Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA-prominent Rein Jan Hoekstra overleden, meldt partijvoorzitter

CDA-prominent Rein Jan Hoekstra overleden, meldt partijvoorzitter

DEN HAAG (ANP) - Voormalig jurist, topambtenaar en CDA-prominent Rein Jan Hoekstra (83) is zaterdag overleden. Dat meldt partijvoorzitter Jean Wiertz in een bericht op X. "Als voorzitter van ons Wetenschappelijk Instituut, informateur en staatsman heeft hij een onschatbare bijdrage geleverd aan onze partij en ons land."

De in Dokkum geboren Hoekstra werkte in de jaren zeventig en tachtig op het ministerie van Algemene Zaken als adviseur juridische zaken voor achtereenvolgens de premiers Joop den Uyl, Dries van Agt en Ruud Lubbers. In 1986 werd hij secretaris-generaal, de hoogste ambtenaar op dit departement.

Hoekstra was vanaf 1994 ruim tien jaar lid van de Raad van State. Na de eeuwwisseling was hij als informateur betrokken bij de totstandkoming van zowel het tweede als het vierde kabinet-Balkenende.

Moord zorgminister Borst

Samen met topbestuurder Jean Frijns werd Hoekstra in 2013 gevraagd een onderzoek te leiden naar de nationalisatie van SNS Reaal. De commissie oordeelde hard over het optreden van De Nederlandsche Bank (DNB) en het ministerie van Financiën rond de ondergang van de bank en verzekeraar.

Hoekstra boog zich later ook over de zaak van de man die in 2014 voormalig zorgminister Els Borst vermoordde, en later ook zijn eigen zus. De onderzoekscommissie concludeerde onder meer dat politie, justitie en ggz structureel grote steken lieten vallen in de omgang met verwarde personen.

Columns

In columns bleef Hoekstra zich nog tot voor kort uitspreken over actuele politieke kwesties. Vorig jaar nog riep hij het kabinet daarin op af te zien van toepassing van het noodrecht om de instroom van asielzoekers in te dammen. "Begin er niet aan", was zijn ongevraagde advies.

Meer uit Politiek

BBB stapt in Europarlement over naar rechtsere partijgroep Meloni

STRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.

6 uur geleden
Kamer wil doel voor vermindering fraude in de zorg

DEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.

6 uur geleden
Korting op zwangerschapsverlof zit D66 en CDA niet lekker

DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.

7 uur geleden
Kamer stemt tegen bezuinigingen op gehandicaptenzorg

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.

8 uur geleden
Minister wil einde verblijfsvergunning bij fraude met nepouders

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) wil optreden als migranten ten onrechte een verblijfsvergunning hebben gekregen door fraude te plegen met de erkenning van het ouderschap van een kind. Als zij hierop worden betrapt, beloofde de CDA-bewindsman tijdens het wekelijkse vragenuur om hun verblijfsvergunning in te trekken, ook als zij die al langere tijd hebben.

8 uur geleden
PVV en Groep Markuszower bij een op vijf moties oneens met elkaar

DEN HAAG (ANP) - Sinds de Groep Markuszower van de PVV is afgesplitst, was die groep het bij ruim één op de vijf moties oneens met de PVV. Dat blijkt uit gegevens die de Tweede Kamer heeft aangeleverd op verzoek van het ANP. Van de 679 moties waarover de Kamer stemde, was in 147 gevallen de PVV tegen en de Groep Markuszower voor, of andersom.

9 uur geleden
Ook excuses Van Weel om communicatie over dossier-Lisa

DEN HAAG (ANP) - Ook justitieminister David van Weel (VVD) biedt zijn excuses aan voor zijn communicatie over het dossier-Lisa. Hij zei dat ongeveer 1700 politieagenten in het "dossier" van de vermoorde Lisa hadden gekeken, maar hij corrigeert dat nu naar "politiesystemen". Door zijn eerdere woordkeuze zouden agenten zich geschoffeerd hebben gevoeld.

1 dag geleden