Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA hint op steun begroting Faber in Senaat, maar is kritisch

CDA hint op steun begroting Faber in Senaat, maar is kritisch

DEN HAAG (ANP) - Het CDA lijkt voor de begroting voor 2025 van asielminister Marjolein Faber te gaan stemmen in de Eerste Kamer, bleek tijdens een debat daarover. De steun van de christendemocraten is belangrijk in de Senaat, omdat de coalitie daar geen meerderheid heeft.

Madeleine van Toorenburg (CDA) voorziet wel een "heel groot probleem" voor 2026 en 2027. Dan wil de PVV-bewindsvrouw flink bezuinigen op de uitvoeringsorganisaties IND en COA. De CDA-senator trekt in twijfel of het aantal asielzoekers in die jaren inderdaad zal dalen.

Faber verwacht dat haar strenge beleid hiervoor zal zorgen en denkt dat daarom de uitgaven aan de Immigratie- en Naturalisatiedienst en het Centraal Orgaan opvang asielzoekers omlaag kunnen. Uit verschillende hoeken - waaronder de Raad van State - heeft ze de kritiek gekregen dat ze dit slecht heeft onderbouwd.

Kans op bijplussen

"We moeten ook wel eerlijk blijven in dit huis. Dit is niet een begroting waarin de bijl gaat in de financiering van 2025", zei Van Toorenburg evenwel. Op basis van wat nu bekend is, vindt ze de begrotingen van 2026 en 2027 "gekkenwerk" en "volksverlakkerij". Want het kabinet zal op het laatste moment toch de portemonnee moeten trekken als blijkt dat het aantal asielzoekers tegen die tijd toch niet zoveel daalt als verwacht. Maar hierover zal de Senaat niet stemmen.

Met de steun van het CDA lijkt de begroting van het ministerie van Asiel en Migratie het te halen in de Eerste Kamer. De christendemocraten hebben in de Tweede Kamer al voor de begroting gestemd.

Extra geld voor uitvoeringsinstanties

Faber heeft eerder laten doorschemeren dat in deze tussentijdse bijstelling van de begroting mogelijk toch meer geld wordt uitgetrokken voor de IND en het COA in latere jaren. D66-senator Boris Dittrich stelde voor om te wachten met stemmen na de presentatie van de voorjaarsnota in april. Van Toorenburg vindt dat niet nodig, omdat ze een besluit hierover niet relevant vindt voor een oordeel over de begroting van 2025.

Het ligt ook "niet in de rede" dat Van Toorenburg tegen deze begroting stemt, al wacht ze nog af hoe de minister reageert op haar vragen.

GroenLinks-PvdA kritisch

Farah Karimi van GroenLinks-PvdA liet meteen weten dat haar fractie tegen de begroting stemt en geen vertrouwen heeft in Faber. Ze sprak van een begroting gebaseerd op drijfzand. "Er gaapt een schrijnende kloof tussen het radicaal-rechtse wensdenken van deze minister en de harde realiteit in de asielketen." Ook bijvoorbeeld D66 is uiterst kritisch.

Meer uit Politiek

Bontenbal zinspeelt in lezing op uitbreiding erfbelasting

AMSTERDAM (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal heeft in de HJ Schoo-lezing gezinspeeld op uitbreidingen van de erfbelasting. "Wij willen een samenleving waarin je kansen meer afhangen van wat je zelf doet, dan van wat je erft", betoogde hij in de Rode Hoed in Amsterdam. "Daarom moeten we ons afvragen of de balans in ons belastingstelsel nog de juiste is."

19 uur geleden
Jetten: forse handreikingen aan oppositie in begroting

DEN HAAG (ANP) - De coalitie doet "een aantal forse handreikingen" aan de oppositie, zei premier Rob Jetten nadat de begroting is goedgekeurd door het kabinet. Hij denkt zo steun van rechts tot links te kunnen vergaren in de Tweede Kamer.

20 uur geleden
Coalitiepartijen na dagen onderhandelen akkoord over begroting

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA zijn het na dagen onderhandelen eens geworden over de begroting, bevestigen ingewijden na berichtgeving van NU.nl en de NOS. Het akkoord moet nog worden goedgekeurd door het kabinet. Dat gebeurt om 18.00 uur.

23 uur geleden
Kabinet buigt zich over begroting na urenlang coalitieoverleg

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet begint maandagavond aan de begrotingsraad, het overleg over de financiële stukken die later op de dag naar de Raad van State moeten. De eerste bewindspersonen zijn voor het overleg aangekomen op het ministerie van Algemene Zaken, ziet een ANP-verslaggever. Op het ministerie van Financiën zijn de coalitieleiders vooralsnog niet gezien.

1 dag geleden
Bontenbal: Brinkman zette zich vol toewijding in voor Nederland

DEN HAAG (ANP) - De maandag overleden CDA'er Elco Brinkman nam als partijleider, minister en volksvertegenwoordiger "verantwoordelijkheid wanneer daar een beroep op hem werd gedaan", aldus CDA-leider Henri Bontenbal over zijn voorganger op X. "Vol toewijding, loyaal en veerkrachtig zette hij zich in voor Nederland."

1 dag geleden
Aerdts: Nederland zoekt samenwerking voor sterkere AI-positie

DEN HAAG (ANP) - Nederland wil samen met gelijkgestemde landen de strategische positie op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) versterken. Samen met hen zou ons land volgens staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie) voorop kunnen lopen in betrouwbare en veilige AI en toegang tot de nieuwste AI-modellen. Dat zei ze maandag bij de opening van het academisch jaar van de Universiteit Leiden.

1 dag geleden
Jetten: Nederland is Elco Brinkman dank verschuldigd

DEN HAAG (ANP) - Elco Brinkman was "een man van duidelijke standpunten die moeilijke en principiële keuzes niet uit de weg ging". Dat schrijft minister-president Rob Jetten in een reactie op het overlijden van de voormalig CDA-leider. "Nederland is hem dank verschuldigd."

1 dag geleden