Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: Nederlandse huizenprijzen in augustus licht gedaald

CBS: Nederlandse huizenprijzen in augustus licht gedaald

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse huizenprijzen zijn in augustus licht gedaald. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) betaalden huizenkopers gemiddeld 0,1 procent minder voor een bestaande woning dan in de maand ervoor. CBS-econoom Peter Hein van Mulligen spreekt van een trendbreuk.

Vergeleken met een jaar geleden zijn koophuizen nog wel beduidend duurder, maar de prijstoename is veel kleiner dan een paar maanden terug. Begin dit jaar meldde het statistiekbureau met een plus van zo'n 21 procent nog de sterkste prijstoename in decennia. Inmiddels liggen de prijzen nog maar 11,9 procent hoger dan dezelfde maand vorig jaar.

Het komt wel vaker voor dat de prijsindex die het CBS gebruikt in een bepaalde maand iets lager uitkomt dan in de voorgaande maand, maar meestal is dat in december. De laatste keer dat het statistiekbureau in een andere maand een kleine prijsdaling merkte was in februari 2019.

Er zijn volgens deskundigen de laatste tijd meerdere signalen dat de woningmarkt na een periode met flinke prijsstijgingen eindelijk wat aan het afkoelen is. "Aan één maand kun je nog niet al te veel conclusies verbinden", nuanceert Van Mulligen. Maar hij wijst er ook op dat de toename van huizenprijzen op maandbasis in juli en juni al erg beperkt was.

Volgens de econoom komt dit waarschijnlijk door de opgelopen hypotheekrente. Daardoor is voor veel mensen het bedrag dat ze maximaal kunnen lenen afgenomen. Van Mulligen zegt ook dat het consumentenvertrouwen de laatste tijd behoorlijk hard is gedaald. Mensen vinden het momenteel over het algemeen geen goede tijd voor grote aankopen, zoals de aanschaf van een huis.

Dat laatste kan mogelijk ook verklaren waarom het aantal verhuizingen lager ligt dan een jaar geleden. Het Kadaster registreerde vorige maand 16.405 woningtransacties. Dat is bijna 5 procent minder dan een jaar eerder. Mensen willen over het algemeen hun huis eerst verkopen voordat ze zelf een nieuwe woning aanschaffen, merkte makelaarsorganisatie NVM nog niet zo lang geleden al op.

Wat de huizenprijzen komende tijd gaan doen is nog wel de vraag. Economen van Rabobank hielden er in een recent rapport al rekening mee dat de huizenprijzen weleens wat zouden kunnen gaan dalen. Rabobank dacht dat dit in de loop van volgend jaar beperkt zou kunnen gebeuren. Daarbij rekende de bank er nog wel op dat de huizenprijzen bezien over een heel jaar zowel dit jaar als volgend jaar blijven toenemen. Tegelijkertijd blijft de woningmarkt namelijk krap. Zo vinden verkopers van een huis nog altijd snel een koper, aldus Rabobank.

Meer uit Financieel

Onenigheid vertraagt publicatie Belgisch inflatiecijfer met uren

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische inflatiecijfer over de maand april is woensdag met uren vertraging gepubliceerd vanwege onenigheid. De indexcommissie van het Belgische statistiekbureau Statbel kon het niet eens worden waarna de minister van Economie eraan te pas moest komen. Het gemiddelde prijspeil liep in april op naar 4 procent. De inflatie was een maand eerder nog gestegen tot 1,65 procent. Dat de inflatie verder oploopt is een gevolg van hogere energieprijzen.

8 minuten geleden
Centrale bank Verenigde Staten laat rente ongemoeid

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Vorig jaar kwam de Federal Reserve nog met drie renteverlagingen op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Opvallend is dat vier van de twaalf beleidsmakers het niet eens waren met het rentebesluit.

28 minuten geleden
KLM stelt vluchten van en naar Dubai langer uit

AMSTELVEEN (ANP) - KLM stelt de hervatting van vluchten van en naar Dubai uit tot en met 22 juni, maakte de luchtvaartmaatschappij woensdag bekend. Eerder was dit 14 juni.

51 minuten geleden
Prijs Brentolie stijgt naar hoogste niveau sinds juni 2022

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag tot het hoogste niveau gestegen sinds juni 2022. De prijs steeg met ruim 7 procent tot 119,50 dollar per vat.

1 uur geleden
Ondernemingskamer behandelde meer zaken door nieuwe regeling

AMSTERDAM (ANP) - De Ondernemingskamer heeft vorig jaar meer zaken behandeld. De toename is een gevolg van een nieuwe regeling die de bevoegdheden van de Ondernemingskamer heeft vergroot.

1 uur geleden
Universal Music wil na overnamepoging Ackman beurswaarde oppompen

HILVERSUM (ANP) - 's Werelds grootste muziekconcern, Universal Music Group (UMG), onderneemt actie om zijn beurswaarde op te krikken. Het bestuur wil onder andere de helft van zijn belang in streamingdienst Spotify verzilveren en aandeelhouders belonen met de opbrengst. Het bedrijf achter de platenlabels voor artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish kreeg eerder deze maand een ongevraagd overnamebod van de activistische belegger Bill Ackman. Met de aangekondigde ingreep lijkt het bedrijf die poging af te willen slaan.

2 uur geleden
Essent: gevolgen van de groengaswet zijn nog onvoldoende bekend

DEN HAAG (ANP) - De financiële gevolgen van de groengaswet zijn nog onvoldoende bekend en zullen de komende jaren naar verwachting leiden tot aanzienlijk hogere gasrekeningen voor huishoudens, waarschuwt Essent op basis van eigen onderzoek.

2 uur geleden