Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: vorig jaar meldde 6 procent van de mensen psychisch geweld

CBS: vorig jaar meldde 6 procent van de mensen psychisch geweld

DEN HAAG (ANP) - Pesten, intimideren of bedreigen: 6 procent van de mensen van 16 jaar en ouder zei vorig jaar tegen het CBS dat ze recent te maken hadden gehad met psychisch geweld door naasten. Vrouwen werden iets vaker slachtoffer dan mannen: 7 versus 5 procent. Ook onder lhbtiqa+-personen werd psychisch geweld relatief vaak gemeld.

Psychisch geweld is een vorm van huiselijk geweld. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat het om zaken als kleineren, schreeuwen, vloeken, dreigen zichzelf of de ander iets aan te doen of spullen opzettelijk kapotmaken. Het statistiekbureau deed onderzoek samen met het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC). Ruim 25.000 mensen reageerden op een digitale enquête waarin werd gevraagd naar ervaringen van de twaalf maanden daarvoor.

Het is de derde keer dat de organisaties het voorkomen van huiselijk geweld op deze manier meten. In onderzoeken uit 2020 en 2022 zeiden ongeveer evenveel mensen dat ze te maken hadden gehad met psychisch geweld. Mensen die zich identificeren als non-binair of genderqueer kregen relatief vaak te maken met psychisch geweld. Van hen gaf vorig jaar 21 procent aan dit te hebben meegemaakt. Ook homoseksuele en bi-plus vrouwen en mannen werden vaker slachtoffer. Heteroseksuele mannen maakten psychisch geweld het minst vaak mee.

Jongeren

Jongeren zeiden in de enquête vaker dat ze te maken hadden gehad met psychisch geweld dan andere leeftijdsgroepen. Van de 16- tot 18-jarigen meldde 16 procent dit. Onder de 18- tot 24-jarigen ging het om 12 procent. Mensen van 65 jaar of ouder meldden het minst vaak psychisch geweld: 2 procent van hen zei hier recentelijk slachtoffer van te zijn geworden.

Partners waren het vaakst pleger. Jongere slachtoffers werden vaker gepest of geïntimideerd door ouders, broers of zussen. Onder de groep 35-plussers gaven relatief veel mensen aan dat hun kind de dader was. Ongeveer een derde van de slachtoffers van psychisch geweld ging naar een hulpverlener, zoals de huisarts of een psycholoog. In slechts 4 procent van de gevallen was iemand naar de politie gestapt.

Meer uit Binnenland

Inspectie onderzoekt Yes We Can Clinics na BOOS-uitzending

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) doet onderzoek naar Yes We Can Clinics. De kliniek voor hulp aan jonge mensen met psychische problemen of verslaving was onderwerp van een kritische aflevering van het programma BOOS begin deze maand.

2 uur geleden
Studentenbond aan gemeenten: versoepel regels rond kamerverhuur

UTRECHT (ANP) - Veel studentensteden hebben regels die het realiseren van meer studentenkamers belemmeren. Dat meldt de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) na onderzoek onder vijftien gemeenten, waaronder Amsterdam, Leiden, Utrecht, Groningen en Eindhoven. De studentenbond hoopt dat gemeenten het beleid rond woningdeelregels versoepelen, zodat er meer studentenkamers bijkomen en de tekorten worden verminderd.

3 uur geleden
Rode Kruis ziet meer mensen in de knel komen door energiekosten

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis vreest dat ondanks maatregelen van het kabinet meer mensen om hulp komen vragen doordat ze door stijgende brandstof- en energieprijzen in geldnood komen. De organisatie krijgt al signalen van mensen die zeggen hun boodschappen niet meer te kunnen betalen.

4 uur geleden
Eerste NS-hoofdconducteurs aan het werk met bodycam

DEN HAAG (ANP) - Een handjevol NS-hoofdconducteurs is vanaf dinsdag aan het werk met een bodycam. Het is de bedoeling dat alle hoofdconducteurs er aan het eind van het jaar een dragen. Volgens een NS-woordvoerder gaat het om zo'n 3500 medewerkers. Een bodycam werkt de-escalerend, zo bleek uit een eerdere proef van de NS met de apparaten. Als er toch iets gebeurt kunnen de beelden dienen als bewijsmateriaal.

4 uur geleden
Opnieuw weinig hommels geteld tijdens Nationale Bijentelling

LEIDEN (ANP) - Opnieuw zijn er weinig hommels geteld tijdens de Nationale Bijentelling, meldt de organisatie achter de jaarlijkse telling door burgers. Dit jaar telden ruim 2200 mensen in totaal zo'n 46.000 bijen en andere bestuivers.

4 uur geleden
Milieudefensie komt met dagvaarding in tweede zaak tegen Shell

DEN HAAG (ANP) - Milieudefensie dient dinsdag een dagvaarding in tegen Shell. De klimaatclub eist dat Shell stopt met het aanboren van nieuwe olie- en gasvelden en dat de multinational de uitstoot van broeikasgassen tussen 2030 en 2050 stapsgewijs vermindert.

11 uur geleden
Politie grijpt in na vuurwerk bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft maandagavond het gebied rond het gemeentehuis in het Noord-Hollandse dorp Loosdrecht ontruimd. Dat gebeurde tijdens een anti-azc-demonstratie. Dat bevestigt de gemeente, die spreekt van een grimmig einde. Eerder hadden de gemeente en politie nog aangekondigd "niet te zullen tolereren dat personen de demonstratie aangrijpen om strafbare feiten te plegen of ernstige wanordelijkheden te organiseren".

12 uur geleden