Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: verkoop nieuwbouwwoningen eind vorig jaar gehalveerd

CBS: verkoop nieuwbouwwoningen eind vorig jaar gehalveerd

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in het laatste kwartaal van vorig jaar gehalveerd ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is dat de grootste daling sinds het statistiekbureau in 2015 begon met dit bij te houden.

Bij de nieuwbouwwoningen is het aantal transacties in de loop van 2022 steeds sneller afgenomen. Zo telde het CBS in oktober, november en december nog maar ruim 5300 verkochte nieuwbouwhuizen. Dat is bijna 51 procent minder dan in het vierde kwartaal van 2021.

De ontwikkeling heeft waarschijnlijk alles te maken met de beperkte aanwas van nieuwe huizen, geeft CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen aan. Hij wijst erop dat in de cijfers voor de nieuwbouw normaal op veel verschillende momenten koopcontracten worden getekend. "Sommige mensen kopen een huis als de grond nog niet eens rijp is."

Bouwvergunningsaanvragen

Maar het probleem is dat de laatste tijd veel te weinig nieuwe huizen worden bijgebouwd. Nederlandse gemeenten gaven vorig jaar ook minder vaak een vergunning af voor de bouw van nieuwe woningen.

Het Economische Instituut voor de Bouw (EIB) zei in januari niet voor niets te verwachten dat er dit en volgend jaar minder woningen worden opgeleverd, waarschijnlijk zo'n 70.000 per jaar. Dat komt onder meer door een tekort aan ambtenaren om bouwvergunningsaanvragen te behandelen. Ook de gestegen kosten voor bouwmaterialen en de hogere rentes spelen een rol, evenals een tekort aan geschikte bouwlocaties.

Hypotheekrente

Van Mulligen geeft ook aan dat de woningmarkt in zijn geheel de laatste tijd is afgekoeld. Dat komt vooral door de opgelopen hypotheekrente, waardoor veel mensen minder kunnen lenen voor hun hypotheek. Deze ontwikkeling raakt de verkoop van nieuwbouwwoningen eveneens. Ook zit de stikstofproblematiek volgens de econoom de nieuwbouw in de weg.

De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) komt later op donderdag alweer met woningmarktcijfers over het eerste kwartaal. Die verschillen van die van het CBS. Het statistiekbureau verwerkt huizenverkopen pas als notarissen die laten inschrijven bij het Kadaster. De cijfers van de NVM zijn onvollediger maar gebaseerd op het moment dat het koopcontract wordt getekend. Dat is eerder, waardoor trends daar vaak ook eerder worden gesignaleerd.

Meer uit Financieel

Franse rederij: enorm containerschip door Straat van Hormuz

PARIJS (ANP/RTR) - Het enorme containerschip Galapagos van de Franse rederij CMA CGM is zondagochtend door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens CMA CGM is dat een belangrijke mijlpaal. Het onder de Franse vlag varende schip met een lengte van 366 meter is afkomstig uit de Verenigde Arabische Emiraten.

9 uur geleden
Nieuwe Fed-voorzitter Kevin Warsh naar ECB-forum in Portugal

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank, Kevin Warsh, gaat komende week naar het jaarlijkse forum van de Europese Centrale Bank (ECB) in het Portugese Sintra. Dat wordt zijn eerste publieke optreden buiten de Verenigde Staten. Warsh nam in mei het voorzitterschap van de Federal Reserve over van Jerome Powell, die twee termijnen heeft gediend.

10 uur geleden
Australiƫ scherpt verbod op sociale media voor kinderen aan

SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australiƫ gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.

1 dag geleden
Experts: olieprijzen niet per se fors omhoog na nieuwe aanvallen

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.

1 dag geleden
Krant: Porsche wil deel productie terug naar Duitsland halen

STUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.

1 dag geleden
FT: Apple wil chips kopen van Chinese maker op zwarte lijst

CUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.

1 dag geleden
VS staan beperkte toegang tot AI-model van Anthropic toe

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.

1 dag geleden