Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA: schaamrood over Halsema's uitspraak over legale coke

CDA: schaamrood over Halsema's uitspraak over legale coke

DEN HAAG (ANP) - CDA-Kamerlid Anne Kuik heeft in de Tweede Kamer scherpe kritiek geuit op een toespraak van de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema. Zij zei bij een bijeenkomst van Europese ministers, regeringsvertegenwoordigers en Europese organisaties dat ze het liefst zou zien dat de handel in cocaïne gereguleerd zou worden. Kuik zei dat "met schaamrood op de kaken" vernomen te hebben. Meer partijen hadden zich aan de uitlatingen van de burgemeester gestoord.

Kuik zei er moeite mee te hebben dat Halsema de uitspraken deed ten overstaan van de Belgische minister van Justitie Vincent Van Quickenborne, die bedreigd wordt door drugscriminelen. Ze vindt ook dat de burgemeester een "dubbele moraal" ten aanzien van drugs aan de dag legt, omdat Halsema ook een rol heeft in de bestrijding van drugsmisdaad. Bovendien zouden de uitspraken "bijdragen aan verdere normalisatie van iets dat abnormaal is". De CDA'er sprak zelfs van een "verdere ondermijning van de rechtsstaat".

Halsema sprak op een conferentie die was georganiseerd door minister van Justitie Dilan Yeşilgöz. "Laten we de feiten onder ogen zien: de 'war on drugs' werkt niet", aldus de burgemeester. Regulering van de cocaïnehandel zou volgens haar kunnen helpen, al erkent ze ook dat daar nu geen politieke steun voor is. "Ik ben bezig met een flinke strijd met drugscriminelen, en ik ben van plan die te winnen ook", zei de minister daarover in de Tweede Kamer.

Naïef

Voor Yeşilgöz is het toestaan van de verkoop van cocaïne niet aan de orde. Ook wil ze het gebruik van cocaïne "absoluut niet" normaliseren, benadrukte ze. Legaliseren zou volgens haar bovendien niet helpen bij het bestrijden van drugscriminaliteit omdat 90 procent van de cocaïne die Nederland binnenkomt naar het buitenland gesmokkeld wordt. "Hier is de markt niet", aldus de minister, die het naïef zei te vinden om te denken dat het "iets zou uitmaken".

In de Kamer reageerden uitsluitend partijen die moeite hadden met de uitspraken van Halsema. PVV'er Lilian Helder wees erop dat het kabinet wel voorstander is van een experiment met legale wietteelt. Mirjam Bikker (ChristenUnie) vroeg ook aandacht voor de negatieve effecten van drugsgebruik op de gezondheid. "Daarom betreur ik de uitspraak van de burgemeester van Amsterdam." SGP-leider Kees van der Staaij wees op de negatieve effecten van de cocaïneteelt voor het regenwoud en Yeşilgöz' partijgenoot Ingrid Michon-Derkzen (VVD) op de gevolgen voor de jeugdcriminaliteit.

Meer uit Politiek

Klaas Knot pleit in Tweede Kamer voor 'geloof' in Lelylijn

DEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.

2 uur geleden
Asielminister tegen politiek: laat rust terugkeren in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.

2 uur geleden
Geen extra maatregelen kabinet na rellen bij opvanglocaties

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.

2 uur geleden
Ambtenaren geloofden niet in 'dragende motivering' asielnoodrecht

DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het toenmalige ministerie van Asiel en Migratie geloofden niet in de 'dragende motivering' die ze hadden geschreven om staatsnoodrecht in te schakelen voor strenge asielmaatregelen. De onderbouwing was "niet toereikend", schreven ze aan asielminister Marjolein Faber (PVV).

3 uur geleden
CU steunt asielplannen kabinet, was eerder tegen asielnoodwet

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.

18 uur geleden
Jetten naar ziekenhuis, bezoek Bonaire en Aruba aangepast

KRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.

18 uur geleden
Yeşilgöz: Nederland wil meer bijdragen in Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid meer bij te dragen aan de bescherming van de Straat van Hormuz, zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) dinsdag in Brussel. Hoe die bijdrage er straks uit komt te zien, is afhankelijk van wat andere landen, verenigd in de zogenoemde Hormuz-coalitie, kunnen bijdragen, zei de minister na afloop van een videovergadering met de defensieministers van deze landen.

18 uur geleden