Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: vorig jaar meldde 6 procent van de mensen psychisch geweld

CBS: vorig jaar meldde 6 procent van de mensen psychisch geweld

DEN HAAG (ANP) - Pesten, intimideren of bedreigen: 6 procent van de mensen van 16 jaar en ouder zei vorig jaar tegen het CBS dat ze recent te maken hadden gehad met psychisch geweld door naasten. Vrouwen werden iets vaker slachtoffer dan mannen: 7 versus 5 procent. Ook onder lhbtiqa+-personen werd psychisch geweld relatief vaak gemeld.

Psychisch geweld is een vorm van huiselijk geweld. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat het om zaken als kleineren, schreeuwen, vloeken, dreigen zichzelf of de ander iets aan te doen of spullen opzettelijk kapotmaken. Het statistiekbureau deed onderzoek samen met het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC). Ruim 25.000 mensen reageerden op een digitale enquête waarin werd gevraagd naar ervaringen van de twaalf maanden daarvoor.

Het is de derde keer dat de organisaties het voorkomen van huiselijk geweld op deze manier meten. In onderzoeken uit 2020 en 2022 zeiden ongeveer evenveel mensen dat ze te maken hadden gehad met psychisch geweld. Mensen die zich identificeren als non-binair of genderqueer kregen relatief vaak te maken met psychisch geweld. Van hen gaf vorig jaar 21 procent aan dit te hebben meegemaakt. Ook homoseksuele en bi-plus vrouwen en mannen werden vaker slachtoffer. Heteroseksuele mannen maakten psychisch geweld het minst vaak mee.

Jongeren

Jongeren zeiden in de enquête vaker dat ze te maken hadden gehad met psychisch geweld dan andere leeftijdsgroepen. Van de 16- tot 18-jarigen meldde 16 procent dit. Onder de 18- tot 24-jarigen ging het om 12 procent. Mensen van 65 jaar of ouder meldden het minst vaak psychisch geweld: 2 procent van hen zei hier recentelijk slachtoffer van te zijn geworden.

Partners waren het vaakst pleger. Jongere slachtoffers werden vaker gepest of geïntimideerd door ouders, broers of zussen. Onder de groep 35-plussers gaven relatief veel mensen aan dat hun kind de dader was. Ongeveer een derde van de slachtoffers van psychisch geweld ging naar een hulpverlener, zoals de huisarts of een psycholoog. In slechts 4 procent van de gevallen was iemand naar de politie gestapt.

Meer uit Binnenland

Niet heel Gorinchem hoeft bij eventuele herstemming naar stembus

DEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.

1 uur geleden
Vijfde verdachte explosie synagoge ook vast voor terrorisme

ROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.

1 uur geleden
COA krijgt eerste dwangsom voor asielopvang Hardenberg

HARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.

2 uur geleden
Vijf jaar cel en tbs voor verkrachting en bedreigen ex-partners

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.

4 uur geleden
Twee verdachten opgepakt voor grootschalige bankhelpdeskfraude

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.

4 uur geleden
Asielzoeker die land niet uit wil, moet cel in voor mishandeling

UTRECHT (ANP) - Een 35-jarige Somalische man moet veertien weken de cel in, omdat hij na zijn asielprocedures niet terug wil naar Somalië en iemand heeft mishandeld. Dat heeft de politierechter van de rechtbank Midden-Nederland besloten.

4 uur geleden
Raad Gorinchem worstelt met verkiezingsuitslag na ronselverhalen

GORINCHEM (ANP) - Raadsleden in Gorinchem zitten met een dilemma, nu het Openbaar Ministerie onderzoekt of in de gemeente mogelijk stemmen zijn geronseld. De oude gemeenteraad kan de verkiezingsuitslag geldig verklaren en het onderzoek afwachten, maar ook besluiten dat er een herstemming moet komen, wat uniek zou zijn. De partij die met 7 zetels (van de 25) de grootste werd, Democraten Gorinchem, is daar vooralsnog niet voor.

4 uur geleden