Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA: geef kolencentrales nieuw leven in energietransitie

CDA: geef kolencentrales nieuw leven in energietransitie

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet de vier kolencentrales ook na 2030, wanneer het stoken van kolen voor stroom wordt verboden, gebruiken voor het opwekken van energie, vindt het CDA. De locaties "mogen niet verloren gaan", zegt Kamerlid Henri Bontenbal. In een actieplan pleit hij ervoor de kolencentrales straks te gebruiken voor gascentrales op basis van waterstof, biomassacentrales waarbij CO2 wordt af- en opgevangen, of voor kleine kernreactoren.

Tussen exploitanten en het kabinet is gedoe ontstaan over onder meer de compensatie voor het verbod. "De wet op het kolenverbod heeft geleid tot een patstelling tussen de exploitanten en het Rijk", ziet Bontenbal. Terwijl de infrastructuur rond de centrales juist kansen biedt, denkt hij.

Kolencentrales kunnen in hun nieuwe vorm vooral gebruikt worden voor groen 'regelbaar vermogen'. Dat is anders dan het 'variabele vermogen', dat afhankelijk is van wind of zon. In 2030 moet Nederland zeker 55 procent minder broeikasgassen, zoals CO2, uitstoten ten opzichte van 1990. En daarna moet de uitstoot van broeikasgassen nog verder naar beneden: naar netto nul in 2050.

Negatieve emissies

Bontenbal pleit in zijn plan ook voor een doel voor negatieve emissies, bijvoorbeeld door het op- en afvangen van CO2. Dat kan wat de christendemocraat betreft goed in combinatie met biomassa. Wanneer het verbranden van organische materialen op de juiste manier gebeurt, is het klimaatneutraal: bomen en planten nemen eerst namelijk CO2 op. In combinatie met CO2-opslag neemt de uitstoot netto zelfs af. Wat Bontenbal betreft moet er snel begonnen worden met 'negatieve emissies'. Hij wil vanaf 2030 een doel van 10 megaton per jaar.

"De centrale in de Eemshaven lijkt het meest geschikt" voor deze optie, aldus Bontenbal. Maar ook een van de twee centrales op de Maasvlakte en de Amercentrale kunnen geschikt worden gemaakt. De andere centrale op de Maasvlakte, van exploitant Uniper, zou geschikt gemaakt kunnen worden voor een kleine kernreactor. Het CDA pleit al langer voor deze kleine modulaire kernreactoren. Ook het kabinet is hier positief over.

Meer uit Politiek

ChristenUnie en CDA vinden dat Ye niet moet worden toegelaten

DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).

5 uur geleden
Jetten hoopt op terughoudendheid VS na dreigement tegen Iran

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.

5 uur geleden
Ministerie: UWV maakt te vaak fouten bij beoordelingen WW

DEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.

9 uur geleden
Van Meenen (D66): als AOW-plan van tafel moet, dan liefst vandaag

DEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedag­svoorziening.

11 uur geleden
GL-PvdA en JA21 willen zwaardere straffen bij femicide

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.

13 uur geleden
Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

2 dagen geleden
Advies: De Mos en D66 zouden moeten praten over coalitie Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.

4 dagen geleden