CDA: schaamrood over Halsema's uitspraak over legale coke
DEN HAAG (ANP) - CDA-Kamerlid Anne Kuik heeft in de Tweede Kamer scherpe kritiek geuit op een toespraak van de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema. Zij zei bij een bijeenkomst van Europese ministers, regeringsvertegenwoordigers en Europese organisaties dat ze het liefst zou zien dat de handel in cocaïne gereguleerd zou worden. Kuik zei dat "met schaamrood op de kaken" vernomen te hebben. Meer partijen hadden zich aan de uitlatingen van de burgemeester gestoord.
Kuik zei er moeite mee te hebben dat Halsema de uitspraken deed ten overstaan van de Belgische minister van Justitie Vincent Van Quickenborne, die bedreigd wordt door drugscriminelen. Ze vindt ook dat de burgemeester een "dubbele moraal" ten aanzien van drugs aan de dag legt, omdat Halsema ook een rol heeft in de bestrijding van drugsmisdaad. Bovendien zouden de uitspraken "bijdragen aan verdere normalisatie van iets dat abnormaal is". De CDA'er sprak zelfs van een "verdere ondermijning van de rechtsstaat".
Halsema sprak op een conferentie die was georganiseerd door minister van Justitie Dilan Yeşilgöz. "Laten we de feiten onder ogen zien: de 'war on drugs' werkt niet", aldus de burgemeester. Regulering van de cocaïnehandel zou volgens haar kunnen helpen, al erkent ze ook dat daar nu geen politieke steun voor is. "Ik ben bezig met een flinke strijd met drugscriminelen, en ik ben van plan die te winnen ook", zei de minister daarover in de Tweede Kamer.
Naïef
Voor Yeşilgöz is het toestaan van de verkoop van cocaïne niet aan de orde. Ook wil ze het gebruik van cocaïne "absoluut niet" normaliseren, benadrukte ze. Legaliseren zou volgens haar bovendien niet helpen bij het bestrijden van drugscriminaliteit omdat 90 procent van de cocaïne die Nederland binnenkomt naar het buitenland gesmokkeld wordt. "Hier is de markt niet", aldus de minister, die het naïef zei te vinden om te denken dat het "iets zou uitmaken".
In de Kamer reageerden uitsluitend partijen die moeite hadden met de uitspraken van Halsema. PVV'er Lilian Helder wees erop dat het kabinet wel voorstander is van een experiment met legale wietteelt. Mirjam Bikker (ChristenUnie) vroeg ook aandacht voor de negatieve effecten van drugsgebruik op de gezondheid. "Daarom betreur ik de uitspraak van de burgemeester van Amsterdam." SGP-leider Kees van der Staaij wees op de negatieve effecten van de cocaïneteelt voor het regenwoud en Yeşilgöz' partijgenoot Ingrid Michon-Derkzen (VVD) op de gevolgen voor de jeugdcriminaliteit.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en minister van Financiën Eelco Heinen spreken zaterdagochtend met ChristenUnie-leider Mirjam Bikker en Kamerlid Pieter Grinwis. Ze laten de partij de nieuwe begrotingsplannen zien waar Jetten vrijdag over sprak tijdens zijn persconferentie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) en Volt trekken de komende tijd samen op in de onderhandelingen met het kabinet over de begroting voor 2027. Dat laten beide partijen vrijdagavond weten. Als het minderheidskabinet kan rekenen op de steun van deze twee partijen, is er een meerderheid in zowel de Tweede als Eerste Kamer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet nodigt twintig steden uit om ook Regenboogstad te worden. Dat kondigde staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie, VVD) vrijdag aan. Momenteel zijn er 56 steden die zich in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap inzetten voor lhbti-personen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een wet die het mogelijk zou maken om jongeren in de gesloten jeugdhulp 's nachts in hun eigen kamer op te sluiten, komt er toch niet. Minister Mirjam Sterk (Jeugd) schrapt het plan dat haar voorganger in gang zette na "intensieve gesprekken" met zorgmedewerkers, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In januari wil het kabinet excuses maken aan de kinderen uit gezinnen die zijn getroffen door de toeslagenaffaire en uit huis zijn geplaatst. Dat schrijven staatssecretarissen Claudia van Bruggen (Justitie, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos) en minister Mirjam Sterk (CDA) van Jeugd in een Kamerbrief.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kitty Jong wordt de nieuwe voorzitter van Progressief Nederland. De voormalige vicevoorzitter van vakbond FNV kwam als populairste kandidaat uit een stemming onder leden, heeft de partij bekendgemaakt. Zo'n 39.000 leden brachten online hun stem uit.
19 uur geledenDEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de leden van Progressief Nederland (PRO) heeft ervoor gekozen dat de partij zich in het Europees Parlement aansluit bij de Partij van de Europese Sociaaldemocraten (PES). Ruim 65 procent stemde voor aansluiting bij de PES, die in het parlement wordt vertegenwoordigd door de fractie S&D.
19 uur geleden