CDA en CU: zo snel mogelijk verbod op lachgas en designerdrugs
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet moet zo snel mogelijk werk maken van een verbod op lachgas en zogenoemde designerdrugs. Dat vinden CDA en ChristenUnie. De twee partijen zullen er woensdag op aandringen tijdens een debat over het drugsbeleid van de overheid.
Het kabinet is voor een verbod op het recreatief gebruik van lachgas en nieuwe chemische genotsmiddelen, maar minister Ferd Grapperhaus gaf in april aan dat de invoering ervan aan een volgend kabinet is. Het handhaven van een verbod vergt extra inzet van de politie en daar maakt het demissionaire kabinet geen geld meer voor vrij, aldus de bewindsman.
Bij designerdrugs gaat het om middelen die lijken op drugs die al zijn verboden, maar vanwege een andere chemische samenstelling nog niet onder de wet vallen. Het idee is dat ze onder de Opiumwet komen te vallen, maar ook dat is uitgesteld.
De twee christelijke partijen nemen geen genoegen met het uitstel. Volgens CDA-Kamerlid Anne Kuik is het gebruik van lachgas en designerdrugs "helemaal uit de klauwen gelopen".
"We zien neurologische schade bij jongeren. Ook het gebruik in het verkeer is een trend die levensgevaarlijk is. Een landelijk verbod zorgt voor duidelijkheid en voorkomt maatschappelijke kosten die deze rommel veroorzaakt."
Ook Mirjam Bikker van de ChristenUnie vindt dat de kosten van een verbod geen obstakel mogen zijn. "Ik hoop dat het kabinet zich niet blindstaart op de handhavingskosten maar ook kijkt welke schade deze drugs de samenleving nu al aanbrengt. Dan is een verbod de enige uitkomst."
Meer uit Politiek
UTRECHT (ANP) - Als de plannen van de nieuwe coalitie voor de zorg doorgaan, wordt de zorg duurder voor mensen die dit nodig hebben. Daarvoor waarschuwen drie organisaties die zich inzetten voor patiënten. Dit zijn Patiëntenfederatie Nederland, die mensen met een chronische aandoening vertegenwoordigt, Ieder(in), voor mensen met een beperking, en MIND, voor mensen met psychische klachten.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zal niet tegen een 'waterslot' aanlopen, vergelijkbaar met het 'stikstofslot' waar al wel sprake van is. Dat heeft demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) gezegd in een Kamerdebat. "We hebben de juridische risico's in beeld." Hij verwees daarbij naar een rapport van de landsadvocaat dat niet openbaar is.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat Europese regels voor een betere waterkwaliteit simpeler worden. De coalitie van D66, VVD en CDA heeft dit voornemen opgeschreven in haar akkoord, en in een debat over water klaagden ook de Groep Markuszower en de BBB over de regels. Een versimpeling lijkt neer te komen op een versoepeling, al ziet niet elke partij dat zo.
21 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een "fundamentele koerswijziging" is nodig voor steun van GroenLinks-PvdA. Die boodschap bracht partijleider Jesse Klaver over aan coalitiepartijen D66, VVD en CDA op een bijeenkomst in Utrecht. "Verwar onze uitgestoken hand niet met een blanco cheque."
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.
2 dagen geledenDEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.
3 dagen geleden