CBS: schade door vernieling, fraude en diefstal zo'n 2,5 miljard
DEN HAAG (ANP) - De schade die criminelen met vernielingen, diefstal, fraude en andere vermogensdelicten hebben aangericht bij burgers bedroeg vorig jaar 2,5 miljard euro. Zo werden er 10.000 auto's en 700.000 fietsen gestolen. Verder ging het 557.000 keer om vernielingen aan auto's. Fraude bij onlineaankopen kwam met 1,3 miljoen keer het vaakst voor, maar het schadebedrag hier was ook het laagst. In de helft van de gevallen ging het om minder dan 50 euro.
Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat zijn tweejaarlijkse Veiligheidsmonitor publiceerde, waren er vorig jaar 3,2 miljoen mensen slachtoffer van een vermogensdelict. Circa een miljoen keer ging het om vernielingen. Slachtoffers kregen ongeveer 800 miljoen euro terug van financieel dienstverleners als banken en verzekeraars. Dat is iets meer dan een derde van de totale schade.
Vernielingen aan auto's en fietsendiefstal zorgden volgens het CBS voor de grootste schadepost. Vernielde auto's leidden tot 444 miljoen euro schade. Fietsendiefstal was goed voor een kostenpost van 404 miljoen euro. Aankoopfraude betekende een kostenpost van 238 miljoen euro. Onlinefraude was goed voor meer dan een kwart van de totale schade.
Een deel van de fraude in het betalingsverkeer gebeurt door spoofing, waarbij criminelen een andere identiteit aannemen met als doel het slachtoffer over te halen geld over te maken, of toegang tot een rekening te krijgen. Vorig jaar waren 97.000 mensen slachtoffer van deze praktijken. De schade hier bedroeg 261 miljoen euro. Driekwart van de slachtoffers maakte zelf geld over naar de oplichter. Bij bankspoofing, waarbij de crimineel zich voordoet als bankmedewerker, ging het om een schadebedrag van 94 miljoen euro.
De Veiligheidsmonitor is een enquête van het CBS en het ministerie van Justitie en Veiligheid waarin de veiligheid en slachtofferschap van criminaliteit worden gepeild. In 2021 namen ruim 173.000 mensen van 15 jaar of ouder deel aan de enquête.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Krispy Kreme, een grote rivaal van donutketen Dunkin', komt naar Nederland. Het Amerikaanse bedrijf heeft een franchisedeal gesloten met ondernemer Roberto Fava die eerder jarenlang Dunkin' in Nederland leidde. "Het is echt of ik een transfer maak van Ajax naar PSV, of van Burger King naar McDonald's", zegt hij zelf over zijn overstap.
35 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft de leeftijdverificatie-app die het deze week presenteerde bijgewerkt, nadat er online meldingen waren gedaan dat de app te hacken was. Dat laat een woordvoerder van de Commissie weten.
38 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen gingen bijna 10 procent omlaag na een verklaring van de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi over dat de Straat van Hormuz weer is heropend voor de commerciële scheepvaart.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het geschil over chipfabrikant Nexperia moet binnen het bedrijf zelf worden opgelost, vinden de Nederlandse en Chinese regering, aldus minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) vrijdag. Ze sprak deze week met ambassadeur Shen Bo van China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Albert Heijn moet een voormalige uitzendkracht in vaste dienst nemen nadat hij ruim zeven jaar voor hetzelfde distributiecentrum van de supermarktketen had gewerkt. Het winkelbedrijf heeft misbruik van een uitzendovereenkomst gemaakt, oordeelt de rechtbank in Den Haag. Volgens vakbond FNV, die de Poolse uitzendkracht Pawel Rudzki steunde, werd hij uiteindelijk weggestuurd om zijn leidende rol bij een staking.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het wordt voor Nederlandse bedrijven die last hebben van de gestegen energieprijzen moeilijker om de hogere kosten door te berekenen dan bij de vorige energiecrisis in 2022. Dat stelt consultancykantoor PwC in een analyse over de economische effecten van de Iranoorlog. Vier jaar geleden kwam Nederland net uit de coronacrisis, waar steunpakketten, lage rentes en opgepot spaargeld ervoor zorgden dat consumenten veel te besteden hadden. Nu is dat veel minder het geval en zouden klanten hun producten links laten liggen als ze te duur worden, stellen economen van PwC.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel ziet nog altijd geen indicatie van een "wijdverspreid tekort" aan vliegtuigbrandstof in de Europese Unie, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) stelde donderdag dat binnen zes weken delen van Europa tegen vliegtuigbrandstoftekorten aan zullen lopen.
2 uur geleden