CBS: uitgaven toerisme met 43 procent gedaald in 2020
DEN HAAG (ANP) - Binnenlandse en buitenlandse toeristen hebben vorig jaar 52 miljard euro uitgegeven in ons land. Dat is 43 procent minder dan in 2019, aldus cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De grootste krimp zit bij toeristen uit het buitenland.
Het aandeel van toerisme in de Nederlandse economie is gedaald naar 2,4 procent van het bruto binnenlands product (bbp), terwijl dit in 2019 nog 4,4 procent was. Door de maatregelen om de verspreiding van het coronavirus te voorkomen is de toeristische sector in één klap de groei van meer dan tien jaar kwijt, zegt het CBS.
De bestedingen van buitenlandse toeristen daalden met 58 procent en de bestedingen van Nederlanders namen met 35 procent af. Het aantal overnachtingen van Nederlanders in Nederlandse accommodaties zakte met 11 procent, terwijl het aantal overnachtingen van buitenlanders met 59 procent kromp.
ABN AMRO merkt in een rapport over de toerisme- en vrijetijdssector op dat bedrijven die afhankelijk zijn van buitenlandse toeristen het nog steeds moeilijk hebben. De bank wijst daarbij op cijfers van het CBS waaruit blijkt dat hotels, campings en vakantieparken in de eerste jaarhelft van 2021 samen 87 procent minder overnachtingen hebben verschaft aan buitenlanders dan in 2019. De afname in het aantal overnachtingen in 2021 is zowel toe te schrijven aan het wegblijven van buitenlandse toeristen als aan een terugval in het aantal buitenlandse zakelijke reizigers.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omlaag, na de stevige verliezen vorige week. Een negatieve start van Wall Street droeg niet bij aan een verbetering van de stemming in Amsterdam.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een ruime meerderheid van FNV-leden bij sjorbedrijven ILS en Matrans heeft ingestemd met het cao-resultaat voor de sjorders. Een staking van de medewerkers die containers in de haven van Rotterdam losmaken en vastzetten, had vorige maand grote impact, omdat containerschepen niet konden laden en lossen door de acties.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - XPeng, een grote Chinese producent van elektrische auto's, ziet het somber in voor het laatste kwartaal van dit jaar. Volgens het concern staan de verkopen onder druk door een prijzenoorlog op de thuismarkt en groeiende concurrentie.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet (plus 4,5 procent) behoorde maandag tot de winnaars op Wall Street. Beleggers reageerden verheugd op het nieuws dat Berkshire Hathaway, de investeringsmaatschappij van superbelegger Warren Buffett, in het afgelopen kwartaal bijna 18 miljoen aandelen van het moederbedrijf van Google en YouTube heeft gekocht. Dat belang was eind september meer dan 4 miljard dollar waard.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjaak van der Tak, voormalig voorman van LTO Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van de vakgroep Vollegrondsgroenten bij de land- en tuinbouworganisatie. Deze nieuwe vakgroep is opgericht om de belangenbehartiging voor plantaardige sectoren verder te versterken, maakte LTO maandag bekend.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) voert de komende jaren een reorganisatie door om 10 procent van de kosten te besparen. Door het schrappen van zo'n 60 miljoen euro aan kosten wil de centrale bank dat de begroting in 2030 ongeveer even groot is als nu, ondanks verdere loon- en prijsstijgingen. DNB telt nu ruim 2300 voltijdkrachten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) waarschuwt voor de historisch hoge standen van aandelenbeurzen in met name de Verenigde Staten. Onder meer door optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI) en beter dan verwachte prestaties van de economie zijn op Wall Street sinds begin april winsten van zo'n 20 procent geboekt. Dat brengt volgens DNB-president Olaf Sleijpen risico's met zich mee.
7 uur geleden