CBS: nog steeds minder CO2-uitstoot door lager gasverbruik
DEN HAAG (ANP) - De uitstoot van broeikasgassen was in het derde kwartaal van dit jaar lager dan in dezelfde periode in 2021. Het gaat om een vermindering van 4 procent in uitstoot, becijferde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) woensdag. De daling is vooral te verklaren doordat de landbouw en de industrie minder aardgas verbruikten vanwege de hoge prijzen.
Bovendien was er van juli tot en met september veel zon. Daardoor hoefden tuinders minder kunstmatig te verlichten. Ook dat scheelde in het aardgasverbruik. De elektriciteitssector stootte wel 14 procent meer broeikasgassen uit, afkomstig uit aardgas- en kolencentrales. Dat kwam onder meer omdat de vraag naar elektriciteit vanuit andere Europese landen groot was.
Het is de derde daling op rij dit jaar. In het eerste en tweede kwartaal van 2022 daalde de uitstoot in vergelijking met een jaar eerder respectievelijk zo'n 11 en 9 procent, meldde het CBS destijds. Ook toen waren de vermindering van het aardgasverbruik en het zachte weer de oorzaken.
Of Nederland op weg is het doel te halen om dit jaar 25 procent minder broeikasgassen uit te stoten ten opzichte van 1990 is nog niet te zeggen, vertelt een woordvoerder van het CBS. Door een uitspraak van de Hoge Raad is Nederland sinds 2020 verplicht zich te houden aan deze zogenoemde Urgenda-doelstelling. In 2020 lukte dat - mede door de coronacrisis en het warme weer. In 2021 niet, toen was de uitstoot zo'n 24 procent lager dan in 1990, berekende het CBS.
Ondanks de lagere uitstoot dit kwartaal, ziet het CBS dat in bijna alle sectoren de productie hoger lag. De Nederlandse luchtvaart stootte wel 19 procent meer uit dan in dezelfde periode een jaar eerder. Toch is de sector niet op hetzelfde niveau als voor de coronacrisis in 2019. De zeevaart en het wegvervoer hebben dit jaar minder CO2 uitgestoten vergeleken met 2021.
Hoeveel huishoudens precies uitstoten is voor het CBS lastig te bepalen. Dat komt omdat het statistiekbureau niet de maandcijfers van het energieverbruik in de gebouwde omgeving ontvangt. Als mensen dus plotseling besluiten de thermostaat lager te zetten, ondanks dat het koud is buiten, is dat niet direct in de berekening terug te zien. Dat wordt later verwerkt in de cijfers.
Meer uit Binnenland
'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee doet ook onderzoek naar een brand op een militair oefenterrein op de Ederheide, die op dinsdag 21 april uitbrak. Dat werd vrijdag bekendgemaakt. Bekend was al dat onderzoek loopt naar branden op oefenterreinen bij 't Harde, Oirschot en Weert.
1 uur geledenWEERT (ANP) - In Weert geldt een noodverordening voor het gebied waar de brandweer nog steeds bezig is met het blussen van de natuurbrand. De noodverordening is donderdagavond laat ingegaan en geldt vrijdag nog steeds, laat een woordvoerder weten.
1 uur geledenDEN HELDER (ANP) - De Vakbond voor Burger en Militair defensiepersoneel (VBM) is het eens met generaal Onno Eichelsheim, die zegt dat oefeningen van Defensie ondanks de droogte niet tijdelijk stilgelegd hoeven te worden. Deze week ontstonden drie grote natuurbranden op militaire terreinen. Voorzitter Jean Debie vindt het desondanks niet onverantwoord om onder de huidige omstandigheden te oefenen. "Militairen weten over het algemeen heel goed wat ze op zulke momenten moeten doen."
2 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer is nog volop bezig met het controleren en nablussen van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Op meerdere plekken ontstaan nieuwe brandhaarden, die direct door de brandweer worden bestreden om verdere uitbreiding van de brand te voorkomen.
3 uur geledenBONN (ANP) - De Duitse brandweer stuurt vrijdag 21 voertuigen met 67 mensen naar Nederland om te helpen bij het blussen van de natuurbranden. De gespecialiseerde eenheden komen uit de steden Düsseldorf, Leverkusen, Bonn, Königswinter en Ratingen.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In Nederland is vanaf zaterdagmiddag code geel van kracht wegens onweer met windstoten en hagel, meldt het KNMI. Volgens het weerinstituut is er kans op hagelstenen tot 2 centimeter groot en windstoten tot plaatselijk 70 kilometer per uur.
5 uur geleden