Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: ondernemersvertrouwen stijgt licht

CBS: ondernemersvertrouwen stijgt licht

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse ondernemersvertrouwen stijgt in het tweede kwartaal van dit jaar licht, nadat ook al in het eerste kwartaal de stemming positief was. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) samen met de Kamer van Koophandel, het Economisch Instituut voor de Bouw en de werkgeversverenigingen MKB-Nederland en VNO-NCW.

Volgens de zogeheten Conjunctuurenquête Nederland staat de stemmingsindicator nu op een stand van 7,5. Daarmee gaat de index verder omhoog. In het vierde kwartaal van vorig jaar was de stemming nog licht negatief.

De onderzoekers stellen dat in de meeste bedrijfstakken het vertrouwen positief is. In de horeca nam het vertrouwen het sterkst toe, dankzij optimisme over de gerealiseerde en verwachte omzet. In de bouwnijverheid is het vertrouwen juist weer het hoogst. Ondernemers in die bedrijfstak zijn veel positiever gestemd over de ontwikkeling van de productie dan in het voorgaande kwartaal.

Autohandel

Daar staat tegenover dat in de autohandel en -reparatie het ondernemersvertrouwen het sterkst is gedaald. Ook in de bedrijfstak vervoer en opslag is de stemming sterk gedaald en zelfs omgeslagen naar negatief.

MKB-Nederland en VNO-NCW zeggen dat de cijfers aansluiten bij de krimp van de Nederlandse economie die het CBS dinsdag meldde. "We zien weliswaar een lichte stijging van het ondernemersvertrouwen, maar onderliggend blijft de situatie kwetsbaar", geven ze aan in een reactie.

Arbeidskrachten

Volgens de ondernemersorganisaties is sprake van een optelsom van problemen. "Vooral het tekort aan arbeidskrachten en productiemiddelen blijven de ondernemers parten spelen en vallen op in de nieuwe cijfers. Inmiddels begint ook ‘onvoldoende vraag’ voor steeds meer ondernemers een probleem te worden. Zorgelijk is verder ook dat er nu al vijf kwartalen op rij meer ondernemers zijn die een daling van de winstgevendheid rapporteren dan een stijging van de winstgevendheid."

Meer uit Financieel

Chinese robots rukken op, investeerders staan in de rij

BEIJING (ANP/RTR) - Honderden Chinese robotfabrikanten pakken woensdag in Beijing uit met hun nieuwste robots, om investeerders en consumenten ervan te overtuigen dat de robotrevolutie nu echt doorbreekt. De conferentie 'World Robot Conference' komt op een moment dat robots steeds meer een nieuw strijdtoneel worden in de concurrentie tussen de VS en China. Tegelijkertijd worden investeerders steeds enthousiaster over de sector.

24 minuten geleden
Lagarde: Europa mag niet achterblijven in AI-revolutie

GENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Europa mag niet achterblijven in de AI-revolutie en de economische veranderingen door kunstmatige intelligentie. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een toespraak op het hoofdkantoor van het World Economic Forum in het Zwitserse Genève.

42 minuten geleden
President Lula prijst olievondst Petrobras bij Amazone-rivier

RIO DE JANEIRO (ANP/DPA) - Het Braziliaanse staatsolieconcern Petrobras heeft olie gevonden bij de monding van de Amazone-rivier in Brazilië. De olievondst is door de Braziliaanse president Luiz Inácio 'Lula' da Silva een "paspoort voor de toekomst van het land" genoemd. Daarbij legt hij internationale kritiek op het winnen van fossiele brandstoffen bij de rivier naast zich neer.

1 uur geleden
Verzekeraar ASR omhoog op terughoudend Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Verzekeraar ASR was woensdag de sterkste stijger bij de hoofdfondsen in Amsterdam na de publicatie van sterke halfjaarcijfers. Het concern behaalde een bedrijfswinst van 901 miljoen euro, 10 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Volgens ASR boekten alle bedrijfsonderdelen vooruitgang in de eerste jaarhelft. Het aandeel ASR stond kort na de opening 0,8 procent in de plus. Chipmachinefabrikant ASML, een zwaargewicht in de AEX, herstelde iets van de zware verliezen van de afgelopen dagen met een plus van 0,5 procent.

1 uur geleden
Nieuwe topvrouw ASR roept kabinet op problemen UWV aan te pakken

UTRECHT (ANP) - De nieuwe topvrouw van verzekeraar ASR, Ingrid de Swart, doet een hernieuwde oproep aan het kabinet om de problemen bij uitkeringsinstantie UWV op te lossen. Haar voorganger Jos Baeten drong eerder aan op een betere samenwerking tussen verzekeraars en het UWV. Hierover zijn ook gesprekken geweest. "Er lijkt wel een gewillig oor te zijn om deze uitgestoken hand aan te nemen. Maar tot nu toe ontbreekt het nog aan snelheid", zegt De Swart woensdag bij de presentatie van de halfjaarresultaten.

2 uur geleden
Twee schepen keren om in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Twee grote tankers hebben een ommekeer gemaakt in de Straat van Hormuz. De schepen leken een doorvaart door de zeestraat toch niet aan te durven. De smalle vaarweg is al maanden grotendeels gesloten en er varen nog slechts enkele schepen via de zeestraat.

3 uur geleden
SpaceX bij beursgang ongekend populair bij Nederlandse beleggers

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Nederlandse beleggers hebben bij het beursdebuut van SpaceX meteen flink aandelen ingekocht. Volgens onderzoek van De Nederlandsche Bank (DNB) kochten huishoudens zich voor een recordbedrag in. Veel aandelen van het ruimtevaart- en AI-bedrijf van Elon Musk werden echter al snel weer verkocht, mogelijk om de koerswinsten van de eerste dagen te verzilveren. Later ging de koers hard omlaag.

3 uur geleden