Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: Nederlandse huizenprijzen in augustus licht gedaald

CBS: Nederlandse huizenprijzen in augustus licht gedaald

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse huizenprijzen zijn in augustus licht gedaald. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) betaalden huizenkopers gemiddeld 0,1 procent minder voor een bestaande woning dan in de maand ervoor. CBS-econoom Peter Hein van Mulligen spreekt van een trendbreuk.

Vergeleken met een jaar geleden zijn koophuizen nog wel beduidend duurder, maar de prijstoename is veel kleiner dan een paar maanden terug. Begin dit jaar meldde het statistiekbureau met een plus van zo'n 21 procent nog de sterkste prijstoename in decennia. Inmiddels liggen de prijzen nog maar 11,9 procent hoger dan dezelfde maand vorig jaar.

Het komt wel vaker voor dat de prijsindex die het CBS gebruikt in een bepaalde maand iets lager uitkomt dan in de voorgaande maand, maar meestal is dat in december. De laatste keer dat het statistiekbureau in een andere maand een kleine prijsdaling merkte was in februari 2019.

Er zijn volgens deskundigen de laatste tijd meerdere signalen dat de woningmarkt na een periode met flinke prijsstijgingen eindelijk wat aan het afkoelen is. "Aan één maand kun je nog niet al te veel conclusies verbinden", nuanceert Van Mulligen. Maar hij wijst er ook op dat de toename van huizenprijzen op maandbasis in juli en juni al erg beperkt was.

Volgens de econoom komt dit waarschijnlijk door de opgelopen hypotheekrente. Daardoor is voor veel mensen het bedrag dat ze maximaal kunnen lenen afgenomen. Van Mulligen zegt ook dat het consumentenvertrouwen de laatste tijd behoorlijk hard is gedaald. Mensen vinden het momenteel over het algemeen geen goede tijd voor grote aankopen, zoals de aanschaf van een huis.

Dat laatste kan mogelijk ook verklaren waarom het aantal verhuizingen lager ligt dan een jaar geleden. Het Kadaster registreerde vorige maand 16.405 woningtransacties. Dat is bijna 5 procent minder dan een jaar eerder. Mensen willen over het algemeen hun huis eerst verkopen voordat ze zelf een nieuwe woning aanschaffen, merkte makelaarsorganisatie NVM nog niet zo lang geleden al op.

Wat de huizenprijzen komende tijd gaan doen is nog wel de vraag. Economen van Rabobank hielden er in een recent rapport al rekening mee dat de huizenprijzen weleens wat zouden kunnen gaan dalen. Rabobank dacht dat dit in de loop van volgend jaar beperkt zou kunnen gebeuren. Daarbij rekende de bank er nog wel op dat de huizenprijzen bezien over een heel jaar zowel dit jaar als volgend jaar blijven toenemen. Tegelijkertijd blijft de woningmarkt namelijk krap. Zo vinden verkopers van een huis nog altijd snel een koper, aldus Rabobank.

Meer uit Financieel

Bangladesh wil biedingen bedrijven voor verkennen oliereserves

DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.

10 uur geleden
Bestuurslid: ECB koerst zonder vredesdeal af op renteverhoging

NICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.

13 uur geleden
Eerste lng-tanker door Straat van Hormuz naar India sinds oorlog

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.

15 uur geleden
'Grote zorgen' bij Wereldbank over aanhoudende blokkade Hormuz

DEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.

1 dag geleden
Indiase handelsminister naar Canada voor bezoek premier Carney

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.

1 dag geleden
Sterkere groei Deense economie dankzij farmaciesector

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.

1 dag geleden
Eurocommissaris: EU heeft meer geld nodig, ook privaat

NICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.

1 dag geleden