CDA heft Hoekstra op het schild
VERKIEZINGENDEN HAAG (ANP) - Wopke Hoekstra wordt zaterdag op een digitaal verkiezingscongres tot lijsttrekker van het CDA benoemd. Hij wordt op het schild geheven omdat Hugo de Jonge vorige maand plotseling het lijsttrekkerschap opgaf. Hij heeft het naar eigen zeggen te druk met de bestrijding van de coronacrisis, maar binnen de partij werd ook aan zijn stoelpoten gezaagd.
Hoekstra was al lang binnen de partij de favoriet. Maar de minister van Financiën zei vorig jaar zomer geen gooi naar het leiderschap te doen omdat hij zich meer bestuurder dan beroepspoliticus zou voelen. Toen De Jonge de handdoek in de ring wierp kon Hoekstra "geen nee zeggen", zei hij nadat het partijbestuur een "klemmend beroep" op hem had gedaan.
De partij staat er nog niet heel florissant voor. In de peilingen staat ze al lang op verlies. In één peiling van vorige maand kreeg het CDA er wel twee zetels bij nadat bekend was geworden dat Hoekstra de kar zou gaan trekken. De christendemocraten zitten nu met negentien mannen en vrouwen in de Tweede Kamer.
Ook Forum voor Democratie houdt deze dag na een turbulente periode een digitale algemene ledenvergadering. Vorige maand implodeerde de partij van Thierry Baudet na ophef over antisemitische uitspraken in de jongerenbeweging. Veel kandidaat-volksvertegenwoordigers trokken zich terug. Baudet wist na een intern referendum weer de macht te krijgen. Forum kiest op deze vergadering onder meer nieuwe kandidaten voor de Tweede Kamer en stelt het verkiezingsprogramma vast.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het zijn moeilijke tijden om op klimaatgebied iets voor elkaar te krijgen, zeggen klimaatwetenschappers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) enkele dagen voor de VN-klimaattop in Antalya, COP31. "Na het Klimaatakkoord van Parijs was er heel veel enthousiasme. Nu is er veel geopolitieke tegenwind en is het lastiger om vooruitgang te boeken", zegt onderzoeker Detlef van Vuuren. Zijn collega Michel den Elzen concludeert dat het "magere jaren" zijn.
11 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS blijft de komende jaren samenvattingen van de Eredivisie uitzenden. De omroep en Eredivisie Media & Marketing (EMM) hebben hun contract verlengd tot en met het seizoen van 2031/2032, meldt de NOS. Daarnaast hebben zij nieuwe afspraken gemaakt, waardoor de NOS meer over de Eredivisie kan delen op sociale media.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers in het openbaar vervoer gebruiken inmiddels voor ruim een kwart van de ritten OVpay. Om precies te zijn ging het half oktober om 28 procent van alle ov-reizen, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) in antwoorden op Kamervragen. Onder reizigers die zonder korting reizen, is 64 procent van de reizen met het nieuwe inchecksysteem.
2 uur geledenCADZAND (ANP) - De migrantenboot met 38 opvarenden die afgelopen zaterdag aan land werd gebracht in het Zeeuwse Cadzand, is vanaf Nederlands grondgebied het water op gegaan. Dat meldt het Openbaar Ministerie donderdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank heeft op dag twee van het omvangrijke proces tegen vier verdachten van de explosie aan de Tarwekamp verklaringen voorgelezen van de familie van de dodelijke slachtoffers. Door de explosie in de bruidswinkel en de instorting op 7 december 2024 vielen zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. Ook werd geciteerd uit verklaringen van personen die gered zijn en de ramp overleefden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen een paar weken moet het duidelijk zijn hoe het internationale betalingsverkeer van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag wordt geregeld. Dat is nodig omdat de VS vorige maand nieuwe sancties tegen het strafhof aankondigden. Volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) is het vinden van een passende oplossing "uitdagend".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Ik dacht dat ik in de film beland was", verklaarde een van de vermeende uitvoerders donderdag in de rechtszaal over de verwoestende explosie in een bruidswinkel aan de Tarwekamp. Daarbij vielen op 7 december 2024 zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. "Ik kon me niet voorstellen wat er was gebeurd", vervolgde Mourad B. (31). Hij zou samen met zijn neef Ilias B. (25) de aanslag hebben gepleegd.
7 uur geleden