Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA mist eigen financiële voorstellen van het kabinet

CDA mist eigen financiële voorstellen van het kabinet

DEN HAAG (ANP) - De harde kritiek van het kabinet op de manier waarop partijen hun koopkrachtplannen willen financieren is terecht, maar wat het CDA betreft had het kabinet daar best wat eigen alternatieven tegenover kunnen zetten. Het demissionaire kabinet mist volgens CDA-Kamerlid Inge van Dijk het signaal "dat de Kamer het verstandig vindt meer te doen".

Afgelopen vrijdag stuurde het kabinet een lange brief naar de Kamer, waarin het weinig heel laat van de ambitieuze plannen uit de Kamer om de begroting te vertimmeren. Meerdere voorstellen kregen in verschillende samenstellingen een meerderheid om steun te geven aan bepaalde inkomensgroepen. Die plannen kosten vaak honderden miljoenen tot enkele miljarden en, afhankelijk van de politieke kleur, werd onder meer voorgesteld een greep uit het Nationaal Groeifonds te doen, een overstapbelasting in te voeren of de bankenbelasting te verhogen.

Het kabinet schetste vooral de gevolgen van deze verregaande ingrepen. "5 miljard aan extra geld uitgeven is ruig, zeker in combinatie met haperende dekkingsvoorstellen", erkent Van Dijk in debat over de begroting. Maar, voegt ze eraan toe: "Je kan er als kabinet voor kiezen om alles te ontraden, of om er concrete voorstellen tegenover te zetten." Op die manier kan de politiek tot degelijke financiële voorstellen komen, denkt zij, die verder gaan dan de oorspronkelijke Miljoenennota van het demissionaire kabinet.

Toch wil Van Dijk ook zelf naar alternatieve manieren kijken om het CDA-voorstel voor een lagere energiebelasting te bekostigen. Een belasting voor mensen die overstappen op Schiphol is wat het kabinet betreft geen goed idee, en kan bovendien pas op zijn vroegst per 1 januari 2025 worden ingevoerd. In plaats daarvan kijkt de christendemocrate naar de winstbelasting die een stuk meer oplevert dan het kabinet had geraamd. Het eenmalig inzetten van dat geld verdient ook niet de schoonheidsprijs, erkent Van Dijk, maar zou wel soelaas kunnen bieden. Voor de langere termijn is een structurele kansspelbelasting wat haar betreft een mogelijkheid.

Meer uit Politiek

Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

1 dag geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

3 dagen geleden
Inwoners Gorinchem op woensdag 29 april opnieuw naar stembus

GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.

3 dagen geleden
Nederland had contact met VS na dreigen met vertrek uit NAVO

DEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.

3 dagen geleden
Minister blij dat gestolen Roemeense kunstschatten terecht zijn

DEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Cultuur) vindt het "ontzettend goed nieuws" dat de Roemeense kunstschatten die vorig jaar werden geroofd uit het Drents Museum in Assen, waaronder een eeuwenoude gouden helm, weer zijn teruggevonden. "Wat een heugelijke dag", aldus de D66-bewindsvrouw.

3 dagen geleden
Van den Brink: handelen rond UNRWA niet voor herhaling vatbaar

DEN HAAG (ANP) - Het handelen van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) rond het terugdraaien van bezuinigingen op subsidie voor UNRWA is niet voor herhaling vatbaar, vindt asielminister en vicepremier Bart van den Brink (CDA).

3 dagen geleden
Kabinet verlengt missie Evertsen in Middellandse Zee met maand

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt de missie van het fregat Zr. Ms. Evertsen in het oosten van de Middellandse Zee "tot in beginsel begin mei". Dat heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) de Tweede Kamer laten weten. Het schip vertrok vorige maand naar de regio om bij te dragen aan de verdediging van NAVO-bondgenoten die bedreigd worden door de oorlog in het Midden-Oosten.

3 dagen geleden