CDA neemt geen genoegen met stikstofplannen kabinet
DEN HAAG (ANP) - Het CDA zegt geen genoegen te nemen met de stikstofplannen waarvan het kabinet de contouren afgelopen week ontvouwde. De partij wil meer perspectief voor boeren, meer ruimte voor innovatie om de stikstofuitstoot te verminderen en een eerlijkere bijdrage van andere sectoren dan de landbouw, met name de industrie en luchtvaart, zegt fractievoorzitter Pieter Heerma.
Uit gesprekken met de eigen achterban concludeert Heerma dat de plannen, die vooral voor boeren ingrijpende gevolgen hebben, "op onderdelen" moeten worden aangepast. Het CDA onderschrijft wel de doelen voor vermindering van de stikstofuitstoot, maar denkt dat die gehaald kunnen worden "zonder dat de sociale cohesie in het landelijk gebied stukgemaakt wordt".
Veel landbouwbedrijven in de buurt van kwetsbare natuurgebieden zullen de komende jaren naar verwachting moeten stoppen, omdat juist daar de stikstofuitstoot drastisch moet afnemen. Maar de kabinetsplannen laten al veel ruimte aan de provinciebesturen om zelf met maatregelen te komen waarmee de doelstellingen voor vermindering van de stikstofuitstoot kunnen worden gehaald.
Toch constateert Heerma dat de plannen het beeld oproepen "dat hele agrarische gebieden van de kaart geveegd worden", en dat vaak op plekken "waar de doelen toch niet gehaald kunnen worden". Provincies hebben daarbij het gevoel dat zij "een dictaat opgelegd krijgen", stelt hij. Hij hamert ook op het belang van draagvlak voor de stikstofaanpak.
Landbouwwoordvoerder Derk Boswijk van het CDA was vrijdag al kritisch. "De stikstofaanpak van het kabinet levert niet de duidelijkheid waar veel boerenfamilies op wachten", constateerde hij. Ook Boswijk wees erop dat nog niet duidelijk is wat de industrie en luchtvaart moeten doen om minder stikstof uit te stoten. Dat deze sectoren moeten bijdragen is al afgesproken in het coalitieakkoord.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielkinderen zullen alleen bij uitzondering worden opgesloten na de invoering van het migratiepact, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag in het debat hierover. Hij reageerde daarmee op zorgen uit de linkse oppositie over het kabinetsplan om het mogelijk te maken asielzoekers met kinderen in bepaalde gevallen op te sluiten in een detentiecentrum in Zeist terwijl ze hun asielprocedure afwachten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) heeft andere gemeenten nodig om het probleem in Hardenberg op te lossen. Dat zegt hij in reactie op het nieuws dat opvangorgaan COA na dinsdag een dwangsom gaat betalen aan de Overijsselse gemeente omdat de einddatum niet gehaald is. "Op dit moment zijn er gewoon meer locaties aan het sluiten dan dat er nieuwe locaties bij komen," zegt hij. "Zie daar het probleem."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtspraak gaat door de invoering van het migratiepact vastlopen, vrezen oppositiepartijen als GroenLinks-PvdA en ChristenUnie. De Raad voor de Rechtspraak voorziet dat het aantal rechtszaken hierdoor met 19.000 per jaar oploopt in 2028, terwijl er al een tekort is aan rechters. Don Ceder van de ChristenUnie vergeleek het pact tijdens het debat hierover met een trein die tegen een muur aan gaat rijden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het ministerie van Financiën is vorige week een digitale inbraak ontdekt in "systemen voor een aantal primaire processen" op het departement. De toegang tot deze systemen is maandag geblokkeerd, waardoor een deel van de medewerkers niet meer kan inloggen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is klaar om het Europese migratiepact uit te voeren, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag tijdens een Kamerdebat. Daarover waren twijfels gerezen nadat dagblad Trouw vorige week publiceerde over een rapport dat toen nog vertrouwelijk was en inmiddels is gepubliceerd. Daarin voorzag de IND juist grote problemen als het pact op 12 juni aanstaande in werking treedt.
9 uur geledenMOERDIJK (ANP) - Bestuurder Onno Hoes gaat aan de slag als informateur in de Brabantse gemeente Moerdijk. Hij gaat verkennen welke partijen kunnen samenwerken in Moerdijk, waarvan het gelijknamige dorp dreigt te worden opgeheven om plaats te maken voor uitbreiding van het haven- en industriecomplex. Daarna brengt Hoes een advies uit.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Lilianne Ploumen wordt verkenner voor de gemeenteraad van Utrecht. De fractie van GroenLinks-PvdA heeft haar daarvoor gevraagd, een opdracht die de oud-politica van de PvdA zelf eervol noemt.
10 uur geleden