CDA-prominent Rein Jan Hoekstra overleden, meldt partijvoorzitter
DEN HAAG (ANP) - Voormalig jurist, topambtenaar en CDA-prominent Rein Jan Hoekstra (83) is zaterdag overleden. Dat meldt partijvoorzitter Jean Wiertz in een bericht op X. "Als voorzitter van ons Wetenschappelijk Instituut, informateur en staatsman heeft hij een onschatbare bijdrage geleverd aan onze partij en ons land."
De in Dokkum geboren Hoekstra werkte in de jaren zeventig en tachtig op het ministerie van Algemene Zaken als adviseur juridische zaken voor achtereenvolgens de premiers Joop den Uyl, Dries van Agt en Ruud Lubbers. In 1986 werd hij secretaris-generaal, de hoogste ambtenaar op dit departement.
Hoekstra was vanaf 1994 ruim tien jaar lid van de Raad van State. Na de eeuwwisseling was hij als informateur betrokken bij de totstandkoming van zowel het tweede als het vierde kabinet-Balkenende.
Moord zorgminister Borst
Samen met topbestuurder Jean Frijns werd Hoekstra in 2013 gevraagd een onderzoek te leiden naar de nationalisatie van SNS Reaal. De commissie oordeelde hard over het optreden van De Nederlandsche Bank (DNB) en het ministerie van Financiën rond de ondergang van de bank en verzekeraar.
Hoekstra boog zich later ook over de zaak van de man die in 2014 voormalig zorgminister Els Borst vermoordde, en later ook zijn eigen zus. De onderzoekscommissie concludeerde onder meer dat politie, justitie en ggz structureel grote steken lieten vallen in de omgang met verwarde personen.
Columns
In columns bleef Hoekstra zich nog tot voor kort uitspreken over actuele politieke kwesties. Vorig jaar nog riep hij het kabinet daarin op af te zien van toepassing van het noodrecht om de instroom van asielzoekers in te dammen. "Begin er niet aan", was zijn ongevraagde advies.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voelt zich "plat gezegd gewoon bedonderd" door defensieminister Dilan Yeşilgöz. Zij verzweeg tijdens een debat over de inzet van de Zr. Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied dat een kanon aan boord van het fregat niet werkt. De VVD-bewindsvrouw had die informatie gewoon moeten delen, vindt Klaver.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gevluchte Iraniërs hoeven voorlopig niet terug te keren naar hun land, meldde premier Rob Jetten (D66) donderdag tijdens het debat over de oorlog aldaar. Het kabinet heeft eerder de beslissingen over asielaanvragen gepauzeerd, maar had nog geen formeel besluit- en vertrekmoratorium ingesteld. Asielminister Bart van den Brink is dat laatste aan het voorbereiden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog enkele honderden gestrande reizigers willen uit het Midden-Oosten worden gerepatrieerd, zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het gaat onder meer om zo'n tweehonderd mensen uit de Verenigde Arabische Emiraten, waar steden zoals Dubai en Abu Dhabi liggen. Ook zitten nog tientallen Nederlanders vast in landen als Jordanië, Israël, Irak, Iran, Qatar of Saudi-Arabië.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten krijgt van zowel links als rechts kritiek op het standpunt van het minderheidskabinet over de oorlog in Iran. Wel zijn partijen in de Tweede Kamer verdeeld over de aanval van de Verenigde Staten en Israël.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
13 uur geleden