Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: verkoop nieuwbouwwoningen eind vorig jaar gehalveerd

CBS: verkoop nieuwbouwwoningen eind vorig jaar gehalveerd

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in het laatste kwartaal van vorig jaar gehalveerd ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is dat de grootste daling sinds het statistiekbureau in 2015 begon met dit bij te houden.

Bij de nieuwbouwwoningen is het aantal transacties in de loop van 2022 steeds sneller afgenomen. Zo telde het CBS in oktober, november en december nog maar ruim 5300 verkochte nieuwbouwhuizen. Dat is bijna 51 procent minder dan in het vierde kwartaal van 2021.

De ontwikkeling heeft waarschijnlijk alles te maken met de beperkte aanwas van nieuwe huizen, geeft CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen aan. Hij wijst erop dat in de cijfers voor de nieuwbouw normaal op veel verschillende momenten koopcontracten worden getekend. "Sommige mensen kopen een huis als de grond nog niet eens rijp is."

Bouwvergunningsaanvragen

Maar het probleem is dat de laatste tijd veel te weinig nieuwe huizen worden bijgebouwd. Nederlandse gemeenten gaven vorig jaar ook minder vaak een vergunning af voor de bouw van nieuwe woningen.

Het Economische Instituut voor de Bouw (EIB) zei in januari niet voor niets te verwachten dat er dit en volgend jaar minder woningen worden opgeleverd, waarschijnlijk zo'n 70.000 per jaar. Dat komt onder meer door een tekort aan ambtenaren om bouwvergunningsaanvragen te behandelen. Ook de gestegen kosten voor bouwmaterialen en de hogere rentes spelen een rol, evenals een tekort aan geschikte bouwlocaties.

Hypotheekrente

Van Mulligen geeft ook aan dat de woningmarkt in zijn geheel de laatste tijd is afgekoeld. Dat komt vooral door de opgelopen hypotheekrente, waardoor veel mensen minder kunnen lenen voor hun hypotheek. Deze ontwikkeling raakt de verkoop van nieuwbouwwoningen eveneens. Ook zit de stikstofproblematiek volgens de econoom de nieuwbouw in de weg.

De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) komt later op donderdag alweer met woningmarktcijfers over het eerste kwartaal. Die verschillen van die van het CBS. Het statistiekbureau verwerkt huizenverkopen pas als notarissen die laten inschrijven bij het Kadaster. De cijfers van de NVM zijn onvollediger maar gebaseerd op het moment dat het koopcontract wordt getekend. Dat is eerder, waardoor trends daar vaak ook eerder worden gesignaleerd.

Meer uit Financieel

Frankrijk verlaagt drempel voor giftige stof in babyvoeding

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.

15 uur geleden
OnlyFans in gesprek over verkoop meerderheidsbelang, melden media

LONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.

17 uur geleden
WSJ: deal Nvidia en OpenAI tot 100 miljard dollar is vastgelopen

SANTA CLARA (ANP/RTR) - De megadeal die het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia en het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, OpenAI, in september hadden gesloten is vastgelopen. Dit zeggen ingewijden tegen zakenkrant The Wall Street Journal (WSJ). Sommige mensen binnen het chipbedrijf zouden twijfelen over het plan om tot 100 miljard dollar te investeren in OpenAI.

18 uur geleden
Bedrijvigheid Chinese industrie krimpt in januari na lichte groei

BEIJING (ANP/RTR) - De bedrijvigheid in de omvangrijke Chinese industrie is in januari weer gekrompen, na een lichte groei in december. De industrie heeft in de eerste maand van het jaar last gehad van een zwakke binnenlandse vraag.

19 uur geleden
Wall Street sluit met verlies, Apple licht hoger na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.

1 dag geleden
KLM ziet in regeerakkoord 'erkenning' belang luchtvaart

AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.

1 dag geleden
Prijzen van goud en zilver hard omlaag na enorme opmars

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.

1 dag geleden