CBS: vorig jaar meldde 6 procent van de mensen psychisch geweld
DEN HAAG (ANP) - Pesten, intimideren of bedreigen: 6 procent van de mensen van 16 jaar en ouder zei vorig jaar tegen het CBS dat ze recent te maken hadden gehad met psychisch geweld door naasten. Vrouwen werden iets vaker slachtoffer dan mannen: 7 versus 5 procent. Ook onder lhbtiqa+-personen werd psychisch geweld relatief vaak gemeld.
Psychisch geweld is een vorm van huiselijk geweld. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat het om zaken als kleineren, schreeuwen, vloeken, dreigen zichzelf of de ander iets aan te doen of spullen opzettelijk kapotmaken. Het statistiekbureau deed onderzoek samen met het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC). Ruim 25.000 mensen reageerden op een digitale enquête waarin werd gevraagd naar ervaringen van de twaalf maanden daarvoor.
Het is de derde keer dat de organisaties het voorkomen van huiselijk geweld op deze manier meten. In onderzoeken uit 2020 en 2022 zeiden ongeveer evenveel mensen dat ze te maken hadden gehad met psychisch geweld. Mensen die zich identificeren als non-binair of genderqueer kregen relatief vaak te maken met psychisch geweld. Van hen gaf vorig jaar 21 procent aan dit te hebben meegemaakt. Ook homoseksuele en bi-plus vrouwen en mannen werden vaker slachtoffer. Heteroseksuele mannen maakten psychisch geweld het minst vaak mee.
Jongeren
Jongeren zeiden in de enquête vaker dat ze te maken hadden gehad met psychisch geweld dan andere leeftijdsgroepen. Van de 16- tot 18-jarigen meldde 16 procent dit. Onder de 18- tot 24-jarigen ging het om 12 procent. Mensen van 65 jaar of ouder meldden het minst vaak psychisch geweld: 2 procent van hen zei hier recentelijk slachtoffer van te zijn geworden.
Partners waren het vaakst pleger. Jongere slachtoffers werden vaker gepest of geïntimideerd door ouders, broers of zussen. Onder de groep 35-plussers gaven relatief veel mensen aan dat hun kind de dader was. Ongeveer een derde van de slachtoffers van psychisch geweld ging naar een hulpverlener, zoals de huisarts of een psycholoog. In slechts 4 procent van de gevallen was iemand naar de politie gestapt.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielzoekers krijgen over tweeënhalve week te maken met strengere regels. Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft namelijk dinsdagmiddag ingestemd met de Nederlandse uitwerking van het Europese migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt. Daardoor kunnen vluchtelingen onder andere geen onbeperkt houdbare verblijfsvergunning meer krijgen en wordt de maximale duur van een tijdelijke vergunning verkort van vijf naar drie jaar.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is dinsdag de warmste 26 mei sinds de metingen begonnen in 1901, meldt Weeronline. In De Bilt werd om 14.10 uur een temperatuur gemeten van 30,4 graden, waarmee eveneens de eerste officiële tropische dag van het jaar werd genoteerd.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht Herman J. (77), die verdacht wordt van het bezit van kinderporno, zegt dat iemand hem die bestanden heeft toegestuurd. De verdachte verscheen dinsdag voor het eerst op een openbare zitting in de rechtbank in Rotterdam. Hij wordt ook verdacht van ontucht, iets wat hij ontkent.
4 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis gaat extra tenten neerzetten op het grasveld voor het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel om extra schaduwplekken te creëren. De afgelopen dagen zette de hulporganisatie al vier open tenten op. Deze zijn niet bedoeld om in te slapen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Corné H. staat bovenaan de wachtlijst voor plaatsing in de Van Mesdagkliniek, toch lijkt een snelle plaatsing uiterst onzeker. De 30-jarige gedetineerde, die werd veroordeeld voor een urenlange gijzeling in Ede in 2024, wacht al bijna 1,5 jaar op een plek in een tbs-kliniek.
4 uur geleden