CBS: producentenvertrouwen in september weer hoger
DEN HAAG (ANP) - In september waren de ondernemers in de industrie optimistischer dan een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten waren met name positiever over de toekomstige bedrijvigheid. Een maand eerder was de stemming nog veel somberder.
Van alle branches hadden ondernemers in de textiel- en kledingindustrie het meeste vertrouwen in de toekomst, in de transportsector het minst. Ook in de bouwmaterialen waren producenten positiever, net als in de elektrotechnische en machinesector.
Het vertrouwen van producenten steeg van 9,6 in augustus, toen het vertrouwen omlaag duikelde, naar 11,1. Dat is ruim boven het langjarig gemiddelde en nog altijd boven het gemiddelde van de afgelopen 20 jaar, dat op 0,5 staat. In juli waren producenten met 12,3 nog wat optimistischer nadat wereldwijd economieën weer begonnen aan te trekken. In april 2020 waren ze, vlak na de uitbraak van de coronacrisis, het minst optimistisch.
Aanvoerproblemen
De stemming van de producenten wordt de laatste tijd beïnvloed door problemen met de aanvoer van goederen en containertekorten. Ook zijn de prijzen van grondstoffen de afgelopen tijd flink gestegen en is er over de hele linie een personeelstekort, dat bedrijven meer geld kost aan salarissen.
Producenten kijken met optimisme naar de orderboeken voor de toekomst. Het aantal ondernemers dat verwacht dat de productie de komende drie maanden toe zal nemen is groter dan het aantal dat een afname voorziet. Er zijn meer ondernemers die de hoeveelheid werk op de plank groot vindt dan ondernemers die te weinig orders hebben. Ondernemers vinden hun eindvoorraad verder eerder te klein dan te groot.
Duitse productie
De gemiddelde dagproductie was in juli 14,1 procent hoger dan in juli 2020, maar wel minder hoog dan de maand ervoor. In juni was deze nog 17,9 procent. Ten opzichte van juli 2019 werd een groei van ruim 9 procent genoteerd.
Het vertrouwen in de Duitse productie, een belangrijke afzetmarkt voor Nederland, nam verder af en was in september minder positief dan in augustus. Ondernemers waren zowel over de huidige als de toekomstige bedrijvigheid minder positief.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/RTR) - Lage waterstanden dreigen deze week de binnenvaart op een cruciaal traject van de Rijn stil te leggen. Daardoor dreigt de belangrijke waterweg te worden opgesplitst in twee afzonderlijk bevaarbare delen, waarschuwt BDB, de federale branchevereniging voor de Duitse binnenvaart, maandag.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Door het massale verkopen van voormalige huurwoningen door beleggers zijn er waarschijnlijk nog jaren maar heel weinig huurwoningen in Nederland. Dat leidt vooral voor studenten en jonge starters die een huis zoeken tot grote problemen, verwacht vastgoedadviseur CBRE in een onderzoek waarover het FD maandag berichtte.
22 minuten geledenDEURNE (ANP) - De noodlijdende bussenfabrikant Ebusco is een belangrijke opdracht verloren voor de levering van 23 elektrische bussen. Het openbaarvervoerbedrijf van de Duitse stad Potsdam heeft het contract met de Brabantse maker van elektrische bussen beëindigd, omdat Ebusco de bussen niet op tijd zou hebben geleverd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in juni met 4,6 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee is de productiegroei duidelijk afgezwakt vergeleken met de twee voorgaande maanden. In mei steeg de productie nog met 6,8 procent en in april met 5,7 procent.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Webwinkel bol heeft een twintigtal eclipsbrillen uit zijn assortiment verwijderd. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. Volgens haar was het voor bol onmogelijk te garanderen dat ze aan de eisen voldoen.
15 uur geledenSAINT-OMER (ANP/BELGA) - In Frankrijk is een onderzoek geopend naar een incident met een ontplofte squishy, een populair antistressspeelgoed. Dat meldt het parket van Saint-Omer zondag. Onlangs liep een 8-jarig jongetje tweedegraads brandwonden op toen een squishy in zijn gezicht explodeerde.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - Apple praat met CXMT over de mogelijkheden om geheugenchips af te nemen van die Chinese maker van halfgeleiders. Elke mogelijke deal ligt politiek echter zeer gevoelig, schrijft The Wall Street Journal zondag op basis van ingewijden.
17 uur geleden