Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: Urgenda-doel om uitstoot te verminderen niet gehaald

CBS: Urgenda-doel om uitstoot te verminderen niet gehaald

DEN HAAG (ANP) - Het Urgenda-doel om vanaf 2020 elk jaar minstens 25 procent minder broeikasgassen uit te stoten dan in 1990 is afgelopen jaar niet gehaald. Statistiekbureau CBS en de Emissieregistratie van het RIVM melden op basis van een eerste berekening dat de uitstoot in 2021 23,9 procent lager was ten opzichte van 1990. In 2020 werd het doel wel net gehaald. Het hoogste rechtscollege oordeelde in 2019 dat de Staat verplicht is om zich te houden aan de Urgenda-doelstelling om zo klimaatverandering tegen te gaan.

De stijging in de uitstoot van broeikasgassen in 2021 is vooral veroorzaakt door het relatief koude begin van 2021. Daardoor verbruikten onder meer woningen, scholen, kantoren en zorginstellingen meer aardgas dan in 2020, stelt het CBS. In de landbouw lag de uitstoot van broeikasgassen ook hoger door het relatief koude en minder zonnige eerste half jaar van 2021. Daar was de uitstoot 2 procent hoger dan in 2020.

De elektriciteitssector stootte eveneens 2 procent meer broeikasgassen uit, terwijl de productie van elektriciteit juist lager lag. Dit komt omdat aardgas duurder werd vanaf het tweede kwartaal in 2021, waardoor meer elektriciteit werd opgewekt met steenkool. De prijs voor kolen steeg minder snel. Bij de inzet van kolen komt meer CO2 vrij dan bij de inzet van aardgas. In de mobiliteitssector en in de industrie bleef de uitstoot ongeveer even hoog als in 2020.

Afgelopen zomer zei directeur van duurzaamheidsorganisatie Urgenda Marjan Minnesma in tv-programma Buitenhof dat de organisatie terug naar de rechter zou gaan als de 25 procent reductie niet werd gehaald. Ze wilde de rechter dan vragen om een dwangsom op te leggen aan de Staat. Dat ging destijds nog over de uitstoot van 2020.

Het klimaatdoel werd in 2020 onder meer gehaald door een vermindering van het steenkoolgebruik en geluk: het was een relatief warm jaar. De verwarming in Nederlandse huishoudens en op werkplaatsen stond daarom minder aan. Ook speelden coronamaatregelen een "beperkte" rol. De industrie stootte ongeveer evenveel broeikasgassen uit als een jaar eerder, maar de uitstoot van het wegverkeer daalde wel met 15 procent.

Meer uit Binnenland

Advocaten willen Corné H. via kort geding in tbs-kliniek krijgen

VUGHT (ANP) - Corné H., veroordeeld wegens een urenlange gijzeling in een café in Ede, moet zo snel mogelijk naar een tbs-kliniek. Daar kan hij de hulp en behandeling krijgen die hij nodig heeft. Om dat te bereiken hebben zijn advocaten een kort geding aangespannen. Een van hen, Petra Breukink, bevestigt dat na berichtgeving van Omroep Brabant. De man is onberekenbaar en is een gevaar voor zichzelf en anderen, stelt Breukink.

19 minuten geleden
RVD: Máxima is weer beter, hervat werkzaamheden

DEN HAAG (ANP) - Koningin Máxima is hersteld van haar griep en hervat haar werkzaamheden. Dat laat de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) weten. De koningin zegde donderdag en vrijdag afspraken af, omdat ze ziek was.

52 minuten geleden
Tot in de middag code geel in het noordoosten wegens gladheid

DE BILT (ANP) - In het noorden en noordoosten van het land kan het maandag plaatselijk glad zijn door ijzel. Die gladheid is in de middag op de meeste plaatsen weer voorbij. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor Groningen, Drenthe, Friesland en de Waddeneilanden.

3 uur geleden
Nederlandse Roselilah wint Grammy met nummer van Kendrick Lamar

LOS ANGELES (ANP) - De Nederlandse producer Roshwita Bacha, beter bekend onder haar artiestennaam Roselilah, heeft een Grammy gewonnen voor haar samenwerking met de Amerikaanse rapper Kendrick Lamar. Het nummer luther, waarop ook zangeres SZA te horen is, kreeg een onderscheiding voor Record of the Year.

3 uur geleden
Grote woningbrand in Rockanje geblust

ROCKANJE (ANP) - De grote woningbrand in Rockanje (Zuid-Holland) is onder controle. De brandweer gaf rond 23.40 uur het sein brand meester, meldt de veiligheidsregio. Bij de brand raakte een persoon gewond. Het betrof de bewoner van het huis waar de brand uitbrak. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht voor controle.

7 uur geleden
MOB: coalitieakkoord heilloze voortzetting van falend beleid

NIJMEGEN (ANP) - Voorzitter Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment (MOB) vindt het nieuwe coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "een heilloze voortzetting van falend beleid".

1 dag geleden
Brand woedt in bedrijfspand in Zuid-Hollandse Alblasserdam

ALBLASSERDAM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Alblasserdam woedt een brand in een bedrijfspand, meldt de veiligheidsregio. Die adviseert omwonenden om ramen en deuren te sluiten wegens rookontwikkeling.

1 dag geleden