CBS: verkoop nieuwbouwwoningen eind vorig jaar gehalveerd
DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in het laatste kwartaal van vorig jaar gehalveerd ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is dat de grootste daling sinds het statistiekbureau in 2015 begon met dit bij te houden.
Bij de nieuwbouwwoningen is het aantal transacties in de loop van 2022 steeds sneller afgenomen. Zo telde het CBS in oktober, november en december nog maar ruim 5300 verkochte nieuwbouwhuizen. Dat is bijna 51 procent minder dan in het vierde kwartaal van 2021.
De ontwikkeling heeft waarschijnlijk alles te maken met de beperkte aanwas van nieuwe huizen, geeft CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen aan. Hij wijst erop dat in de cijfers voor de nieuwbouw normaal op veel verschillende momenten koopcontracten worden getekend. "Sommige mensen kopen een huis als de grond nog niet eens rijp is."
Bouwvergunningsaanvragen
Maar het probleem is dat de laatste tijd veel te weinig nieuwe huizen worden bijgebouwd. Nederlandse gemeenten gaven vorig jaar ook minder vaak een vergunning af voor de bouw van nieuwe woningen.
Het Economische Instituut voor de Bouw (EIB) zei in januari niet voor niets te verwachten dat er dit en volgend jaar minder woningen worden opgeleverd, waarschijnlijk zo'n 70.000 per jaar. Dat komt onder meer door een tekort aan ambtenaren om bouwvergunningsaanvragen te behandelen. Ook de gestegen kosten voor bouwmaterialen en de hogere rentes spelen een rol, evenals een tekort aan geschikte bouwlocaties.
Hypotheekrente
Van Mulligen geeft ook aan dat de woningmarkt in zijn geheel de laatste tijd is afgekoeld. Dat komt vooral door de opgelopen hypotheekrente, waardoor veel mensen minder kunnen lenen voor hun hypotheek. Deze ontwikkeling raakt de verkoop van nieuwbouwwoningen eveneens. Ook zit de stikstofproblematiek volgens de econoom de nieuwbouw in de weg.
De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) komt later op donderdag alweer met woningmarktcijfers over het eerste kwartaal. Die verschillen van die van het CBS. Het statistiekbureau verwerkt huizenverkopen pas als notarissen die laten inschrijven bij het Kadaster. De cijfers van de NVM zijn onvollediger maar gebaseerd op het moment dat het koopcontract wordt getekend. Dat is eerder, waardoor trends daar vaak ook eerder worden gesignaleerd.
Meer uit Financieel
PAPENDRECHT (ANP) - Actievoerders van de groepering Fok Fokker houden donderdagochtend het hoofdkantoor van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht bezet. Zij menen dat Fokker zou moeten stoppen met de export van onderdelen voor de F-35 naar Israël.
53 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal behoorde donderdag tot de winnaars op het Damrak. Het staalconcern presteerde afgelopen kwartaal beter dan kenners hadden verwacht. Topman Aditya Mittal verklaarde daarnaast optimistisch te zijn over de winstvooruitzichten in 2026 door de sterkere protectionistische maatregelen van de Europese Unie. Brussel kondigde in oktober maatregelen aan om de noodlijdende Europese staalsector te beschermen tegen een stortvloed van goedkoop staal, met name uit China. Het aandeel steeg bijna 5 procent.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het aantal vacatures in de militaire drone-industrie in Europa is de afgelopen jaren gedaald, ondanks de oorlog tussen Rusland en Oekraïne en de hogere uitgaven aan defensie die eerder dit jaar zijn afgesproken. Dit meldt onderzoeksbureau Intelligence Group, na onderzoek naar vacatures in de defensiesector in West- en Zuid-Europa.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Amerikaanse technologiebedrijf Google gaat zijn grootste investeringsplan ooit voor Duitsland aankondigen, meldt de Duitse zakenkrant Handelsblatt. De details van het project worden op 11 november tijdens een persconferentie in Berlijn bekendgemaakt, samen met minister van Financiën Lars Klingbeil.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De besparingsmaatregelen die KLM doorvoert zijn nog onvoldoende om de aanhoudend hoge kosten te compenseren. Volgens de luchtvaartmaatschappij ligt het programma dat KLM vorig jaar heeft aangekondigd "op koers", maar heeft dit nog niet geleid tot een "structureel herstel". Het resultaat van KLM blijft onder druk staan.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - Bouwbedrijf BAM verwacht dit jaar nog steeds meer woningen te verkopen in Nederland dan vorig jaar. De bouwer denkt dat de vraag naar onder meer woningen "robuust" zal blijven, hoewel de onzekerheid door de stikstofproblemen aanhoudt. Dit meldt BAM in een handelsbericht over de eerste drie kwartalen van 2025.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - ArcelorMittal is optimistisch over de winstvooruitzichten in 2026 door de sterkere protectionistische maatregelen van de Europese Unie. Ook denkt de grote staalproducent te profiteren van recente overnames en investeringen.
2 uur geleden