CBS: omzet autobranche hoger door prijsstijgingen
DEN HAAG (ANP) - De omzet van de auto- en motorbranche in Nederland is in het eerste kwartaal met meer dan een vijfde toegenomen. Dat komt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) onder meer door de prijsstijgingen die in de sector zijn doorgevoerd. Door de tekorten aan chips en personeel en de gestegen kosten van materialen werden auto's flink duurder.
Ook de populariteit van elektrische auto's draagt bij aan de omzetstijging in de eerste drie maanden van dit jaar. Dergelijke auto's zijn doorgaans duurder dan vergelijkbare modellen met een benzine- of dieselmotor. Door de gestegen brandstofprijzen kijken meer mensen naar een elektrisch voertuig.
De omzet van de handel in en reparatie van personenauto's ging met 30,2 procent omhoog op jaarbasis. Automerken kiezen er vanwege de chiptekorten veelal voor om vooral luxere uitvoeringen te maken van hun modellen waardoor de gemiddelde prijs van een auto toenam. Bij de handel in en reparatie van motoren was er een omzetstijging van 15,3 procent.
Zwaardere bedrijfsauto's
Bij de verkoop van zwaardere bedrijfsauto's zijn de gevolgen van de oorlog in Oekraïne goed te merken. De productie van vrachtwagens van verschillende merken lag bijvoorbeeld stil omdat er geen kabelbomen geleverd konden worden vanuit Oekraïne. Kabelbomen zijn op maat gemaakte strengen van elektrische kabels waarmee alle onderdelen van een auto of vrachtauto aan elkaar verbonden worden. Ook de chiptekorten spelen hier nog een grotere rol.
Net geen kwart van de bedrijven in de auto- en motorbranche geeft aan in het huidige kwartaal te weinig personeel te hebben. Er waren in de eerste drie maanden 7300 vacatures in de sector. Zoveel banen waren er niet beschikbaar sinds 1997.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel is maandag hoger geëindigd op de aandelenbeurs in Amsterdam. De verfproducent verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met die transactie is een bedrag van ongeveer 1,4 miljard dollar gemoeid. AkzoNobel won 1,8 procent.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer bedrijven in Nederland wachten op een aansluiting voor stroomgebruik op het volle net. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland stonden eind juni in totaal bijna 15.500 aanvragen op de wachtlijst bij een regionale netbeheerder. Dat waren er eind 2025 nog 15.154.
59 minuten geledenSÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op de beurs in São Paulo reageerden maandag enthousiast op het nieuws dat Flávio Bolsonaro de eerste ronde van de Braziliaanse verkiezingen had gewonnen. Bolsonaro wordt als marktvriendelijker gezien dan opponent en zittend president Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro deed het beter dan de peilingen hadden verwacht en is nu de favoriet voor de tweede ronde later deze maand.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Winkelstraten in Nederland zijn in het afgelopen kwartaal opnieuw rustiger geworden, meldt onderzoeksbureau RMC. De organisatie wijt dit aan de recordhete zomer.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag gemengd geopend, na de winsten van vrijdag door een zwak cijfer over de banengroei in de Verenigde Staten. Door het tegenvallende banenrapport wordt de kans op een nieuwe renteverhoging door de Amerikaanse centrale bank later deze maand minder waarschijnlijk geacht.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde olievoorraden waarmee schokken in het aanbod opgevangen kunnen worden, zijn "angstaanjagend klein" geworden. Dat zegt de topman van het Saudische staatsoliebedrijf Saudi Aramco, Ami Nasser. Daardoor dreigen de markten verder onder druk te komen als de Straat van Hormuz niet opengaat.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Transavia komt met een grootschalig bezuinigingsprogramma in een poging de winst op te krikken. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door De Telegraaf.
4 uur geleden