CBS: sterkste stijging hypotheekschuld sinds najaar 2007
DEN HAAG (ANP) - De hypotheekschuld in Nederland is in het derde kwartaal van dit jaar op kwartaalbasis met 10,9 miljard euro toegenomen. Dat betekent de sterkste stijging sinds het derde kwartaal van 2007. In totaal staat er nu 775,6 miljard euro aan hypotheken open, becijferde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Doordat de economie harder groeide dan de woninghypotheken namen de schulden als percentage van het bruto binnenlands product wel af. Die ging van 92,7 procent in het tweede kwartaal dit jaar naar 92,2 procent in het derde kwartaal.
Volgens het statistiekbureau stegen de inkomens van huishoudens eveneens. Het zogeheten reëel beschikbaar inkomen van huishoudens lag in het derde kwartaal van dit jaar 2,9 procent hoger dan een jaar eerder. De toename is voornamelijk te danken aan hogere lonen voor werknemers. Maar het CBS kijkt er voor dit cijfer ook naar wat je voor je geld kan kopen. Daarom worden de inkomsten van mensen gecorrigeerd voor prijsstijgingen.
De totale beloning van werknemers groeide met 4,8 procent. Het aantal banen was 3 procent hoger en het aantal gewerkte uren groeide met 4,3 procent. De cao-loonstijging kwam op 1,9 procent uit.
Verder ziet het CBS een stijging van het totaal aan ontvangen uitkeringen. Dat kwam vooral doordat er meer AOW-uitkeringen werden uitgekeerd. Verder was het bedrag dat gemoeid was met sociale voorzieningen hoger, vooral doordat er meer studiefinanciering werd ontvangen. Huishoudens betaalden verder 3,7 procent meer belastingen en sociale premies.
Meer uit Financieel
MADRID (ANP/RTR) - Spanje heeft oud-topman van zijn centrale bank Pablo Hernández de Cos naar voren geschoven als kandidaat voor het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij wordt gezien als een van de belangrijkste kandidaten om volgend jaar de vertrekkende Christine Lagarde op te volgen. Oud-president van De Nederlandsche Bank (DNB) Klaas Knot wordt alom beschouwd als zijn belangrijkste rivaal.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) is een onderzoek gestart naar geneesmiddelenfabrikant Biogen. Het bedrijf heeft mogelijk zijn machtspositie rondom medicatie voor multiple sclerose (MS) misbruikt. De waakhond onderzoekt de wijze waarop Biogen bloedtesten beschikbaar stelt. Dit kan gevolgen hebben voor prijs, aanbod en keuzevrijheid.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Tesla is van plan in de loop van volgend jaar te stoppen met de productie van de Cybertruck in zijn grote fabriek in Texas, heeft topman Elon Musk gezegd. Het futuristische model werd ooit aangeprezen als concurrent van de pickups van gevestigde autofabrikanten, maar slaagde er maar niet in de massamarkt te veroveren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gepersonaliseerde feed van socialemediaplatform TikTok kan de mentale gezondheid van gebruikers in gevaar brengen. Dat stelt de Europese Commissie na onderzoek in een voorlopige conclusie. Dit geldt met name voor kwetsbare volwassenen en minderjarigen. Door de werking is de gepersonaliseerde feed van het platform ook in strijd met de Europese Digital Services Act (DSA). Daardoor dreigt ook een boete voor TikTok.
3 uur geledenROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist voor windmolens Sif heeft ondanks solide prestaties in het afgelopen kwartaal nog altijd geen oplossing gevonden voor de financiële problemen van het bedrijf. De onderneming, die in Nederland productievestigingen heeft in Roermond en in Rotterdam op de Tweede Maasvlakte, waarschuwde afgelopen zomer al dat de offshore-windindustrie zich in de diepste crisis bevindt sinds de start zo'n 25 jaar geleden.
4 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 in China is afgelopen kwartaal het sterkst gedaald sinds de coronalockdowns van 2022. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens de organisatie is dit vooral te danken aan de Iranoorlog.
5 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie van de Duitse industrie is voor de tweede achtereenvolgende maand gestegen. Daarmee neemt de hoop toe dat de economie na jaren van stagnatie weer kan groeien. De Duitse economie profiteert met name van overheidsuitgaven aan infrastructuur en defensie.
5 uur geleden