CBS: Nederlanders hebben meer vertrouwen in EU dan in Tweede Kamer
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders hebben meer vertrouwen in de Europese Unie (EU) dan in de Tweede Kamer, dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek. Zo had bijna de helft van de Nederlanders vanaf 15 jaar vorig jaar vertrouwen in de EU, tegenover 29 procent van hen die dat in de Tweede Kamer hadden. Politici in het algemeen kunnen op het vertrouwen van ongeveer een kwart van hen rekenen.
Het vertrouwen in de EU is met 47 procent van de Nederlanders overigens wel afgenomen ten opzichte van twee jaar eerder toen nog 53 procent dit vertrouwen had. Wel nog is het hoger dan in 2012, het moment waarop het CBS begon met monitoren, toen 39 procent van de Nederlanders vertrouwen had in de EU.
Het vertrouwen in de Tweede Kamer nam vanaf 2012 toe en in 2020, het eerste coronajaar, bereikte dit vertrouwen met 53 procent een hoogtepunt. Politici in het algemeen konden toen op het vertrouwen van 40 procent van de Nederlanders rekenen. Na dat eerste coronajaar nam het vertrouwen in de Tweede Kamer en politici sneller af dan het vertrouwen in de EU.
Mensen in Oost-Groningen (31 procent) en Delfzijl en omgeving (33 procent) hadden tussen 2012 tot en met 2023 het minste vertrouwen in de EU. In deze regio's was het vertrouwen in de Tweede Kamer met respectievelijk 23 procent en 25 procent in die periode ook het laagst. In de regio Gooi en Vechtstreek is het vertrouwen in zowel de EU (51 procent) als de Tweede Kamer (46 procent) het grootst.
De rechterlijke macht kon vorig jaar met 78 procent op het meeste vertrouwen rekenen van alle instanties, gevolgd door de politie en het leger. Ook het vertrouwen in de medemens is gegroeid.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt en bezorgdienst Picnic waarschuwt klanten de premium runderbavette van leverancier 't Slagershuys niet te eten. Het product kan de schadelijke STEC bacterie, een soort E. coli, bevatten.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Dat Astrid Holleeder de laatste maanden niet te zien was in RTL Tonight, dat haar als vaste duider had aangetrokken, had te maken met haar veiligheid. Dat vertelt zij in RTL Boulevard.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse moslims beginnen aan de ramadan. De eerste dag van de vastenmaand, die elk jaar op een ander moment begint, werd dinsdag vastgesteld in Saudi-Arabië. Dit startpunt wordt door veel Nederlandse moslims gevolgd. Zij beginnen woensdag. Voor onder anderen Turks-Nederlandse moslims stond het begin van de ramadan al eerder vast aan de hand van berekeningen: hun vastentijd begint donderdag.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag veertien jaar cel geëist tegen de 71-jarige Ruben B. voor betrokkenheid bij de moord op garagehouder Louis 'Loek' van Dam in 1992 in Den Haag. De 64-jarige Van Dam werd op 27 januari van dat jaar in zijn garage in de Kritzingerstraat van achteren doodgeschoten met zes kogels, twee in zijn achterhoofd en vier in zijn rug. "Loek van Dam is geëxecuteerd zonder de moordenaar in zijn ogen te kunnen kijken", zei de officier van justitie.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een werknemer van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) heeft recht op een maandelijkse toelage voor gevaarlijke werkomstandigheden. Tijdens zijn werk draagt de man regelmatig een mitrailleur en een zwaar vest. De kantonrechter is het met hem eens dat daar een financiële vergoeding bij hoort.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond een 78-jarige man aangehouden na een dreigende situatie bij een woning in de Transvaalstraat in Amsterdam-Oost. De man stak daarbij met een mes in de richting van agenten en gooide vanuit zijn bovenwoning goederen naar hen. De betrokken agenten hebben aangifte gedaan, meldt de politie dinsdag.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam gaat in hoger beroep in de zaken tegen twee verdachten die een zware paal op een supportersbegeleider van Feyenoord gooiden. Dat gebeurde na afloop van de wedstrijd tegen Fenerbahçe in augustus.
16 uur geleden