
CDA en PvdA willen kooppremie voor starters op woningmarkt
DEN HAAG (ANP) - De overheid zou starters op de woningmarkt moeten helpen, door een deel van de aankoopprijs van hun nieuwbouwhuis voor te schieten. Deze lening zouden ze dan tegen gunstige voorwaarden (deels) moeten terugbetalen.
Dit voorstel willen CDA en de Partij van de Arbeid maandag doen, als de woonbegroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt behandeld. Ze denken dat het starters kan helpen er tussen te komen op de oververhitte woningmarkt, en vragen het kabinet de mogelijkheden te onderzoeken. Ze denken aan een bedrag van zo'n 50.000 euro, hoewel dat wellicht nog kan verschillen per regio.
Jaar na jaar komen er minder starters bij op de koopmarkt, stellen de twee partijen. "Een koperskorting kan een grote groep jongeren aan een eigen woning helpen, waar zij nu vaak aangewezen zijn op dure huur", zegt CDA-Kamerlid Julius Terpstra.
"De prijzen zijn torenhoog en veel starters leggen het af tegen beleggers, die vervolgens een hoge huur vragen voor dezelfde woning", aldus PvdA'er Henk Nijboer. "Met een kooppremie voor een eerste nieuwbouwwoning krijgen starters met een normaal inkomen ook de kans om ertussen te komen en hun toekomst vorm te geven."
Het CDA kwam eerder al met ideeën om starters te helpen op de woningmarkt. Zo zouden banken en hypotheekverstrekkers bij hen niet alleen van een inkomen moeten uitgaan, maar ook moeten kijken naar bewijzen dat de betrokkenen al lange tijd een hoge huur betalen. Vaak verdienen starters net iets te veel om in aanmerking te komen voor een sociale huurwoning, maar kunnen ze ook niet genoeg hypotheek krijgen voor een koopwoning. Daarom zijn ze vaak veroordeeld tot een dure huurwoning.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De miljoenennota bevat nauwelijks structurele maatregelen om de woningbouwopgave vlot te trekken, vindt NEPROM. Volgens de brancheorganisatie van projectontwikkelaars komt dat doordat het kabinet demissionair is en "scherpe keuzes politiek moeilijk liggen". "Maar woningzoekenden hebben daar geen boodschap aan: er is nu actie nodig."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielministers David van Weel (VVD) en Mona Keijzer (BBB) gaan ondanks meerdere waarschuwingen van de Algemene Rekenkamer door met flinke bezuinigingen op de asielopvang in 2027. In dat jaar hebben de demissionaire ministers daarvoor 922 miljoen euro gereserveerd, een flinke daling ten opzichte van de 4,2 miljard euro die voor 2026 is begroot. Dat terwijl het ministerie verwacht dat het aantal asielzoekers dat wordt opgevangen juist stijgt in 2027.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma wil voor industrie, mobiliteit en landbouw een "streefwaarde" aan stikstofreductie in 2030 vast leggen. Hoe hoog dit percentage moet zijn, kan de BBB-minister op Prinsjesdag nog niet zeggen. Ze gaat erover in gesprek met de sectoren zelf.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond reageert kritisch op de miljoenennota, waaruit naar voren komt dat huurders niet worden gecompenseerd voor hogere woonlasten. Weliswaar komen meer mensen volgend jaar in aanmerking voor huurtoeslag, maar die toeslag dekt volgens de belangenvereniging maar een deel van de gestegen huren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dat het kabinet opnieuw niet heeft gekozen voor "een stabiele meerjarige begroting voor asielopvang is een gemiste kans", stelt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in een reactie op de miljoenennota. "Stabiele financiering is een absolute voorwaarde om rust en menselijkheid in de asielopvang te krijgen en jaarlijks een miljard te besparen", aldus de organisatie.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - De bouwsector vindt het "teleurstellend" dat de aangekondigde 2,6 miljard euro die het demissionaire kabinet uittrekt voor het aanpakken van de stikstofproblemen "in feite slechts eerder toegezegde middelen in een nieuw jasje" zijn. De stikstofproblemen oplossen is cruciaal voor de bouw en infra, benadrukt brancheorganisatie Bouwend Nederland.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De hogescholen vrezen dat er in de toekomst opnieuw bezuinigd wordt. "De miljoenennota leidt ertoe dat opnieuw bezuinigingen afkomen op hogescholen. Met het oog op de arbeidsmarkt van vandaag en morgen, zou juist nu geïnvesteerd moeten worden in het hbo", zegt voorzitter Maurice Limmen van de Vereniging Hogescholen (VH).
1 dag geleden