CDA pleit voor opvangambassadeur in Oekraïne-crisis
HILVERSUM (ANP) - Het kabinet moet wat het CDA betreft met een noodplan komen om de hulp aan Oekraïense vluchtelingen zo goed mogelijk te coördineren. Er zou onder meer een opvangambassadeur aangesteld moeten worden, zei Tweede Kamerlid Anne Kuik dinsdagavond bij talkshow Op1.
Kuik stelt dat de overheid de boel "zo snel mogelijk op orde" moet hebben om de hulpverlening aan Oekraïners in goede banen te leiden. Sinds de Russische aanval op het land zijn honderdduizenden mensen Oekraïne ontvlucht. "Je wilt eigenlijk gewoon een opvangambassadeur hebben, een gezant", aldus Kuik. "Die gaat kijken met gemeenten en corporaties: wat zijn lege gebouwen en hotels? Wat kunnen we inzetten?"
Volgens het Tweede Kamerlid zit de Nederlandse asielopvang vol en stromen weinig statushouders door naar de oververhitte woningmarkt. Ook hebben de vele hulpinitiatieven die nu door veel mensen en organisaties worden opgestart aansturing nodig, vindt Kuik. "Je wilt vraag en aanbod goed bij elkaar brengen. Dat mensen bijvoorbeeld wel de goede dingen inzamelen die ook daadwerkelijk gewenst zijn. Of mensen die hun huizen openstellen: hoe match je dat als er een tekort is?"
In een actieplan pleit het CDA ook voor een landelijke coördinatiepunt voor particuliere initiatieven. Oekraïners zouden wat de partij betreft een jaar lang hier moeten kunnen blijven, met de mogelijkheid tot nog een jaar daarna. Nu mogen zij volgens Europese regels officieel drie maanden blijven.
"Daarbij krijgen deze mensen dezelfde rechten als bij de aanvraag van de asielprocedure, als het bijvoorbeeld gaat om medische ondersteuning en levensonderhoud", aldus het CDA. Op Europees niveau zou Nederland het voortouw moeten nemen om buurlanden van Oekraïne die veel mensen opvangen te hulp te schieten.
Meer uit Politiek
RIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dreigende aansluitstop op het stroomnet voor woningen en kleine bedrijven in drie provincies moet worden voorkomen, vindt een ruime meerderheid in de Tweede Kamer. Veel partijen zijn onaangenaam verrast door de waarschuwing van netbeheerder TenneT dat de krapte op het net zo nijpend is geworden dat die ingreep mogelijk nodig is.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Strengere voorwaarden voor buitenlands donorsperma moeten voorkomen dat in Nederland kinderen worden geboren van massadonoren, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze noemt drie opties, waarvan de belangrijkste is om donorzaad alleen in Nederland toe te staan als er een maximum op het gebruik zit.
20 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof denkt dat de huidige geopolitieke situatie zorgt voor een gevoel van urgentie bij EU-leiders om stappen te zetten voor de Europese economie. Dat zei hij voorafgaand aan een informeel overleg met EU-leiders in het Vlaamse kasteel Alden Biesen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.
1 dag geledenASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.
1 dag geleden