CBS: Nederlanders hebben meer vertrouwen in EU dan in Tweede Kamer
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders hebben meer vertrouwen in de Europese Unie (EU) dan in de Tweede Kamer, dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek. Zo had bijna de helft van de Nederlanders vanaf 15 jaar vorig jaar vertrouwen in de EU, tegenover 29 procent van hen die dat in de Tweede Kamer hadden. Politici in het algemeen kunnen op het vertrouwen van ongeveer een kwart van hen rekenen.
Het vertrouwen in de EU is met 47 procent van de Nederlanders overigens wel afgenomen ten opzichte van twee jaar eerder toen nog 53 procent dit vertrouwen had. Wel nog is het hoger dan in 2012, het moment waarop het CBS begon met monitoren, toen 39 procent van de Nederlanders vertrouwen had in de EU.
Het vertrouwen in de Tweede Kamer nam vanaf 2012 toe en in 2020, het eerste coronajaar, bereikte dit vertrouwen met 53 procent een hoogtepunt. Politici in het algemeen konden toen op het vertrouwen van 40 procent van de Nederlanders rekenen. Na dat eerste coronajaar nam het vertrouwen in de Tweede Kamer en politici sneller af dan het vertrouwen in de EU.
Mensen in Oost-Groningen (31 procent) en Delfzijl en omgeving (33 procent) hadden tussen 2012 tot en met 2023 het minste vertrouwen in de EU. In deze regio's was het vertrouwen in de Tweede Kamer met respectievelijk 23 procent en 25 procent in die periode ook het laagst. In de regio Gooi en Vechtstreek is het vertrouwen in zowel de EU (51 procent) als de Tweede Kamer (46 procent) het grootst.
De rechterlijke macht kon vorig jaar met 78 procent op het meeste vertrouwen rekenen van alle instanties, gevolgd door de politie en het leger. Ook het vertrouwen in de medemens is gegroeid.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De 33-jarige man die wordt verdacht van het voorbereiden van een aanslag op prinses Amalia en prinses Alexia ontkent volgens zijn advocaat "met klem" dat hij de prinsessen zou willen doden. Dat zei zijn advocaat maandag in de rechtbank in Den Haag tijdens de eerste inleidende zitting in de zaak tegen Anne Romke van der H. uit het Groningse Uithuizen.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een hernieuwde poging om advocaten te vinden voor Ridouan Taghi (48) is niet geslaagd, meldt het dekenberaad maandag. De hoofdverdachte in het grote liquidatieproces zit daarom nog altijd zonder verdediging. Dat is al zo sinds de aanhouding van zijn voormalige raadsman Vito Shukrula meer dan een jaar geleden.
14 minuten geledenPRAIA (ANP) - Opvarenden van het Nederlandse cruiseschip MV Hondius mogen niet aan land in Kaapverdië. Dat meldt de BBC op gezag van lokale media en autoriteiten. Drie passagiers van dat schip zijn onlangs overleden nadat ze ziek waren geworden aan boord, onder wie twee Nederlanders. Een 69-jarige Brit ligt nog op de intensive care. Sinds het incident ligt het schip nabij de Kaapverdische hoofdstad Praia, waar passagiers dus niet van boord mogen, volgens de BBC om de lokale bevolking te beschermen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie verdenkt drie mensen ervan betrokken te zijn bij de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. Rond 04.30 uur is het monument besmeurd met een rode substantie. Schoonmaakploegen zijn al uren bezig de bekladding te verwijderen. Later op de dag wordt op de Dam de Nationale Herdenking gehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) belangrijk om te achterhalen welk hantavirus precies is aangetroffen bij de opvarende van het cruiseschip bij Kaapverdië. Er bestaat een kans dat het gaat om een zeldzame variant die van mens op mens overdraagbaar is, zegt Chantal Reusken, viroloog en onderzoeker bij het RIVM.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet een aantal dingen beter uitleggen in het wetsvoorstel voor het verhogen van het eigen risico. De Raad van State vindt het een goed wetsvoorstel en schrijft in het advies ook te begrijpen waarom het gebeurt, maar er is nog onduidelijkheid over hoe financiële ondersteuning wordt geregeld voor mensen die dat nodig hebben.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) bekijkt de mogelijkheden om "enkele personen" medisch te evacueren van het cruiseschip MV Hondius. Dat meldt een woordvoerder.
3 uur geleden