Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: steun voor kernenergie in Nederland neemt toe

CBS: steun voor kernenergie in Nederland neemt toe

DEN HAAG (ANP) - De steun voor kernenergie onder de Nederlandse bevolking groeit. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vindt nu 36 procent van de volwassenen dat we meer kernenergie moeten gebruiken. Dat was nog een kwart in 2020. Het CBS stelt dat vooral mannen, ouderen en hoogopgeleiden voorstander zijn van kernenergie.

Volgens het bureau vindt nu 15 procent van de volwassenen dat juist helemaal gestopt moet worden met kernenergie. Dat was nog 25 procent in 2020. Door de oorlog in Oekraïne en de onrust op de energiemarkt is er in veel landen een omslag te zien in het sentiment rond kernenergie. Ook door de klimaatproblematiek lopen meer mensen warm voor kernenergie omdat kerncentrales geen broeikasgassen uitstoten.

Het CBS geeft aan dat mannen positiever staan tegenover kernenergie dan vrouwen. Ouderen zijn dan weer vaker voorstander dan jongere leeftijdsgroepen. Van de 75-plussers ziet meer dan 40 procent graag meer kernenergie. Ook bij mensen met een hbo- of universitair diploma is er vaker steun.

Verder zijn er ook regionale verschillen te zien. Zo zijn inwoners van Zeeland, de enige Nederlandse provincie waar een actieve kerncentrale (Borssele) staat, het meest positief over kernenergie. Volgens het CBS vindt 40 procent van de Zeeuwen dat ons land meer kernenergie moet gebruiken. In Groningen is dat aandeel het laagst met 31 procent.

Er zijn plannen om in Borssele twee nieuwe kernreactoren te bouwen. Ook in andere Europese landen zijn er plannen voor meer centrales en worden bestaande centrales ook langer in dienst gehouden om zo te kunnen voldoen aan de stijgende energievraag. Duitsland heeft afgelopen voorjaar wel zijn laatste kernreactoren uitgezet.

Het CBS meldt verder dat een meerderheid van de Nederlanders wil dat er minder gebruik wordt gemaakt van fossiele brandstoffen of dat er helemaal mee gestopt moet worden. Duurzame energiebronnen zoals wind- en zonne-energie, aardwarmte en waterkracht moeten juist meer worden gebruikt, aldus de meeste mensen. Daarbij is de steun voor zonne-energie met 78 procent het grootst, gevolgd door windenergie met 69 procent.

Meer uit Financieel

Zorgtechnologieconcern Philips boekt eerste jaarwinst sinds 2021

AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft voor het eerst sinds 2021 een boekjaar afgesloten met een nettowinst. Het zorgtechnologiebedrijf wist de verkopen ondanks extra importheffingen in de Verenigde Staten op peil te houden. Tegelijkertijd verbeterde de winstgevendheid door kostenbesparingen. Ook was het bedrijf minder geld kwijt dan in voorgaande jaren aan de grote terugroepactie voor slaapapneuapparaten en aanverwante rechtszaken.

19 minuten geleden
Productie Nederlandse industrie stijgt met ruim 1 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in december 1,3 procent meer geproduceerd vergeleken met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In november was sprake van een kleinere productiestijging van 0,4 procent. In minder dan de helft van de branches groeide de productie in de laatste maand van 2025.

1 uur geleden
Thuiswerken blijft populair ondanks strengere werkgevers

DEN HAAG (ANP) - Thuiswerken blijft onverminderd populair, ondanks eerdere signalen dat werkgevers de mogelijkheden voor medewerkers om enkele dagen per week vanuit huis in te loggen willen inperken. Dat komt naar voren uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

1 uur geleden
Ruim 78 miljoen passagiers via Nederlandse luchthavens in 2025

DEN HAAG (ANP) - Meer dan 78 miljoen passagiers reisden vorig jaar van en naar de vijf nationale luchthavens in Nederland. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal passagiers steeg bijna drie procent ten opzichte van 2024. Het blijft echter nog altijd ruim drie procent onder het niveau van het pre-coronajaar 2019.

1 uur geleden
Techaandelen stuwen Amerikaanse beurzen opnieuw omhoog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag, na een aarzelende start, hoger geëindigd. Vooral technologieaandelen hadden de opgaande lijn weer te pakken, na het stevige herstel op vrijdag. Toen gingen chipbedrijven hard omhoog nadat grote Amerikaanse techconcerns forse investeringen in AI-datacentra hadden aangekondigd.

9 uur geleden
Beleggers duiken massaal op Alphabet-obligaties om AI-plannen

MOUNTAIN VIEW (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, gaat naar verwachting ongeveer 20 miljard dollar ophalen met de uitgifte van obligaties. De belangstelling van beleggers was zo groot dat er voor meer dan 100 miljard dollar werd ingeschreven, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. Zo'n enorme belangstelling voor een bedrijfslening komt zelden voor.

12 uur geleden
Spoorstaking in Spanje vroegtijdig beëindigd

MADRID (ANP/AFP) - De spoorstaking die vakbonden voor drie dagen in Spanje hadden afgekondigd, is na één dag voorbij. De regering en bonden hebben een akkoord bereikt over aanvullende veiligheids- en onderhoudsmaatregelen op het spoorwegennet.

12 uur geleden