CDA-lijsttrekker Bontenbal ziet ideologische vaagheid bij BBB
DEN HAAG (ANP) - Het is onduidelijk waar de BoerBurgerBeweging (BBB) ideologisch voor staat, vindt lijsttrekker Henri Bontenbal van het CDA. Hij wijst erop dat deze electorale concurrent bestaat uit oud-politici van uiteenlopende partijen en voorvrouw Caroline van der Plas zich bovendien heeft uitgesproken voor een coalitie met de SP. "Hoe ga je een liberaal en een socialist straks in een fractie laten praten over marktwerking in de zorg, over voltooid levenseinde?", zegt de lijsttrekker in De Ongelooflijke Podcast.
"Dat zijn allemaal zulke grote thema's waar ideologie ertoe doet. Ik moet het nog zien", beantwoordt Bontenbal zijn eigen vraag. De BBB typeert hij als "heel erg one-issue". Hij denkt dat veel kiezers vatbaar zijn voor het christendemocratische verhaal dat zijn partij uitdraagt. "Mensen hunkeren naar gemeenschap, mensen hunkeren naar gezien worden", zegt hij. "Dat is ook waarom er zoveel onbehagen is."
In de peilingen staat het CDA er historisch slecht voor. De partij haalde bij de vorige verkiezingen vijftien zetels en gaat volgens I&O Research terug naar drie als er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Kiezers trekken onder meer naar BBB en Nieuw Sociaal Contract (NSC), dat onlangs is opgericht door oud-CDA'er Pieter Omtzigt. Beide partijen profileren zich op christendemocratische waarden als gemeenschapszin, waarvan het CDA traditioneel de vertolker is.
Omtzigt
Te gast bij Buitenhof zegt Bontenbal dat zijn partij de laatste jaren te veel heeft "meebewogen met het neoliberale marktdenken" en daarvoor nu de prijs betaalt. Het CDA moet "gewoon terug naar zijn oude verhaal van waarden, normen, gemeenschapszin, fatsoen, omzien naar elkaar", bepleit de politicus, die zich niet blind wil staren op peilingen.
In NSC herkent Bontenbal meer het christendemocratische gedachtengoed. "Maar dat is ook niet gek", vindt de lijsttrekker, omdat Omtzigt jarenlang Kamerlid was voor het CDA en veel oud-CDA'ers zich bij zijn nieuwe partij hebben aangesloten. "Ik zou altijd zeggen: kies dan voor het origineel", zegt Bontenbal in de eerdergenoemde podcast.
Te negatief
Daar voegt de lijsttrekker aan toe dat Omtzigt wat hem betreft te negatief is over de politieke bestuurscultuur. De overheid doet namelijk veel wel goed en het vertrouwen hierin ligt in Nederland hoog vergeleken met de rest van Europa, redeneert hij. "Er zijn natuurlijk dingen gruwelijk misgegaan, mensen zijn vermalen", zegt Bontenbal. "Dat verhaal mag niet doorslaan naar: alles is mis en we moeten het opnieuw doen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.
15 uur geleden