CBS: schade door vernieling, fraude en diefstal zo'n 2,5 miljard
DEN HAAG (ANP) - De schade die criminelen met vernielingen, diefstal, fraude en andere vermogensdelicten hebben aangericht bij burgers bedroeg vorig jaar 2,5 miljard euro. Zo werden er 10.000 auto's en 700.000 fietsen gestolen. Verder ging het 557.000 keer om vernielingen aan auto's. Fraude bij onlineaankopen kwam met 1,3 miljoen keer het vaakst voor, maar het schadebedrag hier was ook het laagst. In de helft van de gevallen ging het om minder dan 50 euro.
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat zijn tweejaarlijkse Veiligheidsmonitor publiceerde, waren er vorig jaar 3,2 miljoen mensen slachtoffer van een vermogensdelict. Circa een miljoen keer ging het om vernielingen. Slachtoffers kregen ongeveer 800 miljoen euro terug van financieel dienstverleners als banken en verzekeraars. Dat is iets meer dan een derde van de totale schade.
Vernielingen aan auto's en fietsendiefstal zorgden volgens het CBS voor de grootste schadepost. Vernielde auto's leidden tot 444 miljoen euro schade. Fietsendiefstal was goed voor een kostenpost van 404 miljoen euro. Aankoopfraude betekende een kostenpost van 238 miljoen euro. Onlinefraude was goed voor meer dan een kwart van de totale schade.
Een deel van de fraude in het betalingsverkeer gebeurt door spoofing, waarbij criminelen een andere identiteit aannemen met als doel het slachtoffer over te halen geld over te maken, of toegang tot een rekening te krijgen. Vorig jaar waren 97.000 mensen slachtoffer van deze praktijken. De schade hier bedroeg 261 miljoen euro. Driekwart van de slachtoffers maakte zelf geld over naar de oplichter. Bij bankspoofing, waarbij de crimineel zich voordoet als bankmedewerker, ging het om een schadebedrag van 94 miljoen euro.
De Veiligheidsmonitor is een enquête van het CBS en het ministerie van Justitie en Veiligheid waarin de veiligheid en slachtofferschap van criminaliteit worden gepeild. In 2021 namen ruim 173.000 mensen van 15 jaar of ouder deel aan de enquête.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De markt voor dure bourgognes, bordeaux en andere topwijnen stevent af op het derde jaar op rij met verliezen. Dat komt doordat de importheffingen van de regering-Trump Amerikaanse kopers afschrikten en beleggers hun geld liever steken in andere beleggingen, zoals aandelen en goud.
14 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Duitsers zullen naar verwachting tot minstens halverwege 2026 zien dat hun spaargeld in waarde daalt, omdat de inflatie hoger ligt dan de spaarrente. In Nederland speelt hetzelfde probleem.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP) - China beperkt nog steeds de levering van zeldzame aardmetalen die de Verenigde Staten nodig hebben om onder meer eigen magneten te maken. Dit gebeurt zelfs nadat president Donald Trump in oktober een deal sloot met Beijing om de beperkingen op de leveringen op te heffen, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
17 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Amerikaanse bedrijven bij de TikTok-deal de Chinese regels naleven en naar evenwichtige oplossingen streven. "We hopen dat de Amerikaanse kant samenwerkt met China, zijn afspraken nakomt en een eerlijk en open klimaat biedt voor Chinese bedrijven in de Verenigde Staten", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Handel.
18 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.
20 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.
1 dag geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.
1 dag geleden