CDA en D66 niet akkoord, JA21 redelijk positief over onderwijs
DEN HAAG (ANP) - Het CDA en D66 gaan nog niet akkoord met het voorstel van de coalitie om de bezuinigingen op het onderwijs te beperken. "Zolang het niet goed genoeg is praten we door", zei Rob Jetten (D66) voor aanvang van een nieuwe ronde van overleg dat vrij kort duurde.
Ook Henri Bontenbal (CDA) gaf aan nog niet akkoord te zijn. Inhoudelijk wilde hij niet op de zaken ingaan. Alleen Joost Eerdmans van JA21 zei "redelijk positief" te zijn over het voorstel van de coalitie aan het onderhandelende oppositieblok van D66, CDA, SGP, ChristenUnie en JA21.
Na een uurtje vertrok iedereen weer voor intern overleg. Aan het begin van de avond worden de onderhandelingen hervat. VVD-leider Dilan Yeşilgöz herhaalde dat de coalitie de oppositie "flink" is tegemoetgekomen en dat het om een eindbod gaat. Volgens Jetten moet er echter nog worden doorgepraat. "We zijn er zeker nog niet."
Woede om uitlekken voorstel
Het voorstel van de coalitie lekte eerder op de dag snel uit. Daar was Bontenbal boos over. "Wat me wel ontzettend irriteert, is dat de stukken op straat liggen, daar kun je me pislink mee maken. Het was duidelijk dat het niet uit de oppositie kwam." Hij zei het aan te zullen kaarten tijdens het nieuwe overleg.
In het voorstel van de coalitie staat onder meer dat de langstudeerboete wordt geschrapt en de bezuinigingen op de maatschappelijke diensttijd grotendeels worden teruggedraaid. Ook wordt er minder bezuinigd op wetenschappelijk onderzoek en beurzen voor startende wetenschappers.
'Politiek is geven en nemen'
Het oppositieblok stelde eerder voor om 1,3 miljard van de 2 miljard aan bezuinigingen te schrappen. Dat de coalitie ze maar deels tegemoetkomt, snapt Eerdmans. "Politiek is geven en nemen." De verwachting is niet dat de partijen er woensdag al uitkomen. Waar de coalitie het allemaal van wil betalen, is nog steeds niet aan de orde geweest. Met die dekking moet de oppositie ook instemmen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.
10 uur geledenLEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.
15 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.
18 uur geledenALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
1 dag geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
1 dag geleden