CDA en PvdA willen kooppremie voor starters op woningmarkt
DEN HAAG (ANP) - De overheid zou starters op de woningmarkt moeten helpen, door een deel van de aankoopprijs van hun nieuwbouwhuis voor te schieten. Deze lening zouden ze dan tegen gunstige voorwaarden (deels) moeten terugbetalen.
Dit voorstel willen CDA en de Partij van de Arbeid maandag doen, als de woonbegroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt behandeld. Ze denken dat het starters kan helpen er tussen te komen op de oververhitte woningmarkt, en vragen het kabinet de mogelijkheden te onderzoeken. Ze denken aan een bedrag van zo'n 50.000 euro, hoewel dat wellicht nog kan verschillen per regio.
Jaar na jaar komen er minder starters bij op de koopmarkt, stellen de twee partijen. "Een koperskorting kan een grote groep jongeren aan een eigen woning helpen, waar zij nu vaak aangewezen zijn op dure huur", zegt CDA-Kamerlid Julius Terpstra.
"De prijzen zijn torenhoog en veel starters leggen het af tegen beleggers, die vervolgens een hoge huur vragen voor dezelfde woning", aldus PvdA'er Henk Nijboer. "Met een kooppremie voor een eerste nieuwbouwwoning krijgen starters met een normaal inkomen ook de kans om ertussen te komen en hun toekomst vorm te geven."
Het CDA kwam eerder al met ideeën om starters te helpen op de woningmarkt. Zo zouden banken en hypotheekverstrekkers bij hen niet alleen van een inkomen moeten uitgaan, maar ook moeten kijken naar bewijzen dat de betrokkenen al lange tijd een hoge huur betalen. Vaak verdienen starters net iets te veel om in aanmerking te komen voor een sociale huurwoning, maar kunnen ze ook niet genoeg hypotheek krijgen voor een koopwoning. Daarom zijn ze vaak veroordeeld tot een dure huurwoning.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".
8 uur geleden