CBS: verkoop nieuwbouwwoningen eind vorig jaar gehalveerd
DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in het laatste kwartaal van vorig jaar gehalveerd ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is dat de grootste daling sinds het statistiekbureau in 2015 begon met dit bij te houden.
Bij de nieuwbouwwoningen is het aantal transacties in de loop van 2022 steeds sneller afgenomen. Zo telde het CBS in oktober, november en december nog maar ruim 5300 verkochte nieuwbouwhuizen. Dat is bijna 51 procent minder dan in het vierde kwartaal van 2021.
De ontwikkeling heeft waarschijnlijk alles te maken met de beperkte aanwas van nieuwe huizen, geeft CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen aan. Hij wijst erop dat in de cijfers voor de nieuwbouw normaal op veel verschillende momenten koopcontracten worden getekend. "Sommige mensen kopen een huis als de grond nog niet eens rijp is."
Bouwvergunningsaanvragen
Maar het probleem is dat de laatste tijd veel te weinig nieuwe huizen worden bijgebouwd. Nederlandse gemeenten gaven vorig jaar ook minder vaak een vergunning af voor de bouw van nieuwe woningen.
Het Economische Instituut voor de Bouw (EIB) zei in januari niet voor niets te verwachten dat er dit en volgend jaar minder woningen worden opgeleverd, waarschijnlijk zo'n 70.000 per jaar. Dat komt onder meer door een tekort aan ambtenaren om bouwvergunningsaanvragen te behandelen. Ook de gestegen kosten voor bouwmaterialen en de hogere rentes spelen een rol, evenals een tekort aan geschikte bouwlocaties.
Hypotheekrente
Van Mulligen geeft ook aan dat de woningmarkt in zijn geheel de laatste tijd is afgekoeld. Dat komt vooral door de opgelopen hypotheekrente, waardoor veel mensen minder kunnen lenen voor hun hypotheek. Deze ontwikkeling raakt de verkoop van nieuwbouwwoningen eveneens. Ook zit de stikstofproblematiek volgens de econoom de nieuwbouw in de weg.
De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) komt later op donderdag alweer met woningmarktcijfers over het eerste kwartaal. Die verschillen van die van het CBS. Het statistiekbureau verwerkt huizenverkopen pas als notarissen die laten inschrijven bij het Kadaster. De cijfers van de NVM zijn onvollediger maar gebaseerd op het moment dat het koopcontract wordt getekend. Dat is eerder, waardoor trends daar vaak ook eerder worden gesignaleerd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag honderden miljarden dollars aan beurswaarde verloren. Beleggers straften de iPhone-maker voor een tegenvallende prognose, hoewel het concern in het laatste volledige kwartaal van topman Tim Cook wel een hogere omzet en winst in de boeken zette. Amazon werd daarentegen meer dan 15 procent hoger gezet en kende zijn beste dag op Wall Street in jaren.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft wereldwijd meer dan 1 miljard actieve gebruikers. Dat heeft het Amerikaanse techbedrijf vrijdag naar buiten gebracht. Het cijfer omvat niet alleen de gebruikers van de populaire chatbot ChatGPT zelf, maar ook AI-programmeerhulp Codex en ChatGPT Work, een platform waarmee gebruikers toegang hebben tot andere externe toepassingen.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors voert gesprekken over een overname van Ambarella, een ontwerper van gespecialiseerde AI-chips die worden gebruikt in cameratechnologie voor zelfrijdende auto's. Dat meldt de Financial Times op basis van ingewijden. Volgens de Britse zakenkrant zijn de gesprekken over een mogelijke miljardendeal in volle gang, maar wil NXP geen commentaar geven.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) is vrijdag ruim een kwart van zijn beurswaarde kwijtgeraakt op de beurs in Amsterdam. Het aandeel van het bedrijf achter sterren als Taylor Swift, Noah Kahan, Olivia Rodrigo en Drake kelderde dik 25 procent na een zeer slecht ontvangen kwartaalbericht.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/BELGA) - De Europese Commissie is akkoord met de miljardenovername van computerspellenbedrijf Electronic Arts (EA), bekend van games als EA Sports FC en The Sims. Een groep investeerders onder leiding van het Saudische staatsfonds PIF telde vorig jaar 55 miljard euro neer om EA in te lijven en van de aandelenbeurs in New York te halen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York, met een koerswinst van 14 procent. Dat is de grootste koerssprong voor het aandeel sinds november 2022.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse treinvervoerder GoVolta wil de concurrentie aangaan met Eurostar op de hogesnelheidslijn van Amsterdam naar Parijs. Dat heeft de Bredase onderneming gemeld aan de Autoriteit Consument & Markt (ACM). GoVolta hoopt de nieuwe treindienst in december 2028 te starten. Het bedrijf rijdt vanaf eind dit jaar naar de Franse hoofdstad via het klassieke spoor, maar dat duurt drie uur langer.
14 uur geleden