CBS: vorig jaar meldde 6 procent van de mensen psychisch geweld
DEN HAAG (ANP) - Pesten, intimideren of bedreigen: 6 procent van de mensen van 16 jaar en ouder zei vorig jaar tegen het CBS dat ze recent te maken hadden gehad met psychisch geweld door naasten. Vrouwen werden iets vaker slachtoffer dan mannen: 7 versus 5 procent. Ook onder lhbtiqa+-personen werd psychisch geweld relatief vaak gemeld.
Psychisch geweld is een vorm van huiselijk geweld. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat het om zaken als kleineren, schreeuwen, vloeken, dreigen zichzelf of de ander iets aan te doen of spullen opzettelijk kapotmaken. Het statistiekbureau deed onderzoek samen met het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC). Ruim 25.000 mensen reageerden op een digitale enquête waarin werd gevraagd naar ervaringen van de twaalf maanden daarvoor.
Het is de derde keer dat de organisaties het voorkomen van huiselijk geweld op deze manier meten. In onderzoeken uit 2020 en 2022 zeiden ongeveer evenveel mensen dat ze te maken hadden gehad met psychisch geweld. Mensen die zich identificeren als non-binair of genderqueer kregen relatief vaak te maken met psychisch geweld. Van hen gaf vorig jaar 21 procent aan dit te hebben meegemaakt. Ook homoseksuele en bi-plus vrouwen en mannen werden vaker slachtoffer. Heteroseksuele mannen maakten psychisch geweld het minst vaak mee.
Jongeren
Jongeren zeiden in de enquête vaker dat ze te maken hadden gehad met psychisch geweld dan andere leeftijdsgroepen. Van de 16- tot 18-jarigen meldde 16 procent dit. Onder de 18- tot 24-jarigen ging het om 12 procent. Mensen van 65 jaar of ouder meldden het minst vaak psychisch geweld: 2 procent van hen zei hier recentelijk slachtoffer van te zijn geworden.
Partners waren het vaakst pleger. Jongere slachtoffers werden vaker gepest of geïntimideerd door ouders, broers of zussen. Onder de groep 35-plussers gaven relatief veel mensen aan dat hun kind de dader was. Ongeveer een derde van de slachtoffers van psychisch geweld ging naar een hulpverlener, zoals de huisarts of een psycholoog. In slechts 4 procent van de gevallen was iemand naar de politie gestapt.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Door het winterse weer rijden ook donderdag minder treinen. De dienstregeling wordt aangepast, laat spoorbeheerder ProRail weten. Op vrijdag worden mogelijk ook minder treinen ingezet.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zeker 171 mensen worden verdacht van een misdrijf tijdens de jaarwisseling. Ze hebben bijvoorbeeld agenten, brandweermedewerkers of ambulancemedewerkers belaagd of spullen vernield. Dat meldt het Openbaar Ministerie. Vorig jaar waren er 120 verdachten. Het aantal hulpverleners dat te maken kreeg met geweld en agressie, is eveneens fors gestegen.
51 minuten geledenDE BILT (ANP) - In de provincies Zuid-Holland en Zeeland geldt code oranje niet meer. Het KNMI heeft het waarschuwingsniveau woensdag aan het begin van de middag een stapje verlaagd naar code geel. Die gold al op de Waddeneilanden. De rest van het land staat nog op code oranje.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twee keer zoveel mensen als normaal hebben de afgelopen dagen een aanvraag ingediend bij NS om hun geld terug te krijgen. "Maar voor dagen met dit soort heftige weersomstandigheden, zien we geen gekke aantallen", aldus een woordvoerster. Zij kan niet toelichten hoeveel aanvragen er op een gemiddelde dag worden gedaan.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS rijdt ook na 12.00 uur nog met een uitgeklede versie van de winterdienstregeling, meldt een woordvoerster. Eerder zei de spooronderneming dat de treinen mogelijk in de loop van de ochtend weer volgens de winterdienstregeling konden rijden. De woordvoerster weet niet wanneer dit wel lukt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Thierry Baudet, oprichter en voormalig fractievoorzitter van Forum voor Democratie, verlaat tijdelijk de Tweede Kamer. Naar eigen zeggen doet hij dat om de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen "in goede banen te leiden". Hij zal "tot de zomer" wegblijven uit de Kamer, eerst om "de campagne te organiseren" en daarna om "alle fracties stabiel in het zadel te helpen". De gemeenteraadsverkiezingen zijn op 18 maart.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De vloeistof waarmee vliegtuigen ijsvrij worden gemaakt is weer geleverd, meldt KLM op haar website. De voorraad van de de-icingvloeistof dreigde dinsdag op te raken. KLM besloot vervolgens het spul met trucks uit Duitsland te halen om de voorraden aan te vullen.
3 uur geleden