Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA: schaamrood over Halsema's uitspraak over legale coke

CDA: schaamrood over Halsema's uitspraak over legale coke

DEN HAAG (ANP) - CDA-Kamerlid Anne Kuik heeft in de Tweede Kamer scherpe kritiek geuit op een toespraak van de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema. Zij zei bij een bijeenkomst van Europese ministers, regeringsvertegenwoordigers en Europese organisaties dat ze het liefst zou zien dat de handel in cocaïne gereguleerd zou worden. Kuik zei dat "met schaamrood op de kaken" vernomen te hebben. Meer partijen hadden zich aan de uitlatingen van de burgemeester gestoord.

Kuik zei er moeite mee te hebben dat Halsema de uitspraken deed ten overstaan van de Belgische minister van Justitie Vincent Van Quickenborne, die bedreigd wordt door drugscriminelen. Ze vindt ook dat de burgemeester een "dubbele moraal" ten aanzien van drugs aan de dag legt, omdat Halsema ook een rol heeft in de bestrijding van drugsmisdaad. Bovendien zouden de uitspraken "bijdragen aan verdere normalisatie van iets dat abnormaal is". De CDA'er sprak zelfs van een "verdere ondermijning van de rechtsstaat".

Halsema sprak op een conferentie die was georganiseerd door minister van Justitie Dilan Yeşilgöz. "Laten we de feiten onder ogen zien: de 'war on drugs' werkt niet", aldus de burgemeester. Regulering van de cocaïnehandel zou volgens haar kunnen helpen, al erkent ze ook dat daar nu geen politieke steun voor is. "Ik ben bezig met een flinke strijd met drugscriminelen, en ik ben van plan die te winnen ook", zei de minister daarover in de Tweede Kamer.

Naïef

Voor Yeşilgöz is het toestaan van de verkoop van cocaïne niet aan de orde. Ook wil ze het gebruik van cocaïne "absoluut niet" normaliseren, benadrukte ze. Legaliseren zou volgens haar bovendien niet helpen bij het bestrijden van drugscriminaliteit omdat 90 procent van de cocaïne die Nederland binnenkomt naar het buitenland gesmokkeld wordt. "Hier is de markt niet", aldus de minister, die het naïef zei te vinden om te denken dat het "iets zou uitmaken".

In de Kamer reageerden uitsluitend partijen die moeite hadden met de uitspraken van Halsema. PVV'er Lilian Helder wees erop dat het kabinet wel voorstander is van een experiment met legale wietteelt. Mirjam Bikker (ChristenUnie) vroeg ook aandacht voor de negatieve effecten van drugsgebruik op de gezondheid. "Daarom betreur ik de uitspraak van de burgemeester van Amsterdam." SGP-leider Kees van der Staaij wees op de negatieve effecten van de cocaïneteelt voor het regenwoud en Yeşilgöz' partijgenoot Ingrid Michon-Derkzen (VVD) op de gevolgen voor de jeugdcriminaliteit.

Meer uit Politiek

VVD-jongeren hekelen eigen partij en prijzen premier van België

DEN HAAG (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever is de meest liberale politicus van 2025, in de ogen van de jongerenafdeling van de VVD. Het is de eerste keer dat de JOVD een politicus uit het buitenland uitroept tot 'Liberaal van het Jaar'. De Wever werd vorig jaar premier van België, namens de Vlaams-nationalistische partij N-VA.

1 uur geleden
Kabinet kijkt 'welwillend' naar mogelijke NAVO-missie Groenland

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.

23 uur geleden
D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen, meldt D66-leider Rob Jetten. De leiders van de drie partijen hebben donderdag en vrijdag met elkaar gesproken op het Hilversumse landgoed De Zwaluwenberg. De VVD had graag JA21 willen betrekken bij een meerderheidskabinet, maar dat ziet Jetten niet zitten.

1 dag geleden
Van Weel bezorgd over 'dappere' demonstranten in Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vindt het "ontzettend dapper dat zoveel Iraniërs de straat opgaan om te demonstreren tegen de slechte omstandigheden waarin ze moeten leven". Tegelijk vindt hij het "zorgelijk dat de signalen over repressie toenemen" en "echt onacceptabel" dat daarbij doden en gewonden vallen.

1 dag geleden
Kabinet wil boete voor bedrijf dat minderjarige alcohol bezorgt

DEN HAAG (ANP) - Als minderjarigen via internet alcohol bestellen, moet niet alleen de verkoper maar ook de bezorgdienst worden beboet, vindt staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD). De demissionair bewindsvrouw stelt voor om de Alcoholwet daarop aan te passen. De aanscherping is volgens haar nodig omdat jongeren onder de 18 jaar te makkelijk via internet aan bier, wijn of sterke drank komen.

1 dag geleden
Hermans: zorgelijk dat VS klimaatverdrag verlaten, rest gaat door

DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) vindt het "zorgelijk" dat de Verenigde Staten een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties verlaten. Maar de demissionaire bewindsvrouw benadrukte vrijdag voor aanvang van de ministerraad ook dat andere landen, waaronder Nederland, samen blijven optrekken om klimaatverandering tegen te gaan.

1 dag geleden
Aantal NSC-leden daalt na verkiezingsnederlaag van 8000 naar 3000

DEN HAAG (ANP) - Veel leden zijn weggelopen bij Nieuw Sociaal Contract (NSC) nadat de partij is gedecimeerd bij de Tweede Kamerverkiezingen in oktober. Het aantal leden is teruggelopen van zo'n 8000 begin vorig jaar naar 3000, bevestigt partijvoorzitter Reinout van Malenstein na berichtgeving van RTV Oost.

2 dagen geleden