Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA-leider De Jonge wil een samenleving met solidariteit

CDA-leider De Jonge wil een samenleving met solidariteit

DEN HAAG (ANP) - Solidariteit is de weg uit de coronacrisis, stelt vicepremier en CDA-voorman Hugo de Jonge. "Omdat we alleen samen, als één gemeenschap uit deze crisis kunnen komen."

In de Abel Herzberglezing in Amsterdam ging de minister van Volksgezondheid in op de gevolgen van de coronacrisis op de samenleving. Hij zette daarmee ook de politieke lijnen uit die hij ziet als nieuwe leider van het CDA.

De coronacrisis bracht veel onzekerheid, maar liet volgens hem ook een "hartverwarmende hoeveelheid zorgzaamheid" van mensen zien. Hij wil die solidariteit vasthouden, want de crisis is nog niet voorbij.

En die crisis kan niet bezworen worden met het huidige systeem, denkt De Jonge die anders dan zijn voorganger Sybrand Buma duidelijk zich in het midden positioneert. Corona heeft voor hem nog eens duidelijk de gebreken van het liberalisme naar voren gebracht.

Sterke samenleving

"Het virus laat ook zien dat je met de ieder-voor-zich, als samenleving niet bestand bent tegen een crisis van deze orde." De oplossing ligt volgens hem in een "sterke samenleving" en in de zorg voor elkaar.

Hij heeft het liberalisme zien falen in de arbeidsmarkt, de zorg en de woningmarkt. Een beeld dat vrij breed gedragen wordt in de Kamer. Er is een nieuwe balans nodig tussen markt, overheid en samenleving nodig, zei De Jonge.

Goede voorbeeld

De politiek moet daarbij volgens hem het goede voorbeeld geven. Altijd de wil tonen er samen uit te komen. "Anders komt het fundament van onze samenleving in het geding. Anders hollen we de onderlinge solidariteit uit."

De samenleving moet voor de politiek voorop staan en ze moet zorgen dat niemand in de steek wordt gelaten, vindt de nieuwbakken CDA-leider. Vooral in deze tijd van toenemende polarisatie moeten onzekerheden worden weggenomen. "En tegen haat is solidariteit het tegengif."

Meer uit Politiek

Ook Berendsen noemt Rusland na aandringen een vijand

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) noemt Rusland ook een vijand, maar deed dat pas na aandringen van de oppositie. Hij was vooraf niet op de hoogte gesteld dat defensieminister Dilan Yesilgöz deze term voor Rusland zou gebruiken bij de behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Kabinet verwacht eind 2027 adviezen over onlinediscriminatie

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht in november 2027 een rapport met adviezen om onlinediscriminatie tegen te gaan. Dat rapport wordt opgesteld op basis van onlinemeetings en fysieke gesprekken over het onderwerp. Iedereen kan zich daarvoor aanmelden.

4 uur geleden
Yeşilgöz wil landen aansporen meer te leveren aan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz wil andere EU-landen aansporen meer te leveren aan Oekraïne. Dat land verwacht een zware winter in de oorlog tegen Rusland en heeft dringend geld en middelen nodig. Onder meer Volt vroeg Yeşilgöz nu al meer geld vrij te maken.

6 uur geleden
Ministeries moeten samen 750 regels schrappen of versimpelen

DEN HAAG (ANP) - Alle ministeries moeten samen voor het eind van 2027 in totaal 750 regels hebben geschrapt of versimpeld. Ieder ministerie heeft een eigen doel gekregen, meldt staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) in een brief aan de Tweede Kamer.

9 uur geleden
Minister: Oekraïense asielaanvragen niet met prioriteit behandeld

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink weet nog niet wanneer de asielaanvragen van meer dan 140.000 Oekraïners behandeld worden. Het Europese Hof van Justitie oordeelde op 1 oktober dat die aanvragen gewoon behandeld moeten worden, maar de CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat andere aanvragen voorrang krijgen.

1 dag geleden
Aanbod planbare zorg in regionale ziekenhuizen niet toegenomen

DEN HAAG (ANP) - Regionale ziekenhuizen hebben de afgelopen jaren niet meer planbare zorg kunnen aanbieden, terwijl hier wel afspraken over waren, zei minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) in een debat in de Tweede Kamer. Hoogcomplexe zorg wordt wel steeds vaker samengebracht in ziekenhuizen met meer specialisten.

1 dag geleden
Kabinet pakt versnippering hulp slachtoffers seksueel geweld aan

DEN HAAG (ANP) - De hulpverlening aan slachtoffers van seksueel misbruik en geweld moet laagdrempeliger en minder versnipperd. Daarom komt het kabinet met een nieuwe landelijke werkwijze die de ondersteuning aan slachtoffers moet verbeteren.

1 dag geleden