Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: omzet autobranche hoger door prijsstijgingen

CBS: omzet autobranche hoger door prijsstijgingen

DEN HAAG (ANP) - De omzet van de auto- en motorbranche in Nederland is in het eerste kwartaal met meer dan een vijfde toegenomen. Dat komt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) onder meer door de prijsstijgingen die in de sector zijn doorgevoerd. Door de tekorten aan chips en personeel en de gestegen kosten van materialen werden auto's flink duurder.

Ook de populariteit van elektrische auto's draagt bij aan de omzetstijging in de eerste drie maanden van dit jaar. Dergelijke auto's zijn doorgaans duurder dan vergelijkbare modellen met een benzine- of dieselmotor. Door de gestegen brandstofprijzen kijken meer mensen naar een elektrisch voertuig.

De omzet van de handel in en reparatie van personenauto's ging met 30,2 procent omhoog op jaarbasis. Automerken kiezen er vanwege de chiptekorten veelal voor om vooral luxere uitvoeringen te maken van hun modellen waardoor de gemiddelde prijs van een auto toenam. Bij de handel in en reparatie van motoren was er een omzetstijging van 15,3 procent.

Bij de verkoop van zwaardere bedrijfsauto's zijn de gevolgen van de oorlog in Oekraïne goed te merken. De productie van vrachtwagens van verschillende merken lag bijvoorbeeld stil omdat er geen kabelbomen geleverd konden worden vanuit Oekraïne. Kabelbomen zijn op maat gemaakte strengen van elektrische kabels waarmee alle onderdelen van een auto of vrachtauto aan elkaar verbonden worden. Ook de chiptekorten spelen hier nog een grotere rol.

Net geen kwart van de bedrijven in de auto- en motorbranche geeft aan in het huidige kwartaal te weinig personeel te hebben. Er waren in de eerste drie maanden 7300 vacatures in de sector. Zoveel banen waren er niet beschikbaar sinds 1997.

Meer uit Financieel

ACM: meer onderzoek nodig naar overname bouwer VolkerWessels

AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Markt & Consument (ACM) gaat meer onderzoek doen naar de overname van de Nederlandse activiteiten van bouwbedrijf VolkerWessels door investeerder HAL. Volgens de toezichthouder zijn er risico's rond de concurrentie door die overname in de grond-, weg- en waterbouw (GWW). HAL mag daardoor nog geen uitsluitende zeggenschap verkrijgen over die activiteiten.

9 minuten geleden
Maker Delfts blauw bang dat Iranoorlog toerisme kan raken

DELFT (ANP) - Aardewerkproducent Royal Delft, maker van Delfts blauw, vreest dat de wereldwijde onrust door onder meer de oorlogen in Oekraïne en het Midden-Oosten voor een terugloop van het toerisme in Nederland kan zorgen. "Dit kan zijn weerslag hebben op het consumentenvertrouwen, het toerisme en de ontwikkeling van de kosten", waarschuwt de onderneming bij de presentatie van haar jaarcijfers.

17 minuten geleden
KHN: nog maar 48 gemeenten verruimen openingstijden voor WK

WOERDEN (ANP) - In een groot deel van Nederland is het nog onzeker of voetbalfans komende zomer wedstrijden van het WK voetbal in de horeca volledig kunnen bekijken. Van de in totaal 342 gemeenten hebben er pas 48, oftewel 14 procent, definitief besloten de openingstijden daarvoor te verruimen, komt naar voren uit cijfers van brancheorganisatie Koninklijke Horeca Nederland (KHN).

36 minuten geleden
AEX-index gaat verder omlaag na flink verlies op vrijdag

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag met verlies begonnen aan de nieuwe handelsweek nadat vrijdag nog een flinke min werd neergezet door de hoofdgraadmeter. De aandacht van beleggers blijft uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.

51 minuten geleden
Japanse overheid roept burgers op geen toiletpapier te hamsteren

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse overheid heeft burgers opgeroepen geen toiletpapier te hamsteren. Berichten op sociale media suggereren namelijk dat mensen in het Aziatische land beginnen met het inslaan van dagelijkse benodigdheden uit angst voor gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
CBS meldt grootste daling consumentenvertrouwen in bijna 4 jaar

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is flink verslechterd sinds de eerste aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op Iran eind februari. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat in maart de grootste daling zien in bijna vier jaar.

2 uur geleden
Beurzen Azië hard omlaag, olieprijzen hoger

TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen maandag hard omlaag door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen stegen na het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump van afgelopen zaterdag dat hij Iraanse energiecentrales zal aanvallen als Iran niet binnen 48 uur de Straat van Hormuz volledig heropent voor de scheepvaart.

2 uur geleden