CDA-partijvoorzitter vindt dat Hoekstra kan aanblijven als leider
DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Wopke Hoekstra kan aanblijven als leider van het CDA, vindt de landelijke partijvoorzitter Hans Huibers. De christendemocraten verloren vorige week bij de provinciale verkiezingen flink. Daarna werd de vraag gesteld of Hoekstra de juiste man is om het CDA uit het slop te trekken. Hoekstra zelf denkt dat de beroerde verkiezingsuitslag voor zijn partij niet om zijn vertrek vraagt.
Hij heeft ook niet overwogen om op te stappen en maakt uit de steun van "heel veel mensen aan de telefoon" op dat zijn partij hem ook liever niet ziet gaan, zegt Hoekstra na overleg met de buitenlandministers van de andere EU-landen in Brussel.
De CDA-partijtop voerde twee dagen na de stembusnederlaag al digitaal spoedoverleg, maar doet daarover geen mededelingen. Dinsdagavond is er opnieuw beraad. Dan komen de partijtop, de provinciale afdelingsvoorzitters en de leiders van het CDJA, het vrouwen- en seniorennetwerk samen om de uitslag te bespreken, aldus de partijwoordvoerder. Die wilde niet zeggen waar dat crisisberaad is.
Gehalveerd
De positie van Hoekstra, die sinds december 2020 aan het roer staat van het CDA, staat bij het overleg niet op het spel, liet partijvoorzitter Huibers maandag weten. Volgens de NOS heeft ook de Tweede Kamerfractie zich achter Hoekstra geschaard. De fractie zou hierover maandag hebben overlegd.
Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten stapte een groot deel van de CDA-achterban op het platteland over naar de BBB. Het CDA verloor in alle gemeenten op twee na. In de Staten wordt de partij bijna gehalveerd. In de Eerste Kamer gaat ze volgens de prognose terug van negen naar vijf zetels.
Stikstofaanpak
De Drentse CDA-partijvoorzitter Robert Kleine heeft zich geërgerd aan de landelijke kopstukken die bij de provinciale verkiezingen de boventoon voerden. Dat is volgens hem er mede de oorzaak van dat het CDA zo fors verloren heeft. Op de vraag hoe het CDA verder moet en of Hoekstra weg moet, wil hij niet ingaan.
De Maastrichtse CDA-fractievoorzitter Gabriëlle Heine, die zich onder meer op Twitter al geruime tijd kritisch over haar partij uitlaat, denkt dat het crisisberaad dinsdag vooral bedoeld is om stoom af te blazen. Voor zover zij kan peilen, hoeft Hoekstra niet op te stappen. Wel hoopt ze dat de partijtop en het landelijke bestuur de kritiek van CDA'ers op het beleid en de koers ter harte nemen.
De stikstofaanpak van het kabinet ligt moeilijk bij het CDA. Daar zal wat aan moeten veranderen, is binnen de partij te horen. Vorig jaar zette Hoekstra de discussie hierover binnen het kabinet al op scherp door te zeggen dat de stikstofdeadline van 2030 voor hem "niet heilig" is.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Thierry Baudet, oprichter van Forum voor Democratie, doet laconiek over de ophef die in de afgelopen weken is ontstaan over het verleden van enkele kandidaat-gemeenteraadsleden van zijn partij. Zij zouden banden hebben gehad met neonazistische groeperingen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders heeft op X iedereen bedankt die op de PVV heeft gestemd. "Prachtige resultaten!" schreef hij op X. In verschillende gemeenten, zoals Terneuzen en Pekela, werd de PVV de grootste.
4 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - PVV-lijsttrekker Patrick van der Hoeff in Terneuzen denkt dat zijn partij de winst in de gemeenteraadsverkiezingen grotendeels te danken heeft aan het verzet tegen de komst van een azc. "Maar dat is niet de enige reden", zegt Van der Hoeff. "Wij hebben ons altijd kritisch uitgelaten over de bouw van een campus, een onderwijsinstelling die 100 miljoen euro moet kosten. Dat vinden we veel te veel en we denken dat veel andere Terneuzenaars dat ook vinden."
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De eerste uitslagen van Forum voor Democratie zijn voor partijleider Lidewij de Vos "reden tot feest, maar morgen begint voor ons een enorme klus". Dat zei ze op een partijbijeenkomst in Amsterdam, waar de partij de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag volgt. "Kiezers in heel Nederland hebben ons het vertrouwen gegeven om de grote uitdagingen van onze steden en dorpen aan te gaan", zei De Vos tegen de aanwezigen.
4 uur geledenBREDA (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) heeft begrip voor "frustraties" in gemeenten over de komst van asielzoekerscentra. "Dat je denkt: dit overkomt ons, terwijl wij zelf willen meebeslissen over de grootte van een opvang of de voorwaarden van een asielopvang." Wel benadrukt hij dat het kabinet de instroom wil beperken, en asielzoekers die hier zijn eerlijk wil verdelen over gemeenten met de spreidingswet.
4 uur geledenDOKKUM (ANP) - Tussen de exitpoll van Ipsos in opdracht van NOS van Noardeast-Fryslân en de voorlopige uitslag, gemeld aan de ANP Verkiezingsdienst, zitten flink wat verschillen. Zo kwam FNP, ondanks zetelverlies, als grootste partij naar voren uit de exitpoll. Maar in de voorlopige uitslag is dat het CDA met 6 zetels. De partij wint 2 zetels, in plaats van 1 volgens de exitpoll.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Jesse Klaver ziet zijn partij GroenLinks-PvdA "fors winnen" ten opzichte van de landelijke verkiezingen in november. Leden van de partij hebben de "rug gerecht", zei hij op een bijeenkomst in Leiden.
5 uur geleden