan zijn stikstofplannen zijn nog steeds niet afgerond. Na een nachtelijke ronde onderhandelingen praten de boerenvertegenwoordigers en de D66-minister vrijdagochtend verder, zeggen bronnen rond het overleg tegen het ANP.

8 uur geleden