CBS verwacht verdubbeling aantal 80-plussers in komende 20 jaar
DEN HAAG (ANP) - Het aantal tachtigplussers in Nederland zal de komende twee decennia verdubbelen, verwacht het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Nu telt het land ongeveer 900.000 inwoners van tachtig jaar en ouder. In 2045 zullen dat er door de vergrijzing en de stijgende levensverwachting 1,8 miljoen zijn volgens de laatste prognose die het statistiekbureau heeft opgesteld.
De totale bevolking groeit ook gestaag door. Op dit moment leven in Nederland ruim 18 miljoen mensen. De grens van 19 miljoen inwoners wordt in 2037 gepasseerd, verwacht het CBS. De 20 miljoen wordt volgens de prognose in 2058 aangetikt. Terwijl de bevolking vergrijst, zal het aantal inwoners in de werkzame leeftijdsgroepen ongeveer gelijk blijven tot 2040.
Net als in vorige prognoses verwacht het CBS dat de bevolking vooral zal groeien door immigratie: er komen meer mensen Nederland binnen dan er vertrekken. Het statistiekbureau verwacht dat dit zo blijft, ook al wil het huidige kabinet de immigratie terugdringen. De bevolkingsgroei tot 2070 ligt een fractie hoger dan in de vorige vooruitblik van het CBS.
Onzekerheden
In de komende jaren zal het aantal sterfgevallen naar verwachting hoger liggen dan het aantal geboorten. Dit draait vanaf 2028 echter om, voorzien de demografen. Tot 2040 verwachten ze vervolgens meer geboorten dan overlijdens. Dat heeft ermee te maken dat er in die jaren meer vrouwen in de vruchtbare leeftijd zullen zijn dan nu. Ook neemt het aantal moeders van boven de dertig jaar toe.
Het bureau wijst erop dat er veel onzekerheden zijn: "Zo kan het aantal migranten van jaar tot jaar sterk fluctueren. Ook is niet zeker of de stijging van de levensduur in de toekomst in hetzelfde tempo zal doorzetten, en of Nederlanders een voorkeur voor een gezin met twee kinderen blijven houden."
Meer uit Binnenland
SCHIERMONNIKOOG (ANP) - Het aantal gewonden op het vrachtschip UHL Freedom is bijgesteld van vijf naar drie, meldt de kustwacht zondag. Twee van de drie gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Het is niet bekend hoe het met de derde gewonde gaat.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is dit weekend een vrouw zwaargewond geraakt door een zware mishandeling tijdens een feest. Het incident gebeurde zaterdagochtend vroeg, meldt de politie zondag.
1 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Een vrachtschip dat onder Portugese vlag vaart, is stuurloos geraakt op de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog. De eerste prioriteit van de hulpdiensten is het helpen van de vijf gewonden aan boord, zegt een woordvoerder van de kustwacht. Hoe de bemanningsleden gewond zijn geraakt, is nog niet bekend.
2 uur geledenHOUTEN (ANP) - Storm Boelo, die momenteel over Nederland raast, is officieel de eerste herfststorm van dit jaar. Op Vlieland kwam het tussen 11.00 en 12.00 uur tot een gemiddelde windkracht 9. Ook in IJmuiden waait het flink en werden windstoten van 115 kilometer per uur gemeten, meldt Weeronline.
4 uur geledenBIDDINGHUIZEN (ANP) - Walibi heeft zaterdagavond tijdens Halloween Fright Nights de scarezones eerder gesloten na vechtpartijen tussen bezoekers. De politie zette de mobiele eenheid in om de orde te herstellen en mensen uit het park te escorteren. Volgens een woordvoerder van het pretpark veroorzaakte een groep bezoekers bewust onrust.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op verschillende plekken heeft de harde wind in de nacht van zaterdag op zondag gezorgd voor overlast en schade. Het KNMI waarschuwt in de kustgebieden voor zware windstoten en heeft voor een deel van het land code geel afgegeven. De wind wordt veroorzaakt door het lagedrukgebied Boelo.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De grote brand in een autosloperij aan de Bleiswijkseweg in Zoetermeer is onder controle, laat een woordvoerder van de brandweer weten. "Het vuur is nog niet uit, maar het breidt zich niet verder uit." De brand werd zondagochtend rond 06.50 uur gemeld. Vanwege de rook werd een NL-Alert verstuurd.
8 uur geleden