CDA-leider Hoekstra treedt niet af bij slechte verkiezingsuitslag
DEN HAAG (ANP) - Als de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van het CDA tegenvallen, dan zal partijleider Wopke Hoekstra niet aftreden. In het programma Op1 zegt hij dat zijn leiderschap niet onder druk komt te staan bij een tegenvallende uitslag.
Volgens een peiling van I&O Research van eind februari stevenen lokale CDA-afdelingen af op een nederlaag. Volgens de peiling haalt de partij landelijk nu nog maar 6 procent van de stemmen, terwijl dat in 2018 13,4 procent was. Wel was de peiling van februari al wat beter dan die van januari. Toen peilde het CDA landelijk iets meer dan 5 procent van de stemmen.
Hoekstra vindt het partijleiderschap goed te combineren met zijn werk als minister van Buitenlandse Zaken. Wel erkent hij dat sommige van zijn campagneplannen niet door konden gaan nu de oorlog in Oekraïne zijn aandacht vraagt. Hij vindt het logisch dat bijvoorbeeld gesprekken met EU-collega's "nu moeten prevaleren".
De partijleider zegt dat de sfeer in zijn partij "veel optimistischer" is dan bijvoorbeeld een half jaar geleden. "Het is rustiger in de partij en mensen hebben zin in de verkiezingen." Vorig jaar zou Hoekstra de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen binnenskamers "een testcase" genoemd hebben voor de toekomst van het CDA.
Het CDA verkeert al lange tijd in zwaar weer, onder meer vanwege het conflict dat Kamerlid Pieter Omtzigt kreeg met de partijleiding. Hij voelde zich niet gehoord binnen de partij en verliet uiteindelijk het CDA. Ook leidde de rommelige lijsttrekkersverkiezing van Hugo de Jonge en vervolgens de wissel met Hoekstra tot grote kritiek binnen de partij.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Nederland moet ook komend jaar asielzoekers van andere EU-landen overnemen. Nederland kan ervoor kiezen dit af te kopen of op een andere manier bij te dragen aan landen waar dit jaar bovengemiddeld veel asielzoekers aankwamen. Het gaat om Griekenland, Cyprus, Italië en Spanje.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben tientallen actievoerders de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg bezet. Dat ziet een verslaggever. Actievoerders klommen over het hek met meegenomen ladders en knipten een gat in het hek van de bouwplaats. De politie en ME zijn in groten getale aanwezig.
47 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam hebben ongeveer honderd actievoerders vrijdagochtend geprobeerd op de bouwplaats van een groot Microsoft-datacentrum aan de Plimsollweg te komen. Dat ziet een verslaggever. De actiegroep 'Geef Tegengas', die het protest heeft georganiseerd, wil de bouw van het datacentrum stilleggen.
1 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden gaat vrijdag weer open. Vanaf 12.00 uur is het publiek weer welkom, laat directeur Remco Reiding weten. Zaterdag werd het oorlogsmonument beklad met rode en zwarte verf en was het tijdelijk voor publiek gesloten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nog niet duidelijk wie achter de bommeldingen zit waarmee donderdag zeker vijftien vliegtuigen in Europa te maken kregen, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) een dag later. De meldingen zijn volgens hem moeilijk te traceren omdat ze anoniem zijn gedaan.
3 uur geledenWINTERSWIJK (ANP) - In het Gelderse Winterswijk werd de natuurijsbaan van de Winterswijkse IJsvereniging op vrijdagochtend om 07.30 uur geopend voor schaatsliefhebbers. Daarmee was het de eerste natuurijsbaan die dit seizoen opende. Dat bevestigt de ijsmeester na berichtgeving van het AD. Op de 400-meterbaan lag bij opening ongeveer 2,5 millimeter ijs. Om 09.45 uur stond het stoplicht op de website van de ijsvereniging alweer op rood, dus is de baan weer dicht. Enthousiastelingen hebben ongeveer twee uur lang kunnen schaatsen.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - In het zuiden van Nederland daalde de temperatuur in de nacht van donderdag op vrijdag tot onder nul, en daarmee is het de eerste lokale vorstdag van het najaar. Dat gebeurde volgens Weeronline op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland. De eerste vorst is later dan gebruikelijk: tussen 1996 en 2025 vond de eerste lokale vorstdag plaats rond 25 oktober.
5 uur geleden