Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS merkt nog geen coronadip in consumentenvertrouwen

CBS merkt nog geen coronadip in consumentenvertrouwen

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse consumentenvertrouwen voor de maand maart vertoont een stabiel beeld, ondanks de coronacrisis. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt de graadmeter uit op hetzelfde niveau als in februari.

Ongeveer 85 procent van de respondenten van het consumentenonderzoek had al gereageerd op de enquête voordat de vergaande maatregelen tegen de verspreiding van het nieuwe coronavirus vorige week donderdag van kracht werden. Waarschijnlijk komt het effect van deze maatregelen nog niet tot uiting in het gemeten consumentenvertrouwen van maart, aldus het statistiekbureau.

Het oordeel over het economisch klimaat in de komende twaalf maanden verslechterde wel fors. Maar dat wordt volgens het CBS gecompenseerd door een verbetering van het oordeel over de economische situatie van de afgelopen twaalf maanden. Ook duiden de cijfers op een lichte stijging van de koopbereidheid.

Bovengemiddeld

Met een niveau van min 2 ligt het consumentenvertrouwen in maart nog altijd boven het gemiddelde over de afgelopen twintig jaar, dat staat op een stand van min 5. Het vertrouwen bereikte in januari 2000 met een score van 36 de hoogste stand ooit. Het dieptepunt werd bereikt in maart 2013, toen de graadmeter 41 punten onder nul stond.

Het CBS kwam vrijdag ook met een update over de daadwerkelijke consumptie. De meest actuele gegevens zijn van de maand januari. Toen hebben consumenten 1 procent meer uitgegeven dan een jaar eerder. De groei van de consumptie door huishoudens was daarmee een stuk kleiner dan in december, toen nog sprake was van een plus van 2,9 procent. Dat komt onder meer doordat huishoudens minder gas verstookten.

Meer uit Financieel

Kaartloos betalen voor het eerst populairder dan met betaalpas

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal contactloze pinbetalingen zonder betaalpas, dus met smartphone of smartwatch, lag in 2025 voor het eerst hoger dan het aantal contactloze pinbetalingen met een kaart. Dat maakte Betaalvereniging Nederland bekend op basis van landelijke pincijfers.

11 minuten geleden
Nieuwbouwappartementen in trek bij oudere kopers, zegt Kadaster

APELDOORN (ANP) - Nieuwbouwappartementen zijn in trek bij huizenkopers van 55 jaar en ouder. Als zij verhuisplannen hebben, willen ze vaker een nieuwbouwhuis dan andere leeftijdsgroepen en zijn ze vaker bereid verder weg te gaan dan jongere kopers. "Senioren zijn dus niet zo honkvast als gedacht wordt", concluderen onderzoekers van het Kadaster.

14 minuten geleden
Beschikbaar inkomen huishoudens stijgt in 2025 door hogere lonen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse huishoudens hadden in 2025 gemiddeld meer te besteden dan een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt dat vooral door de stijging van de beloning van werknemers door hogere cao-lonen. Tegelijkertijd nam de hypotheekschuld vorig jaar verder toe.

36 minuten geleden
ING: Hypotheekrente stijgt door Iranoorlog, impact op starters

AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes in Nederland zijn gestegen door de Iranoorlog. Vooral starters en kopers in de grote steden en op de nieuwbouwmarkt kunnen dat merken, meldt ING Research.

5 uur geleden
Beleggers in New York hopen op einde oorlog, zetten beurzen hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. Optimisme over de mogelijkheden voor een einde aan de oorlog in Iran zorgde ervoor dat beleggers weer geld staken in aandelen. De olieprijzen daalden licht.

10 uur geleden
Centrale bank Frankrijk somberder over groei door Iranoorlog

PARIJS (ANP) - De centrale bank van Frankrijk is pessimistischer geworden over de economische groei van het land door de oorlog in Iran. De sterke stijging van de gas- en olieprijzen door het conflict beperkt de uitgaven van consumenten en investeringen van bedrijven waarschijnlijk.

10 uur geleden
Trump medio mei naar China voor gesprek met Xi

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump bezoekt 14 en 15 mei China voor een topontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Dat meldde een woordvoerder van het Witte Huis, nadat Trump zijn bezoek aan China onlangs had uitgesteld vanwege de Iranoorlog. Xi en Trump spreken in Beijing waarschijnlijk over de sterk verslechterde handelsrelatie tussen de twee landen.

12 uur geleden