CBS: vorig jaar meldde 6 procent van de mensen psychisch geweld
DEN HAAG (ANP) - Pesten, intimideren of bedreigen: 6 procent van de mensen van 16 jaar en ouder zei vorig jaar tegen het CBS dat ze recent te maken hadden gehad met psychisch geweld door naasten. Vrouwen werden iets vaker slachtoffer dan mannen: 7 versus 5 procent. Ook onder lhbtiqa+-personen werd psychisch geweld relatief vaak gemeld.
Psychisch geweld is een vorm van huiselijk geweld. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat het om zaken als kleineren, schreeuwen, vloeken, dreigen zichzelf of de ander iets aan te doen of spullen opzettelijk kapotmaken. Het statistiekbureau deed onderzoek samen met het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC). Ruim 25.000 mensen reageerden op een digitale enquête waarin werd gevraagd naar ervaringen van de twaalf maanden daarvoor.
Het is de derde keer dat de organisaties het voorkomen van huiselijk geweld op deze manier meten. In onderzoeken uit 2020 en 2022 zeiden ongeveer evenveel mensen dat ze te maken hadden gehad met psychisch geweld. Mensen die zich identificeren als non-binair of genderqueer kregen relatief vaak te maken met psychisch geweld. Van hen gaf vorig jaar 21 procent aan dit te hebben meegemaakt. Ook homoseksuele en bi-plus vrouwen en mannen werden vaker slachtoffer. Heteroseksuele mannen maakten psychisch geweld het minst vaak mee.
Jongeren
Jongeren zeiden in de enquête vaker dat ze te maken hadden gehad met psychisch geweld dan andere leeftijdsgroepen. Van de 16- tot 18-jarigen meldde 16 procent dit. Onder de 18- tot 24-jarigen ging het om 12 procent. Mensen van 65 jaar of ouder meldden het minst vaak psychisch geweld: 2 procent van hen zei hier recentelijk slachtoffer van te zijn geworden.
Partners waren het vaakst pleger. Jongere slachtoffers werden vaker gepest of geïntimideerd door ouders, broers of zussen. Onder de groep 35-plussers gaven relatief veel mensen aan dat hun kind de dader was. Ongeveer een derde van de slachtoffers van psychisch geweld ging naar een hulpverlener, zoals de huisarts of een psycholoog. In slechts 4 procent van de gevallen was iemand naar de politie gestapt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft 38 mensen aangehouden die zondag deelnamen aan een betoging van actiegroep Extinction Rebellion (XR). Daarbij blokkeerde een deel van de demonstranten opnieuw de A12 in Den Haag.
58 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - In een woning aan de Oude Stadsgracht in Eindhoven is zondag aan het eind van de middag een overleden persoon gevonden. Het slachtoffer had een steekwond, meldt de politie op X. Een man is meegenomen naar buiten, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door Omroep Brabant. Deze persoon is niet aangehouden. Over een eventuele relatie tussen de twee is nog niets bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De A12 bij Den Haag is zondag vanaf 14.30 uur weer vrijgegeven voor verkeer na een blokkade van Extinction Rebellion (XR). Ongeveer dertig leden van de klimaatactiegroep liepen rond 13.00 uur de oprit naar de Utrechtsebaan bij het Malieveld op. Zoals bij eerdere acties gaf de burgemeester van Den Haag vrijwel direct de aanwijzing de blokkade te beëindigen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) heeft zondagmiddag opnieuw de A12 in Den Haag geblokkeerd. Activisten betraden rond 13.00 uur de oprit naar de Utrechtsebaan bij het Malieveld, vanaf een zebrapad op de kruising met de Zuid-Hollandlaan.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft zondagochtend in Zwijndrecht een 19-jarige man uit die plaats aangehouden na een schietincident op een Amsterdams festival zaterdagavond. Daarbij raakten een man en een vrouw gewond.
8 uur geledenBEILEN (ANP) - Op de A28 bij het Drentse Beilen is zondagochtend een kind overleden door een eenzijdig ongeluk, meldt de politie. Het ongeval gebeurde rond 08.50 uur op de afrit van de snelweg. In de auto zaten nog vier andere mensen: twee volwassenen en twee kinderen. Zij zijn zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die zaterdagavond overleed tijdens een aanhouding door de politie in Rotterdam is een 51-jarige man uit die stad. Dat meldt het Openbaar Ministerie zondagochtend.
11 uur geleden