CDA presenteert kandidaten voor lijsttrekkerschap
DEN HAAG (ANP) - Het CDA maakt vrijdag aan het eind van de middag bekend welke kandidaten mogen meedoen aan de strijd om het lijsttrekkerschap. Het lijkt een spannende strijd te worden. Twee bewindslieden en twee Kamerleden hebben zich in elk geval gemeld.
Het leek eerder deze week een strijd te worden tussen vicepremier en minister van Volksgezondheid, Hugo de Jong, en staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken. Maar woensdag mengde zich Martijn van Helvert in de strijd en een dag later kondigde Pieter Omtzigt aan lijsttrekker te willen worden.
De Jonge wil de grote steden voor het CDA heroveren. De partij moet in het politieke midden blijven, vindt hij. Hij kreeg onder meer steun van oud-leider Sybrand Buma en minister Ferd Grapperhaus. Mona Keijzer sluit net als Martijn van Helvert samenwerking met Forum voor Democratie niet uit. Omtzigt wil zorgen dat de overheid er weer is voor haar burgers. Omdat zeker vier kandidaten zich hebben gemeld, wordt verwacht dat het bestuur meer dan één kandidaat zal voordragen.
Debat op 6 juli
Hoeveel kandidaten zich precies hebben gemeld voor het lijsttrekkerschap wilde een woordvoerder van de partij niet kwijt. Over ruim een week, op 6 juli, zal er vermoedelijk een debat zijn tussen de kandidaat-lijsttrekkers. Tussen 6 en 9 juli kan er gestemd worden waarna de winnaar op 9 juli bekend wordt gemaakt.
Gegadigden die niet zijn voorgedragen door het partijbestuur maken op een andere manier alsnog kans op deelname aan de lijsttrekkersstrijd. Zij kunnen alleen als kandidaat meedoen als ze de steun hebben van drie provinciale of tien lokale afdelingen. Ook met steun van 1 procent van de CDA-leden kunnen ze op het stembiljet.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De twee tieners van 16 en 18 jaar die donderdagavond zijn doodgeschoten in Amsterdam Nieuw-West woonden allebei in een opvanglocatie voor asielzoekers van het COA. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van Het Parool. Wat de aanleiding was voor de schietpartij, weet de politie nog niet.
14 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Een 40-jarige man staat volgende week terecht tijdens een supersnelrechtzitting voor het gooien van vuurwerk naar handhavers tijdens de jaarwisseling in Eindhoven. De handhavers van de gemeente Eindhoven kregen het vuurwerk in hun gezicht.
17 minuten geledenARNHEM (ANP) - Tijdens de jaarwisseling zijn veel meer auto's en woningen in brand gevlogen dan in voorgaande jaren. Zo is het aantal branden in woningen in twee jaar tijd verdubbeld, blijkt uit cijfers van het aantal nieuwjaarsincidenten van het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV), een instantie die de veiligheidsregio's ondersteunt.
26 minuten geledenBEDUM (ANP) - Een minderjarige jongen en een 18-jarige man, beiden uit het Groningse Bedum, zijn donderdag opgepakt in het onderzoek naar de brand in die plaats. Het vuur brak op oudejaarsavond rond 23.00 uur uit in een sporthal. De politie houdt rekening met brandstichting.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het derde jaar op rij hebben journalisten vaker melding gedaan van incidenten tijdens het uitvoeren van hun werk. Vorig jaar kwamen 262 meldingen binnen bij PersVeilig, in 2024 waren dat er 249.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De slachtoffers van de schietpartij in Amsterdam Nieuw-West zijn twee tieners. Het gaat om een 16-jarige jongen uit Delft en een 18-jarige jongen uit Amsterdam, meldt de politie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op verschillende plekken in het land zijn in de nacht van donderdag op vrijdag ongelukken gebeurd, mogelijk door gladheid. Het gaat niet om grote incidenten op de snelweg, meldt de ANWB vrijdagochtend. In bijna het hele land geldt code geel vanwege de sneeuw en bevriezing.
4 uur geleden