Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA pleit voor creatiever klimaatbeleid, gericht op industrie

CDA pleit voor creatiever klimaatbeleid, gericht op industrie

DEN HAAG (ANP) - Het CDA wil, vooral met maatregelen die de industrie aangaan, ambitieus beleid om de klimaatdoelen te halen. Dit beleid moet creatiever zijn en minder technocratisch, schrijft Kamerlid Henri Bontenbal in zijn klimaatvisie. Dit plan heeft hij samen met het Wetenschappelijk Instituut van zijn partij opgesteld, en bevat een reeks voorstellen voor nieuw klimaatbeleid.

Bontenbal wil dat een nieuw kabinet met de twaalf grootste uitstoters om tafel gaat om bindende afspraken te maken. Bedrijven moeten minder gaan uitstoten, en "in ruil daarvoor maakt de overheid het mede mogelijk de transitie daadwerkelijk te maken". Zo stelt het CDA onder meer voor om de overheid "pro-actief en risicodragend" te laten investeren in een waterstoftransportnetwerk en andere infrastructuur die nodig is voor bedrijven om te verduurzamen. Besluiten hierover zijn op korte termijn nodig, aldus Bontenbal.

Volgens het CDA is het "niet houdbaar alle kosten van de energietransitie te financieren vanuit de energierekening". Een nieuw kabinet moet kijken hoe een deel van de kosten door belastinggeld kan worden betaald en "hoe Europese fondsen kunnen worden ingezet".

Bontenbal bepleit daarnaast de oprichting van 'Wetenschappelijke Adviesraad', die de regering adviseert over klimaatbeleid. Het is vorige kabinetten nog niet gelukt om "de samenleving mee te nemen" in de energietransitie, vindt Bontenbal. Dat had er ook mee te maken dat het beleid te "technocratisch van aard" was. "Kosteneffectiviteit was het belangrijkste criterium en het debat ging over procenten en megatonnen CO2-reductie", aldus het Kamerlid.

Hij is kritisch op het kabinet, dat extra maatregelen moest treffen om de klimaatdoelen te halen die de rechter heeft opgelegd in het Urgenda-vonnis. "Het zou niet nodig moeten zijn dat effectief klimaatbeleid via rechtszaken wordt afgedwongen; de politiek behoort de maatregelen te treffen die nodig zijn."

De afgelopen jaren stelde het CDA zich soms terughoudender op als het gaat om de klimaattransitie, hoewel de partij ook de klimaatwet mede-ondertekende. Daarin staan de reductiedoelen voor de komende decennia vastgelegd. De plannen van Bontenbal volgen op een eerdere 'visie' van CDA'er Derk Boswijk op de stikstofaanpak. Het CDA, dat zich na het verkiezingsverlies bezint op een duidelijke koers, is naar verluidt van plan met meer van dit soort 'manifesten' te komen over verschillende thema's.

Meer uit Binnenland

Ambassadeur VS antwoordt Jetten: ICC moet handen afhouden van VS

DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Joe Popolo, heeft gereageerd op de toespraak van premier Rob Jetten bij de Verenigde Naties deze week. Jetten stelde dat landen hun "handen af" moeten houden van het Internationaal Strafhof (ICC), waar de Verenigde Staten de afgelopen maanden steeds meer sancties tegen instellen. Volgens Popolo zou de oproep andersom moeten zijn.

32 minuten geleden
Schilderij Lieuwe van Gogh beschadigd bij mislukte roof

AMSTERDAM (ANP) - Een schilderij van Lieuwe van Gogh is onherstelbaar beschadigd geraakt toen een man het probeerde te ontvreemden. Dat gebeurde donderdag tijdens de opening van de expositie Rebirth in Shelter in Amsterdam, zo liet Van Goghs manager zaterdag weten.

2 uur geleden
Politie schiet in Someren als auto op agent inrijdt

SOMEREN (ANP) - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Brabantse Someren meerdere keren geschoten toen er werd ingereden op een agent. Twee verdachten afkomstig uit Polen van 24 en 41 jaar oud, zijn aangehouden. Niemand raakte gewond, meldt de politie. De agent doet aangifte van poging tot doodslag.

2 uur geleden
Politie deelt nog niets over verdachte schietincident NDSM-kade

AMSTERDAM (ANP) - De politie deelt nog niets over de verdachte die vastzit voor het schietincident op de NDSM-kade in Amsterdam-Noord. Daarbij kwam een medewerker van het Justitieel Complex Zaanstad om het leven. De verdachte zit in beperkingen en mag daardoor alleen contact hebben met zijn advocaat, meldt de politie.

2 uur geleden
Minder asielzoekers in nachtopvanglocaties Warffum en Zuidwolde

TER APEL (ANP) - In de nachtopvanglocaties voor asielzoekers in het Groningse Warffum en het Drentse Zuidwolde was het in de nacht van vrijdag op zaterdag minder druk dan voorgaande nachten. Volgens het Rode Kruis sliepen er in totaal 113 mensen; 43 in Warffum en 70 in Zuidwolde.

5 uur geleden
Dode bij ongeval op A76 tussen Heerlen en Geleen

SCHINNEN (ANP) - Op de A76 ter hoogte van Schinnen is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 03.00 uur een persoon om het leven gekomen. De politie meldt dat het slachtoffer op het stuk snelweg tussen Heerlen en Geleen is geraakt door meerdere voertuigen.

9 uur geleden
Politie lost waarschuwingsschoten bij aanhouding in Someren

SOMEREN (ANP) - De politie heeft waarschuwingsschoten gelost bij een aanhouding in Someren. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag een melding van een bedreiging met een vuurwapen aan de Ter Hofstadlaan in de Noord-Brabantse plaats, waarna een agent met een dienstwapen meerdere schoten loste.

12 uur geleden