CDA-partijbestuur wil Henri Bontenbal als lijsttrekker
DEN HAAG (ANP) - Het CDA-bestuur wil het 40-jarige Kamerlid Henri Bontenbal als lijsttrekker bij de komende Kamerverkiezingen. De verenigingsraad van de partij beslist maandagmiddag over deze voordracht vanuit het partijbestuur. Bontenbal zou Wopke Hoekstra opvolgen, die daags na de val van het kabinet liet weten niet opnieuw beschikbaar te zijn als lijsttrekker en partijleider voor de christendemocraten.
Na de uiterst rommelige lijsttrekkersverkiezingen voor de Kamerverkiezing van 2021 besloot het CDA-bestuur dit keer één kandidaat voor te dragen. Bontenbal en CDA-Kamerlid Derk Boswijk werden als favorieten gezien.
Het bestuur heeft voor Bontenbal gekozen. De 40-jarige CDA'er woont in Rotterdam, is getrouwd en heeft twee kinderen. Hij studeerde natuurkunde in Leiden en heeft als Kamerlid onder meer klimaat en energie in zijn portefeuille.
Onzichtbare leiderschap
Als de verenigingsraad maandagmiddag instemt met de kandidatuur kunnen tegenkandidaten zich daarna nog tien dagen melden. Die moeten op voorhand steun hebben van een aantal provinciale of gemeentelijke partijafdelingen. Als er tegenkandidaten komen, kunnen de leden daar later digitaal over stemmen.
Het CDA staat er slecht voor. De partij verloor flink bij de Provinciale Statenverkiezingen en daarmee ook in de Eerste Kamer. In peilingen voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer staat de partij eveneens op verlies. Van de huidige veertien zetels komt de partij rond de vijf of zes zetels uit, volgens de meest recente peilingen van I&O Research en EenVandaag/Ipsos.
Bij de christendemocraten rommelt het al een flinke tijd. Hoekstra wist de partij niet uit het slop te trekken. Er was kritiek op zijn onzichtbare leiderschap, mede omdat hij als minister van Buitenlandse Zaken vaak in het buitenland is. Ook partijvoorzitter Hans Huibers kreeg kritiek op zijn functioneren, onder meer vanwege het getreuzel om met een nieuwe lijsttrekker te komen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) doet opnieuw een poging voorzitter te worden van de Tweede Kamer. In een brief aan de Kamerleden waarin hij zich kandidaat stelt, zegt hij "betekenisvol" te willen bijdragen aan het verbeteren van de politieke cultuur.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Martin Bosma wil verder als voorzitter van de Tweede Kamer, en hoopt dat de nieuwe Tweede Kamer kiest voor "rust en continuïteit". Dat schrijft de PVV'er in een brief waarin hij zich opnieuw kandidaat stelt voor de functie die hij sinds december 2023 bekleedt.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
2 dagen geleden