Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA-lijsttrekker Bontenbal ziet ideologische vaagheid bij BBB

CDA-lijsttrekker Bontenbal ziet ideologische vaagheid bij BBB

DEN HAAG (ANP) - Het is onduidelijk waar de BoerBurgerBeweging (BBB) ideologisch voor staat, vindt lijsttrekker Henri Bontenbal van het CDA. Hij wijst erop dat deze electorale concurrent bestaat uit oud-politici van uiteenlopende partijen en voorvrouw Caroline van der Plas zich bovendien heeft uitgesproken voor een coalitie met de SP. "Hoe ga je een liberaal en een socialist straks in een fractie laten praten over marktwerking in de zorg, over voltooid levenseinde?", zegt de lijsttrekker in De Ongelooflijke Podcast.

"Dat zijn allemaal zulke grote thema's waar ideologie ertoe doet. Ik moet het nog zien", beantwoordt Bontenbal zijn eigen vraag. De BBB typeert hij als "heel erg one-issue". Hij denkt dat veel kiezers vatbaar zijn voor het christendemocratische verhaal dat zijn partij uitdraagt. "Mensen hunkeren naar gemeenschap, mensen hunkeren naar gezien worden", zegt hij. "Dat is ook waarom er zoveel onbehagen is."

In de peilingen staat het CDA er historisch slecht voor. De partij haalde bij de vorige verkiezingen vijftien zetels en gaat volgens I&O Research terug naar drie als er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Kiezers trekken onder meer naar BBB en Nieuw Sociaal Contract (NSC), dat onlangs is opgericht door oud-CDA'er Pieter Omtzigt. Beide partijen profileren zich op christendemocratische waarden als gemeenschapszin, waarvan het CDA traditioneel de vertolker is.

Omtzigt

Te gast bij Buitenhof zegt Bontenbal dat zijn partij de laatste jaren te veel heeft "meebewogen met het neoliberale marktdenken" en daarvoor nu de prijs betaalt. Het CDA moet "gewoon terug naar zijn oude verhaal van waarden, normen, gemeenschapszin, fatsoen, omzien naar elkaar", bepleit de politicus, die zich niet blind wil staren op peilingen.

In NSC herkent Bontenbal meer het christendemocratische gedachtengoed. "Maar dat is ook niet gek", vindt de lijsttrekker, omdat Omtzigt jarenlang Kamerlid was voor het CDA en veel oud-CDA'ers zich bij zijn nieuwe partij hebben aangesloten. "Ik zou altijd zeggen: kies dan voor het origineel", zegt Bontenbal in de eerdergenoemde podcast.

Te negatief

Daar voegt de lijsttrekker aan toe dat Omtzigt wat hem betreft te negatief is over de politieke bestuurscultuur. De overheid doet namelijk veel wel goed en het vertrouwen hierin ligt in Nederland hoog vergeleken met de rest van Europa, redeneert hij. "Er zijn natuurlijk dingen gruwelijk misgegaan, mensen zijn vermalen", zegt Bontenbal. "Dat verhaal mag niet doorslaan naar: alles is mis en we moeten het opnieuw doen."

Meer uit Politiek

CIDI: niet uitgenodigd voor overleg Jetten met Joodse gemeenschap

DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.

10 minuten geleden
Jetten verwacht niet dat progressieve kiezer wegloopt bij D66

LEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.

4 uur geleden
Jetten spreekt maandag met Joodse gemeenschap na explosies

LEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.

5 uur geleden
Heerma belt standaard met raadsleden als zij bedreigd worden

DEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.

7 uur geleden
Yeşilgöz: gemeenteraadsverkiezingen maken 'ontiegelijk veel uit'

ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.

1 dag geleden
Ook Yeşilgöz denkt aan link Iran bij aanslagen op Joodse doelen

ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.

1 dag geleden
Kamerleden verafschuwen aanslag op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.

1 dag geleden