CDA: schaamrood over Halsema's uitspraak over legale coke
DEN HAAG (ANP) - CDA-Kamerlid Anne Kuik heeft in de Tweede Kamer scherpe kritiek geuit op een toespraak van de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema. Zij zei bij een bijeenkomst van Europese ministers, regeringsvertegenwoordigers en Europese organisaties dat ze het liefst zou zien dat de handel in cocaïne gereguleerd zou worden. Kuik zei dat "met schaamrood op de kaken" vernomen te hebben. Meer partijen hadden zich aan de uitlatingen van de burgemeester gestoord.
Kuik zei er moeite mee te hebben dat Halsema de uitspraken deed ten overstaan van de Belgische minister van Justitie Vincent Van Quickenborne, die bedreigd wordt door drugscriminelen. Ze vindt ook dat de burgemeester een "dubbele moraal" ten aanzien van drugs aan de dag legt, omdat Halsema ook een rol heeft in de bestrijding van drugsmisdaad. Bovendien zouden de uitspraken "bijdragen aan verdere normalisatie van iets dat abnormaal is". De CDA'er sprak zelfs van een "verdere ondermijning van de rechtsstaat".
Halsema sprak op een conferentie die was georganiseerd door minister van Justitie Dilan Yeşilgöz. "Laten we de feiten onder ogen zien: de 'war on drugs' werkt niet", aldus de burgemeester. Regulering van de cocaïnehandel zou volgens haar kunnen helpen, al erkent ze ook dat daar nu geen politieke steun voor is. "Ik ben bezig met een flinke strijd met drugscriminelen, en ik ben van plan die te winnen ook", zei de minister daarover in de Tweede Kamer.
Naïef
Voor Yeşilgöz is het toestaan van de verkoop van cocaïne niet aan de orde. Ook wil ze het gebruik van cocaïne "absoluut niet" normaliseren, benadrukte ze. Legaliseren zou volgens haar bovendien niet helpen bij het bestrijden van drugscriminaliteit omdat 90 procent van de cocaïne die Nederland binnenkomt naar het buitenland gesmokkeld wordt. "Hier is de markt niet", aldus de minister, die het naïef zei te vinden om te denken dat het "iets zou uitmaken".
In de Kamer reageerden uitsluitend partijen die moeite hadden met de uitspraken van Halsema. PVV'er Lilian Helder wees erop dat het kabinet wel voorstander is van een experiment met legale wietteelt. Mirjam Bikker (ChristenUnie) vroeg ook aandacht voor de negatieve effecten van drugsgebruik op de gezondheid. "Daarom betreur ik de uitspraak van de burgemeester van Amsterdam." SGP-leider Kees van der Staaij wees op de negatieve effecten van de cocaïneteelt voor het regenwoud en Yeşilgöz' partijgenoot Ingrid Michon-Derkzen (VVD) op de gevolgen voor de jeugdcriminaliteit.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten hoopt de goede betrekkingen met het Verenigd Koninkrijk onder de nieuwe premier Andy Burnham voort te kunnen zetten. De oud-burgemeester van Manchester werd maandag door koning Charles gevraagd een nieuwe regering te vormen.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Minister-president Rob Jetten kan donderdag de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten niet vergezellen als ze van de Euromast gaat abseilen. De reden is dat de agenda van Jetten het niet toestaat aanwezig te zijn, meldt de gemeente Rotterdam.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) begrijpt dat de tijdelijke afsluiting van de Merwedebrug bij Gorinchem een "flinke tegenvaller" voor de transportsector is. Hij hoopt snel meer te kunnen zeggen over hoe het verdergaat, laat hij in een reactie weten.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is donderdagavond namens D66 wethouder Joan Nunnely geïnstalleerd. Zij kreeg vorige week onverwacht meer stemmen van de gemeenteraad om wethouder te worden dan partijgenoot Eva Heijblom, die als kandidaat was voorgedragen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse kandidaat-wethouder Henk Harms (Hart voor Den Haag) heeft van de Haagse gemeenteraad genoeg stemmen gekregen om tot wethouder benoemd te worden. Dat bleek donderdagavond in een Haagse raadsvergadering waarin ook negen andere wethouders werden benoemd.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van Financiën adviseerden vorig jaar tegen het ondertekenen van voorlopige afspraken met Tata Steel over verduurzaming. In de deal staat dat de staalfabriek in IJmuiden miljoenen tonnen CO2 minder gaat uitstoten en dat de overheid daar maximaal 2 miljard euro aan meebetaalt.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt nog eens 4 miljoen euro vrij voor de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda. Het geld is bestemd voor de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), meldt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag.
5 dagen geleden