CDA en PvdA willen kooppremie voor starters op woningmarkt
DEN HAAG (ANP) - De overheid zou starters op de woningmarkt moeten helpen, door een deel van de aankoopprijs van hun nieuwbouwhuis voor te schieten. Deze lening zouden ze dan tegen gunstige voorwaarden (deels) moeten terugbetalen.
Dit voorstel willen CDA en de Partij van de Arbeid maandag doen, als de woonbegroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt behandeld. Ze denken dat het starters kan helpen er tussen te komen op de oververhitte woningmarkt, en vragen het kabinet de mogelijkheden te onderzoeken. Ze denken aan een bedrag van zo'n 50.000 euro, hoewel dat wellicht nog kan verschillen per regio.
Jaar na jaar komen er minder starters bij op de koopmarkt, stellen de twee partijen. "Een koperskorting kan een grote groep jongeren aan een eigen woning helpen, waar zij nu vaak aangewezen zijn op dure huur", zegt CDA-Kamerlid Julius Terpstra.
"De prijzen zijn torenhoog en veel starters leggen het af tegen beleggers, die vervolgens een hoge huur vragen voor dezelfde woning", aldus PvdA'er Henk Nijboer. "Met een kooppremie voor een eerste nieuwbouwwoning krijgen starters met een normaal inkomen ook de kans om ertussen te komen en hun toekomst vorm te geven."
Het CDA kwam eerder al met ideeën om starters te helpen op de woningmarkt. Zo zouden banken en hypotheekverstrekkers bij hen niet alleen van een inkomen moeten uitgaan, maar ook moeten kijken naar bewijzen dat de betrokkenen al lange tijd een hoge huur betalen. Vaak verdienen starters net iets te veel om in aanmerking te komen voor een sociale huurwoning, maar kunnen ze ook niet genoeg hypotheek krijgen voor een koopwoning. Daarom zijn ze vaak veroordeeld tot een dure huurwoning.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
1 dag geleden