Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: steeds meer sprinkhanen sinds 1990

CBS: steeds meer sprinkhanen sinds 1990

DEN HAAG (ANP) - Sinds 1990 komen er steeds meer sprinkhanen voor in Nederland, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van 35 soorten sprinkhanen waarvan in 2019 voldoende gegevens beschikbaar waren, is van 16 soorten de verspreiding toegenomen. Van 9 soorten is de trend stabiel en bij 10 soorten is sprake van een negatieve trend. In totaal komen 53 soorten sprinkhanen voor in ons land.

Het lijkt dan ook relatief goed te gaan met de meeste sprinkhanensoorten in het land, zegt het kennisinstituut. "Dat kan met de warme temperaturen van de afgelopen tijd te maken hebben", zegt een woordvoerder. Met een paar andere soorten gaat het minder goed; die staan op de Rode Lijst waarop bedreigde diersoorten staan. "Mogelijk gedijen die minder goed bij het warme weer." Maar het kan ook met de opkomst van andere soorten uit zuidelijke streken te maken hebben. Of de inheemse soorten achteruitgaan door concurrentie, moet toekomstig onderzoek uitwijzen, volgens het CBS.

De trends zijn niet gebaseerd op aantallen, maar op verspreiding. Over het algemeen betekent een toename in verspreiding ook een toename in aantallen, zegt het CBS. Voor soorten met weinig waarnemingen en een beperkte verspreiding werken de modellen niet goed. Sommige zeldzame soorten zijn hierdoor niet meegenomen in het onderzoek, aldus het kennisinstituut.

Meer uit Binnenland

Duurzame energiebranche ziet voordelen in energie van eigen bodem

DEN HAAG (ANP) - Het produceren van meer duurzame energie in Nederland zorgt voor minder uitstoot en maakt dat Nederlanders meer "grip krijgen" op de energierekening. Dat zegt voorzitter Olof van der Gaag van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) in reactie op nieuwe verwachtingen van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) over de ontwikkeling van de broeikasgasuitstoot en het energiesysteem in Nederland.

3 uur geleden
PBL ziet verduurzaming stagneren, doel 2050 wordt enorme opgave

DEN HAAG (ANP) - De verduurzaming stagneert, merkt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Voor het derde jaar op rij is de hoeveelheid broeikasgassen die Nederland naar verwachting vermindert in 2030 nauwelijks toegenomen. Tussen de klimaatplannen en het doel voor 2040 ziet het planbureau een "grote kloof", en voor het doel van een klimaatneutraal Nederland in 2050 is nog meer nodig.

4 uur geleden
33 verdachten 'Overasselt' in 3 dagen voor raadkamer rechtbank

ARNHEM (ANP) - Deze week komen 33 verdachten van het recente geweld in Overasselt voor de raadkamer van de rechtbank in Arnhem. Omdat het om veel mensen gaat, zijn de zaken verspreid over drie dagen, meldt de rechtbank. Drie rechters in de raadkamer beslissen over het voortduren van de voorlopige hechtenis met maximaal 90 dagen. Volgens een voorlopige planning gaat het om dinsdag 15, woensdag 16 en donderdag 17 september.

5 uur geleden
Verdachte terreurorganisatie IS ontkent beschuldigingen

ROTTERDAM (ANP) - De 41-jarige Ayham A. uit het Zuid-Hollandse Arkel, verdacht van onder meer een leidende rol in terreurorganisatie IS in zijn vaderland Syrië, betwist de verklaringen van de getuigen tegen hem. Volgens A. verwarren zij hem met andere personen. Hij ontkent dat hij iets met de terroristische beweging te maken heeft gehad.

6 uur geleden
Vliegtuigje uit Hilversum crasht in Duitsland: drie doden

GERDERATH (ANP) - Drie personen zijn omgekomen door een vliegtuigongeluk net over de Duitse grens bij Gerderath, ter hoogte van Roermond. Het vliegtuigje vertrok maandagochtend uit Hilversum, meldt de krant Rheinische Post. Het gaat om een toestel van Vliegschool Hilversum (VSH), aldus die organisatie.

6 uur geleden
Geen nader onderzoek OVV naar trambotsing Erasmusbrug Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) gaat geen nader onderzoek doen naar de trambotsing op de Erasmusbrug in Rotterdam. Op woensdag 22 juli reed een tram daar tegen een stilstaande tram die stond te wachten omdat de brug open was. De raad heeft vertrouwen in het onderzoek dat het openbaarvervoerbedrijf, de RET, van Rotterdam laat doen.

6 uur geleden
Schiphol en KLM vinden advies Raad van State 'belangrijke stap'

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM zijn blij dat het kabinet met het advies van de Raad van State nieuwe regels voor de luchthaven kan vaststellen. De luchthaven en de luchtvaartmaatschappij noemen het advies maandag over nieuwe regels die Schiphol op papier stiller moeten maken "een belangrijke stap" daarnaartoe.

7 uur geleden