 
                    CDA-leider Hoekstra: stikstofdoelen halen in 2030 niet heilig
DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsdoel om in 2030 overal in Nederland de uitstoot van stikstof met de helft te hebben gereduceerd is voor coalitiepartij CDA "niet heilig". "Er is een herstart nodig van het proces. En daarbij zijn er geen dogma’s, 2030 is voor ons niet heilig", zegt partijleider Wopke Hoekstra vrijdag in een interview met het AD.
Daarmee lijkt het CDA te breken met de afspraak die hierover is vastgelegd in het regeerakkoord dat de christendemocraten sloten met VVD, D66 en ChristenUnie. Hoekstra wijst in de krant echter op het moeizame proces dat gaande is rond de stikstofdoelen. "We zijn nu een paar maanden bezig en wat is het resultaat? Impasse. Ik ben dankbaar dat Johan Remkes probeert de boel vlot te trekken, maar daarmee zijn we er niet. We moeten het proces herstarten, boeren moeten weer bondgenoot worden. Waarbij een ding niet ter discussie staat: natuurherstel moet. Daar is 50 procent reductie voor nodig."
De CDA'er pleit echter voor meer tijd om die reductie te halen, al benadrukt hij dat zijn partij de problemen niet wil doorschuiven naar volgende generaties. "Maar boeren moeten ook een eerlijke boterham kunnen verdienen. Natuurlijk kun je op veel plekken vóór 2030 de stikstofdoelen al halen, maar als het elders langer duurt, moeten we die tijd nemen. Nu zijn we nergens, zitten heel veel partijen niet eens aan tafel, en zonder de uitvoerders heb je helemaal niks.’’
Hoekstra zegt tegen het AD hiermee niet te zwichten voor de druk van de boeren die de afgelopen weken op harde wijze actievoerden tegen de stikstofplannen van het kabinet. "Integendeel: zo zetten we een positieve stap naar voren. Het is voor ons essentieel om twee dingen te combineren: natuurherstel en een vitaal platteland met een eerlijke boterham voor onze boeren."
Meer uit Politiek
VENRAY (ANP) - Venray verwacht na de brand in het gemeentehuis de uitgebrachte stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen vrijdag geteld te hebben. In de middag wordt de uitslag doorgegeven, zei burgemeester Michiel Uitdehaag donderdagmiddag tijdens een persmoment.
13 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - De groep mensen die is gaan stemmen tijdens de Tweede Kamerverkiezingen op Sint Eustatius is zeer klein. Van de 1935 mensen die mochten stemmen, is 9,7 procent komen opdagen: 187 mensen. In 2023 was de opkomst 17,7 procent.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma ontvangt pas dinsdagmiddag de fractievoorzitters in de nieuwe Tweede Kamer om de verkiezingsuitslag te bespreken en een verkenner aan te wijzen. De bijeenkomst wordt pas na het weekeinde gehouden, omdat dan naar verwachting pas volledig duidelijk is welke partij de meeste stemmen heeft gekregen. De verwachting was eerder dat de fractieleiders deze vrijdag bijeen zouden komen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eddy van Hijum gaat met het partijbestuur overleggen over de toekomst en zijn eigen rol bij NSC. "De vorm waarin, de manier waarop en mijn eigen betrokkenheid daarin zal onderwerp van gesprek zijn," zegt hij op de dag na de verkiezingen. De partij komt niet terug in de Tweede Kamer; eerder waren ze met twintig leden vertegenwoordigd.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat Dilan Yeşilgöz betreft zijn er "mooie oplossingen en allerlei variaties" mogelijk voor de door de VVD gewenste 'centrumrechtse coalitie'. De liberalen willen graag regeren met D66, CDA en JA21. Volgens de huidige prognoses komt die combinatie neer op 75 zetels, niet genoeg voor een meerderheid. Welke partij daar dan eventueel bij zou moeten, zegt de VVD-leider niet.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleider van Partij voor de Dieren Esther Ouwehand wil dat de BBB het ministerie voor Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur zo snel mogelijk opgeeft. De BBB heeft 3 zetels verloren en lijkt op 4 uit te komen en de VVD heeft 22 zetels, waardoor het huidige demissionaire kabinet op 26 zetels komt.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie-lijsttrekker Lidewij de Vos wil kijken naar mogelijke raakvlakken met D66, al heeft FVD volgens De Vos "een veel grotere voorkeur" om samen te werken met de PVV. "D66 ligt natuurlijk niet heel erg voor de hand om mee samen te werken."
14 uur geleden 
             
                             
                             
                             
                             
                             
                            