CBS: nog nooit zoveel ziekmeldingen als in eerste kwartaal 2022
DEN HAAG (ANP) - Het ziekteverzuim onder personeel van bedrijven en overheid lag nog nooit zo hoog als in het eerste kwartaal van dit jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) steeg het ziekteverzuim in de meetperiode naar 6,3 procent. Dat was in dezelfde periode een jaar eerder nog 4,8 procent.
Of het coronavirus de oorzaak is van het hoge verzuim, laat het CBS in het midden. Het statistiekbureau wijst er wel op dat uit jaarlijks onderzoek blijkt dat er bij 8 procent van de werknemers bij het meest recente verzuim vorig jaar coronagerelateerde klachten speelden.
De zorg was ook in de eerste maanden van dit jaar de sector waar het meeste verzuim was. Hier was het percentage bijna 9 procent. Dit was een jaar eerder nog 6,8 procent. Vooral in de verpleging, verzorging en de thuiszorg was het ziekteverzuim hoog. Dit kwam uit boven de 10 procent. Ook in de kinderopvang werd een percentage van 10 procent gemeten. Volgens het CBS is het niet eerder voorgekomen dat branches een ziekteverzuim van boven de 10 procent hadden. Corona speelde bij deze groep mensen een grote rol.
Horeca
De horeca kende relatief gezien de sterkste toename. Het CBS waagt zich niet aan een oorzaak, maar het lijkt erop dat de versoepelingen van de coronamaatregelen een rol hebben gespeeld. Gedurende het eerste kwartaal werden de coronarestricties versoepeld en mochten cafés en restaurants weer zonder beperkingen worden bezocht. Het ziekteverzuim in de horeca nam met 2,1 procentpunt toe tot 6 procent.
Verder was in de sector overige dienstverlening, met daarin onder andere de haarsalons en sauna's sprake van het hoogste verzuim ooit. Hier lag het ziektepercentage op 6,7 procent. In de financiële dienstverlening was het verzuim met 3,4 procent het laagste van alle sectoren.
Griep en verkoudheid
Griep en verkoudheid werden nog altijd het vaakst genoemd als reden voor verzuim. Vorig jaar ging dit om 30 procent van de gevallen. Na griep of verkoudheid worden psychische klachten, overspannenheid en burn-out het meest genoemd. Bijna een kwart van de werknemers gaf aan zich nog nooit ziek te hebben gemeld.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
13 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
15 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
23 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
1 dag geleden