CBS: productie Nederlandse industrie op hoogste niveau ooit
DEN HAAG (ANP) - De productie in de Nederlandse industrie is in november met 10,6 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) lag de productie daarmee op het hoogste niveau ooit. Een maand eerder kwam de groei uit op 9,9 procent.
De Nederlandse industrie profiteert van het sterke economische herstel van de coronacrisis, die in 2020 nog voor flinke tegenwind zorgde. In het voorjaar van 2020 kromp de productie snel en in mei 2020 werd een dieptepunt bereikt. Daarna werd een stijgende lijn ingezet.
Bijna driekwart van alle bedrijfsklassen in de industrie produceerde in november meer dan in dezelfde maand een jaar eerder. Van de grotere branches realiseerde de machine-industrie met bijna 59 procent opnieuw de grootste groei.
In december 2021 waren ondernemers in de industrie volgens het statistiekbureau weliswaar minder positief dan een maand eerder, maar het producentenvertrouwen lag ruim boven het langjarig gemiddelde.
In Duitsland, een belangrijke afzetmarkt voor de Nederlandse industrie, nam het producentenvertrouwen in december toe na vijf maanden daling op rij, aldus de Ifo-index die dat vertrouwen meet. Ondernemers waren optimistischer over de verwachte bedrijvigheid, maar wat minder positief over de huidige bedrijvigheid. De gemiddelde dagproductie van de Duitse industrie kromp volgens het Duitse statistiekbureau Destatis in november met 2,4 procent in vergelijking met een jaar eerder.
Meer uit Financieel
BOEKAREST (ANP/RTR) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor "significante" risico's voor de groei van de wereldeconomie, maar het is nog te vroeg om een inschatting te geven van de exacte impact. Dat heeft secretaris-generaal Mathias Cormann van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gezegd.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale netbeheerders willen tijdsafhankelijke nettarieven aan grootverbruikers op het elektriciteitsnet kunnen vragen, meldt Netbeheer Nederland. Daarmee zouden netbeheerders stroomverbruik op rustige momenten op het net goedkoper kunnen maken dan op piekmomenten. De brancheorganisatie hoopt dat de nieuwe tarieven, die gelden voor alle ruim 70.000 grootverbruikers voor de afname van elektriciteit, in 2028 kunnen ingaan.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor een liter Euro95 kan dinsdag boven de 2,50 euro stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentencollectief UnitedConsumers. Nu staat die landelijke adviesprijs voor Euro95 van de grote oliemaatschappijen op 2,486 euro per liter.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De eerste producent van groene waterstof is aangesloten op de Nederlandse waterstofinfrastructuur, meldt Gasunie. De waterstoffabriek van Shell op de Rotterdamse Maasvlakte, genaamd Holland Hydrogen 1, is de eerste met een aansluiting op het waterstofnetwerk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Verzekeraars roept ondernemers op snel contact op te nemen met hun verzekeringsmaatschappij of premiepensioeninstelling om de pensioenregeling aan te passen aan het nieuwe stelsel. Als werkgevers dit niet voor 2028 hebben gedaan, ziet de Belastingdienst het opgebouwde pensioenvermogen als loon en moet over het hele pensioenvermogen belasting worden betaald. Dat bevestigt een woordvoerder van de branchevereniging na berichtgeving door het AD.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ondanks de stijgende energieprijzen is Brussel niet van plan "ook maar een molecuul" aan Russische energie te importeren in de toekomst. Dat zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een vergadering van EU-ministers van Energie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De Verenigde Staten voerden afgelopen weekend bombardementen uit op het Iraanse eiland Kharg. Vanaf dat eiland wordt verreweg de meeste olie uit Iran verscheept.
3 uur geleden