CBS: weer knauw voor nieuwbouw
DEN HAAG (ANP) - Het aantal afgegeven bouwvergunningen voor nieuwbouwwoningen is in het derde kwartaal met bijna een kwart gedaald ten opzichte van een jaar eerder. In totaal werden door gemeenten ongeveer 13.100 vergunningen afgegeven, een daling van 24 procent, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
De bouw heeft te maken met grote problemen door milieuregelgeving rondom stikstof en PFAS. Dat zorgt ervoor dat aanmerkelijk minder vergunningen kunnen worden afgegeven. Het CBS gaat zelf overigens niet in op de oorzaken van de daling.
Het aantal verleende vergunningen geeft een beeld hoeveel woningen er in de nabije toekomst gebouwd zullen worden. Na het verlenen van een vergunning duurt het doorgaans zo'n twee jaar voor een nieuwbouwwoning opgeleverd kan worden. Het CBS heeft geen zicht op het omvormen van kantoren en andere gebouwen tot woning.
De omzet in de bouw als geheel, dus niet alleen voor woningen, steeg in het derde kwartaal overigens met 8,8 procent op jaarbasis. Dat kwam vooral door sterke stijgingen in de zogeheten burgerlijke en utiliteitsbouw en door plussen bij gespecialiseerde bouwbedrijven.
Het aantal faillissementen steeg op jaarbasis volgens het CBS voor het vijfde kwartaal op rij, en kwam uit op 129. Een jaar eerder waren dat er in het derde kwartaal nog 115.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft plannen om voor een bedrag van ongeveer 2 biljoen yuan (omgerekend 255 miljard euro) de komende vijf jaar een landelijk verbonden netwerk van AI-datacenters te bouwen. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. China wil zo de eigen AI-industrie en het gebruik van kunstmatige intelligentie verder stimuleren.
18 minuten geledenBERN (ANP/AFP) - Zwitserse bedrijven en vakbonden hebben zich uitgesproken tegen een referendum over het beperken van immigratie. Zwitsers stemmen deze maand over het voorstel van de rechts-conservatieve Zwitserse Volkspartij (SVP) om de bevolking van het land onder de 10 miljoen te houden. Werkgeversorganisaties en vakbonden waarschuwen dat het voorstel de welvaart kan doen kelderen, omdat grote delen van de economie sterk leunen op buitenlandse arbeidskrachten.
22 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China is "fel gekant" tegen de plaatsing van meer Chinese bedrijven op de Amerikaanse zwarte lijst. Het Amerikaanse Pentagon heeft een reeks Chinese bedrijven, waaronder webwinkelconcern Alibaba, internetbedrijf Baidu en autofabrikanten BYD en Nio, toegevoegd aan een lijst van bedrijven waarvan het vermoedt dat ze banden hebben met het Chinese leger.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een kleine winst begonnen. Beleggers bleven voorzichtig in afwachting van de verdere ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. Iran en Israƫl spraken maandag af de aanvallen op elkaar te staken, na een escalatie van het conflict waarbij beide landen een reeks raketten lanceerden. Die aankondiging zorgde voor enige opluchting op de beurzen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse farmaceut GSK neemt voor 10,6 miljard dollar de Amerikaanse ontwikkelaar van longkankermedicatie Nuvalent over. Daarmee wil GSK uitbreiden op het gebied van oncologie. Het is de grootste overname voor GSK in meer dan tien jaar.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in mei sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. De verstoringen in de uitvoer door de Iranoorlog werden echter gecompenseerd door de explosieve vraag naar hardware voor kunstmatige intelligentie (AI).
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis roept wereldwijd ruim 1,3 miljoen Jeeps terug vanwege brandgevaar. Verreweg de meeste auto's worden in de Verenigde Staten teruggehaald. In Nederland gaat het naar schatting om 512 voertuigen, laat een woordvoerder van Stellantis weten.
3 uur geleden