Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA en D66 niet akkoord, JA21 redelijk positief over onderwijs

CDA en D66 niet akkoord, JA21 redelijk positief over onderwijs

DEN HAAG (ANP) - Het CDA en D66 gaan nog niet akkoord met het voorstel van de coalitie om de bezuinigingen op het onderwijs te beperken. "Zolang het niet goed genoeg is praten we door", zei Rob Jetten (D66) voor aanvang van een nieuwe ronde van overleg dat vrij kort duurde.

Ook Henri Bontenbal (CDA) gaf aan nog niet akkoord te zijn. Inhoudelijk wilde hij niet op de zaken ingaan. Alleen Joost Eerdmans van JA21 zei "redelijk positief" te zijn over het voorstel van de coalitie aan het onderhandelende oppositieblok van D66, CDA, SGP, ChristenUnie en JA21.

Na een uurtje vertrok iedereen weer voor intern overleg. Aan het begin van de avond worden de onderhandelingen hervat. VVD-leider Dilan Yeşilgöz herhaalde dat de coalitie de oppositie "flink" is tegemoetgekomen en dat het om een eindbod gaat. Volgens Jetten moet er echter nog worden doorgepraat. "We zijn er zeker nog niet."

Woede om uitlekken voorstel

Het voorstel van de coalitie lekte eerder op de dag snel uit. Daar was Bontenbal boos over. "Wat me wel ontzettend irriteert, is dat de stukken op straat liggen, daar kun je me pislink mee maken. Het was duidelijk dat het niet uit de oppositie kwam." Hij zei het aan te zullen kaarten tijdens het nieuwe overleg.

In het voorstel van de coalitie staat onder meer dat de langstudeerboete wordt geschrapt en de bezuinigingen op de maatschappelijke diensttijd grotendeels worden teruggedraaid. Ook wordt er minder bezuinigd op wetenschappelijk onderzoek en beurzen voor startende wetenschappers.

'Politiek is geven en nemen'

Het oppositieblok stelde eerder voor om 1,3 miljard van de 2 miljard aan bezuinigingen te schrappen. Dat de coalitie ze maar deels tegemoetkomt, snapt Eerdmans. "Politiek is geven en nemen." De verwachting is niet dat de partijen er woensdag al uitkomen. Waar de coalitie het allemaal van wil betalen, is nog steeds niet aan de orde geweest. Met die dekking moet de oppositie ook instemmen.

Meer uit Politiek

Herbert over energiepakket: niemand denkt dat het nu klaar is

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.

3 uur geleden
GL-PvdA vindt energiepakket onvoldoende, kondigt plannen aan

DEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."

3 uur geleden
Kabinet trekt ruim 950 miljoen euro uit voor energiemaatregelen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.

6 uur geleden
Boekholt wil minder strenge huurwet, hogere huren mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.

6 uur geleden
Amsterdam: mogelijke versoepeling huurregels slecht doordacht

AMSTERDAM (ANP) - Het zou "slecht doordacht" zijn als het kabinet de regels rond huren versoepelt, waardoor de huurprijzen harder kunnen stijgen. Dat zegt de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Zita Pels (GroenLinks).

2 dagen geleden
Kabinet stelt nationaal crisisplan olie in werking

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.

2 dagen geleden
Brekelmans hekelt 'politieke spelletjes' van PVV met asielwetten

DEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."

2 dagen geleden