CDA presenteert kandidaten voor lijsttrekkerschap
DEN HAAG (ANP) - Het CDA maakt vrijdag aan het eind van de middag bekend welke kandidaten mogen meedoen aan de strijd om het lijsttrekkerschap. Het lijkt een spannende strijd te worden. Twee bewindslieden en twee Kamerleden hebben zich in elk geval gemeld.
Het leek eerder deze week een strijd te worden tussen vicepremier en minister van Volksgezondheid, Hugo de Jong, en staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken. Maar woensdag mengde zich Martijn van Helvert in de strijd en een dag later kondigde Pieter Omtzigt aan lijsttrekker te willen worden.
De Jonge wil de grote steden voor het CDA heroveren. De partij moet in het politieke midden blijven, vindt hij. Hij kreeg onder meer steun van oud-leider Sybrand Buma en minister Ferd Grapperhaus. Mona Keijzer sluit net als Martijn van Helvert samenwerking met Forum voor Democratie niet uit. Omtzigt wil zorgen dat de overheid er weer is voor haar burgers. Omdat zeker vier kandidaten zich hebben gemeld, wordt verwacht dat het bestuur meer dan één kandidaat zal voordragen.
Debat op 6 juli
Hoeveel kandidaten zich precies hebben gemeld voor het lijsttrekkerschap wilde een woordvoerder van de partij niet kwijt. Over ruim een week, op 6 juli, zal er vermoedelijk een debat zijn tussen de kandidaat-lijsttrekkers. Tussen 6 en 9 juli kan er gestemd worden waarna de winnaar op 9 juli bekend wordt gemaakt.
Gegadigden die niet zijn voorgedragen door het partijbestuur maken op een andere manier alsnog kans op deelname aan de lijsttrekkersstrijd. Zij kunnen alleen als kandidaat meedoen als ze de steun hebben van drie provinciale of tien lokale afdelingen. Ook met steun van 1 procent van de CDA-leden kunnen ze op het stembiljet.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Door de aanhoudende droogte geldt in vrijwel heel Nederland inmiddels een verhoogd risico op natuurbranden. Nadat deze en vorige week al in 20 van de 25 veiligheidsregio's fase 2 van kracht werd, is nu ook in Friesland, Drenthe en Groningen het hoogste waarschuwingsniveau afgegeven. Twee regio's, Amsterdam-Amstelland en Zaanstreek-Waterland, registreren het actuele natuurbrandrisico niet via deze methode.
33 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Om 11.00 uur had 10 procent van alle stemgerechtigden in Gorinchem een stem uitgebracht voor de herverkiezing van de gemeenteraad. Dat was net iets minder dan de opkomst rond dat tijdstip bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Een meerderheid van de gemeenteraad besloot tot een herstemming, omdat er vermoedens van stemfraude waren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het draagvlak onder Nederlanders voor de dodenherdenking op 4 mei en Bevrijdingsdag op 5 mei, is nagenoeg hetzelfde gebleven in vergelijking met vorig jaar. Dit blijkt uit het jaarlijkse Nationaal Vrijheidsonderzoek dat wordt uitgevoerd in opdracht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is nog veel onduidelijk over de steekpartij op de avond van Koningsdag in het Olympisch Stadion in Amsterdam. De politie is op zoek naar beelden van het incident en vraagt getuigen zich te melden.
2 uur geledenHELDEN (ANP) - De grote natuurbrand bij de Limburgse plaats Helden is onder controle. "Nabluswerkzaamheden zullen nog enige tijd in beslag nemen", meldt de veiligheidsregio.
2 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Reinie Melissant, de burgemeester van Gorinchem, verwacht dat "veel mensen gaan stemmen" tijdens de herverkiezingen in de gemeente. Na de gemeenteraadsverkiezingen in maart besloot een meerderheid van de gemeenteraad dat er opnieuw moest worden gestemd omdat er signalen waren van stemfraude. De 21 stembureaus zijn inmiddels een paar uur open.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - April was dit jaar uitzonderlijk zonnig en droog. Met 260 zonuren eindigt de maand in de top vijf zonnigste aprilmaanden ooit gemeten, meldt Weeronline. Doordat er slechts 8 millimeter neerslag viel, behoort de maand tot de top drie droogste aprilmaanden sinds het begin van de metingen.
3 uur geleden