Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: steeds meer sprinkhanen sinds 1990

CBS: steeds meer sprinkhanen sinds 1990

DEN HAAG (ANP) - Sinds 1990 komen er steeds meer sprinkhanen voor in Nederland, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van 35 soorten sprinkhanen waarvan in 2019 voldoende gegevens beschikbaar waren, is van 16 soorten de verspreiding toegenomen. Van 9 soorten is de trend stabiel en bij 10 soorten is sprake van een negatieve trend. In totaal komen 53 soorten sprinkhanen voor in ons land.

Het lijkt dan ook relatief goed te gaan met de meeste sprinkhanensoorten in het land, zegt het kennisinstituut. "Dat kan met de warme temperaturen van de afgelopen tijd te maken hebben", zegt een woordvoerder. Met een paar andere soorten gaat het minder goed; die staan op de Rode Lijst waarop bedreigde diersoorten staan. "Mogelijk gedijen die minder goed bij het warme weer." Maar het kan ook met de opkomst van andere soorten uit zuidelijke streken te maken hebben. Of de inheemse soorten achteruitgaan door concurrentie, moet toekomstig onderzoek uitwijzen, volgens het CBS.

De trends zijn niet gebaseerd op aantallen, maar op verspreiding. Over het algemeen betekent een toename in verspreiding ook een toename in aantallen, zegt het CBS. Voor soorten met weinig waarnemingen en een beperkte verspreiding werken de modellen niet goed. Sommige zeldzame soorten zijn hierdoor niet meegenomen in het onderzoek, aldus het kennisinstituut.

Meer uit Binnenland

Filmster mishandeling Utrecht wil dat agent toch vervolgd wordt

UTRECHT (ANP) - Een vrouw die begin dit jaar in Utrecht klappen en schoppen kreeg van een agent, wil dat hij daarvoor alsnog wordt vervolgd. Het gaat om de vrouw die filmde dat de agent een andere vrouw schopte. Dat laat haar advocaat Anis Boumanjal weten.

22 minuten geleden
OM eist zestien jaar voor vadermoord Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag zestien jaar cel geëist tegen de 24-jarige William P. voor het doodsteken van zijn vader op 29 maart 2024. P. drong die dag de woning van zijn 65-jarige vader in Amsterdam-Zuidoost binnen en doodde hem met een groot aantal messteken. Volgens het OM was het een geplande actie en is er sprake van moord.

26 minuten geleden
RWS: funderingen van pijlers brug in A28 grotendeels gevuld

NIJKERK (ANP) - De werkzaamheden aan en bij de Hardenbergerbrug in snelweg A28 bij Nijkerk vorderen, meldt Rijkswaterstaat. "De funderingen van de pijlers van de brug zijn afgelopen nacht voor een groot deel opgevuld met zand", aldus de wegbeheerder.

1 uur geleden
6 maanden cel voor oud-bassist Heideroosjes om kinderporno

ROERMOND (ANP) - Fred H., de voormalige bassist van punkband Heideroosjes, is veroordeeld tot achttien maanden cel. Daarvan zijn twaalf maanden voorwaardelijk, oordeelt de rechter in Limburg. H. stond voor de rechter voor het bezit en het verspreiden van kinderporno. Hij hoeft niet terug naar de gevangenis, omdat zijn celstraf even lang is als het voorarrest.

1 uur geleden
Landelijke ov-staking leidt tot drukte bij taxibedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De landelijke ov-staking leidt tot drukte bij taxibedrijven. Zo waren er dinsdagavond bij Uber al ruim zes keer meer ritreserveringen gedaan dan normaal voor een woensdag, laat een woordvoerder weten.

1 uur geleden
Zuid-Holland wil verbeteringen na ov-chaos Qbuzz snel regelen

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland moet snel aan de slag met de aanbevelingen uit de evaluatie van de chaotisch verlopen overgang van het busvervoer rond onder meer Alphen aan den Rijn, Gouda, Katwijk en Leiden. Daarvoor pleit een deel van Provinciale Staten. In de evaluatie staat onder meer dat het verstandig is om busstallingen in provinciaal beheer te nemen en om een nieuwe concessie in de zomer te laten beginnen in plaats van in de winter.

1 uur geleden
Overlijden Yayoi Kusama zorgt voor run op tickets Stedelijk

AMSTERDAM (ANP) - De overzichtstentoonstelling van de Japanse kunstenaar Yayoi Kusama wordt voor het Stedelijk Museum in Amsterdam de "grootste tentoonstelling die we ooit hebben gehad", zegt een woordvoerder. "De hele 'badkuip', de aanbouw aan het oude pand, is gevuld met haar werk. Dat is eerder gebeurd, maar wat deze expo groter maakt is dat we Kusama hebben doorgetrokken naar buiten: bomen op het Museumplein zijn gewrapt in rood met witte stippen en ook is de gevel bestickerd met gekleurde stippen."

1 uur geleden