CBS verwacht verdubbeling aantal 80-plussers in komende 20 jaar
DEN HAAG (ANP) - Het aantal tachtigplussers in Nederland zal de komende twee decennia verdubbelen, verwacht het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Nu telt het land ongeveer 900.000 inwoners van tachtig jaar en ouder. In 2045 zullen dat er door de vergrijzing en de stijgende levensverwachting 1,8 miljoen zijn volgens de laatste prognose die het statistiekbureau heeft opgesteld.
De totale bevolking groeit ook gestaag door. Op dit moment leven in Nederland ruim 18 miljoen mensen. De grens van 19 miljoen inwoners wordt in 2037 gepasseerd, verwacht het CBS. De 20 miljoen wordt volgens de prognose in 2058 aangetikt. Terwijl de bevolking vergrijst, zal het aantal inwoners in de werkzame leeftijdsgroepen ongeveer gelijk blijven tot 2040.
Net als in vorige prognoses verwacht het CBS dat de bevolking vooral zal groeien door immigratie: er komen meer mensen Nederland binnen dan er vertrekken. Het statistiekbureau verwacht dat dit zo blijft, ook al wil het huidige kabinet de immigratie terugdringen. De bevolkingsgroei tot 2070 ligt een fractie hoger dan in de vorige vooruitblik van het CBS.
Onzekerheden
In de komende jaren zal het aantal sterfgevallen naar verwachting hoger liggen dan het aantal geboorten. Dit draait vanaf 2028 echter om, voorzien de demografen. Tot 2040 verwachten ze vervolgens meer geboorten dan overlijdens. Dat heeft ermee te maken dat er in die jaren meer vrouwen in de vruchtbare leeftijd zullen zijn dan nu. Ook neemt het aantal moeders van boven de dertig jaar toe.
Het bureau wijst erop dat er veel onzekerheden zijn: "Zo kan het aantal migranten van jaar tot jaar sterk fluctueren. Ook is niet zeker of de stijging van de levensduur in de toekomst in hetzelfde tempo zal doorzetten, en of Nederlanders een voorkeur voor een gezin met twee kinderen blijven houden."
Meer uit Binnenland
HEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er geen speciale spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek en tussen Groningen en Warffum. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
12 minuten geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
50 minuten geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
52 minuten geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - In de provincies Groningen, Friesland en Drenthe rijden maandagochtend geen bussen van Qbuzz vanwege de verwachte gladheid. In Friesland blijven de bussen in elk geval tot 10.00 uur binnen, in Groningen en Drenthe tot zeker 12.00 uur. Op de Friese Waddeneilanden rijden de bussen wel.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Studenten van de Universiteit Utrecht worden maandag weer in de collegezaal verwacht. Het onderwijs vindt dan weer op locatie plaats. Tentamens gaan ook door.
4 uur geleden