CBS: ook in Gronings aardbevingsgebied krapte op woningmarkt
DEN HAAG (ANP) - Net zoals in de rest van het land kampt ook het aardbevingsgebied in Groningen met krapte op de woningmarkt, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Eerder bleef het gebied achter ten opzichte van vergelijkbare omgevingen, maar daar is inmiddels nauwelijks meer sprake van.
Het CBS vergeleek gebieden in Groningen met weinig, gemiddeld en veel schade door de aardbevingen met soortgelijke gebieden zonder schade, het zogeheten referentiegebied. Inmiddels zijn daar nauwelijks meer verschillen in te ontdekken wat betreft woonontwikkelingen in de periode van 1995 tot en met de eerste helft van 2022.
In alle onderzochte regio's staan huizen korter te koop en de afname van die verkooptijd komt in alle gebieden ongeveer overeen. Ook ontwikkelt de huizenprijs zich in alle gebieden op ongeveer dezelfde manier. Gemiddeld is overal de verkoopprijs hoger dan de vraagprijs, ook als er in dat gebied sprake is van veel aardbevingsschade.
Stijgende verkoopprijzen
In de regio's met weinig of gemiddelde schade, stijgen de verkoopprijzen gemiddeld nog harder dan in het referentiegebied. Wel vlakt de groei van de huizenprijzen af in alle onderzochte gebieden.
Uit een vorig CBS-onderzoek, gedaan van 2012 tot en met de helft van 2021, kwam ook al naar voren dat de woningmarkt in het aardbevingsgebied zich vrijwel net zo ontwikkelt als in gebieden zonder schade. Wel stonden huizen in gebieden met veel schade toen gemiddeld langer te koop.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
8 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
9 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
10 uur geleden